Բելառուսի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել Ուկրաինային հայ ուղևորին տեղափոխող ինքնաթիռն իջեցնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսը պաշտոնական բողոք է հայտնել Ուկրաինային հոկտեմբերի 21-ին Կիևից Մինսկ թռչող «Բելավիա» ավիաընկերության ինքնաթիռը հարկադրաբար իջեցնելու առնչությամբ: Արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել Բելառուսում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վալերի Ջիգունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
Բելառուսի ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «ԱԳՆ-ում ուկրաինական դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ նրան նոտա է տրվել, որում բելառուսական կողմը իր բողոքն է հայտնել Ուկրաինայի կոմպետենտ մարմինների գործողությունների առնչությամբ` կապված բելառուսական «Բելավիա» օդանավի պարտադրված վերադարձի հետ: Բելառուսական կողմն ակնկալում է պաշտոնական ներողություններ և պահանջում ամբողջ ֆինանսական ծախսերի փոխհատուցում, որոնք ի հայտ են եկել ուկրաինական կողմի գործողությունների հետևանքով»: Բելառուսի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից Կիևում իր դեսպանին հանձնարարել է նույնանման նոտա հանձնել Ուկրաինայի ԱԳՆ:
Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունից, մեկնաբանելով իրադրությունը, հայտնել են, որ ինքնաթիռը հետ են կանչել դրանում ազգային անվտանգությանը սպառնալիքի առկայության պատճառով:
«Երեկ մեր ծառայությունը տեղեկություն է ստացել օտարերկրյա քաղաքացու և մեր երկրի ազգային անվտանգությանը հնարավոր սպառնալիքի մասին: Տեղեկատվությունը ստանալու պահին այդ մարդը գտնվում էր «Բելավիա» ավիաընկերության ինքնաթիռում, որը թռչում էր Մինսկ»,- ասել է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության ղեկավարի աշխատակազմի ղեկավար Ալեքսանդր Տկաչուկը: Նա հայտնել է, որ ինքնաթիռի չիջնելու պարագայում կործանիչներ օդ բարձրացնելու մասին տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում: Տկաչուկն ընդգծել է, որ իրենք գործել են օրենքի սահմաններում:
Բելառուսական «Բելավիա» ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը Կիևի օդանավակայանից ուղևորվել է դեպի Մինսկ, կործանիչներ բարձրացնելու սպառնալիքի տակ հոկտեմբերի 22-ին ստիպված վերադարձել է ուկրաինական օդանավակայան: «Բելառուսի օդային տարածք մտնելուց 50 կիլոմետր հեռավորության վրա դիսպետչերից եկել է հաղորդում այն մասին, որ ինքնաթիռն անմիջապես վերադառնա օդանավակայան: Որևէ բացատրություն չի տրվել: Հաղորդվել է, որ եթե հրամանը չկատարվի, օդ կբարձրանան կործանիչները»,- ասվում է ավիաընկերության հայտարարության մեջ:
Երբ ինքնաթիռը վերադարձել է Կիևի օդանավակայան, ուկրաինական իրավապահ մարմինները չվերթից իջեցրել են մեկ ուղևորի, ով Հայաստանի քաղաքացի է եղել: Նրան մեղադրել են Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության աշխատակից լինելու և հանցանք գործելու մեջ: ՀՀ քաղաքացին իրավապահ մարմինների կողմից ավելի ուշ ազատ է արձակվել և մեկնել Մինսկ:

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Belarus issued an official complaint to Ukraine regarding the forced landing of the Belavia aircraft, en route from Kiev to Minsk on October 21.
The Foreign Ministry of Belarus summoned Valery Dzhigun, Charge d'Affaires of Ukraine in Belarus, TASS reports.
According to the ministry’s statement, Belarus seeks official apologies from Ukraine and complete financial compensation which happened as result of Ukraine’s actions.
The Security Service of Ukraine commented on the issue saying they forced the aircraft to return because it contained “threat to national security”.
The Security Service says it received a report on a foreign citizen and a possible threat to national security. At the time the report was received, the foreign citizen was aboard the flight, thus the Ukrainian authorities forced the plane to return.
According to Alexander Tkachuk – Chief of Staff of Ukraine’s Security Service – reports on scrambling interceptors in case of failure to comply are false.
A Belarusian “Belavia” aircraft, en route from Kiev to Minsk, was forced to return to the Ukrainian airport under the threat of being intercepted by military jets. The reason of the forced landing was an Armenian citizen aboard the aircraft, Obozrevatel.com reported citing the airline’s press service.
“The ground controller ordered the aircraft to immediately return to the airport after entering the airspace of Belarus 50km. No explanation was given. The ground controller reported in case of failing to fulfill the order fighter jets will be scrambled”, the statement of the airline company reads.
After landing in Kiev, Ukrainian law enforcement officers removed one passenger from the airplane, who is an Armenian citizen.
According to Сегодня.ua, the passenger’s last name is Martirosyan. He is accused of criminal activities and being a serviceman of Ukraine’s Security Service.