Գերմանիայի ԱԳՆ-ն տարօրինակ պատճառաբանութամբ չեղարկել է Ստամբուլում Ցեղասպանությանը նվիրված համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Ստամբուլում Գերմանիայի հյուպատոսարանում նախատեսված Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախբի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին «Աղետ» խորագրով համերգի չեղարկման վերաբերյալ պատճառաբանում է հրապարակել: «Ստամբուլում նոյեմբերի 13-ին  հյուպատոսարանի շենքերն ազատ չեն լինի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ DPA  գործակալությանը նման տարօրինակ բացատրություն է տվել Գերմանիայի ԱԳՆ-ն:
Գործակալության տեղեկություններով՝ համերգը չեղարկելու որոշումը կայացվել է այն ժամանակ, երբ նախարարությունում իմացել են, որ համերգին մասնակցելու հրավերներ են  ուղարկվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմին, ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին և Մշակույթի ու զբոսաշրջության նախարար Նաբի Ավջիին:
Գերմանիայի ԱԳՆ-ն  նշել է, թե հրավերներն ուղարկվել են առանց ԱԳՆ-ի մասնակցության:
Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախումբը ծրագրում է «Աղետ»-ը նոյեմբերին ներկայացնել Բելգրադում և Երևանում:
«Աղետ» ծրագիրը բաղկացած է Զեյնեթ Գեդիզիօղլուի (Թուրքիա), Վաչե Սարաֆյանի (Հայաստան) և Հելմուտ Օհրինգի (Գերմանիա) աշխատանքներից:
Թուրքիայի Հանրապետությունը հայտարարել է ԵՄ Ստեղծարար Եվրոպա ծրագրից հրաժարվելու մասին այն պատճառով, որ ծրագիրն աջակցում է «Աղետ» նախագծին: Նախագծին աջակցելու մասին հայտարարել է անգամ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
«Այս նախագիծը հրավիրում է հանդիսատեսին դուրս գալ ատելության աշխարհից: Ես վստահ եմ, որ միայն այն մարդիկ, ովքեր իմանում և ճանաչում են մյուսների երազներն ու տրավմաները, կարող են նպաստել պայծառ ապագայի հաստատմանը: «Աղետ» նախագիծն այս ճանապարհին ամենակարևոր հիմնաքարն է»,- նշել է Շտայնմայերը:

German MFA cancels concert dedicated to Armenian Genocide in Istanbul with strange argumentation
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. The German Foreign Ministry has issues a statement on the cancellation of Dresden Symphony Orchestra’s concert dedicated to the Armenian Genocide at the German Consulate General in Istanbul. “The premises of the Consulate in Istanbul will not be free on November 13”, “Armenpress” reports German MFA made such a strange argumentation.
According to DPA agency, the decisions to cancel the concert was made when the ministry was informed that Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Prime Minister Binali Yıldırım, Minister of Foreign Affairs Mevlüt Çavuşoğlu and Minister of Culture and Tourism Nabi Avcı were invited to attend the concert.
German MFA mentioned that the invitations had been sent without consulting with the Ministry.
Dresden Symphony Orchestra plans to perform the concert called “Aghet” (tragedy) in Belgrade and Yerevan in November.
Turkey has announced it was exiting the European Union’s Creative Europe Program. According to reports, the pullout was in response to the concert in commemoration of the Armenian genocide. German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier has even announced about his support for the project.
“This project offers the audience to abandon the world of hatred. I am convinced that only people who get qcquinted to the dreams and traumas of others can foster the establishment of a bright future”, Frank-Walter Steinmeier had told.