Մոնտեվիդեոյում Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի անունով հրապարակ է կոչվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետարանի որոշմամբ և Պենյարոլ թաղամասի բնակիչների խնդրանքով հոկտեմբերի 21-ին թաղամասի գլխավոր հրապարակներից մեկն անվանակոչվել է Մարտին Տերյանի անունով, ով Հայոց ցեղասպանության վերապրածներից էր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Արաքս» ռադիոյից:
Մարտին Տերյանը ծնվել է 1913 թվականին Մարաշում, մահացել` 2006 թվականին Մոնտեվիդեոյում: Ցեղասպանությունից փրկվելով և հաստատվելով Ուրուգվայում` Պենյարոլ թաղամասում հիմնում է խանութ, որն աշխատում է 40 տարի:
Տերյանն ու իր տիկինը մշտապես օգնության ձեռք են մեկնել թաղամասի չքավոր երեխաներին` տարրական սնունդ հայթայթելով նրանց համար: Հրապարակի բացման արարողությանը նշվել է, որ Պենյարոլի բնակիչները չեն կարող մոռանալ այդ օգնությունը, իսկ հրապարակի անվանափոխմամբ նրանք վառ կպահեն Մարտին Տերյանի հիշատակը:
Մարտին Տերյանը 90-ականներին ստացել է Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր: Նրա վկայություններով ստեղծվել է փաստավավերագրական ֆիլմ` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը:

В Монтевидео площадь назвали именем человека, пережившего Геноцид армян
21-го октября решением мэрии и по просьбе жителей квартала Пеньярол в столице Уругвая Монтевидео одну из главных площадей назвали именем человека, пережившего Геноцид армян – Мартина Терьяна. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает радио «Аракс».
Мартин Терьян родился в 1913 году в Мараше, умер в 2006 году в столице Уругвая Монтевидео. Спасшиь во время Геноцида армян, он поселился в Монтевидео – в квартале Пеньярол, где открыл магазин, который работал 40 лет.
Терьян и его супруга всегда помогали неимущим детям квартала Пеньярол, предоставляя им пропитание. Во время церемонии открытия площади было сказано, что жители квартала Пеньярол не позабудут этих благодеяний, а наименование площади всегда будет напоминать им о Мартине Терьяне.
В 90-х Мартин Терьян получил паспорт гражданина Армении. На основе его свидетельства был создан фильм о Геноциде армян.