Ստեփանակերտում բարձր են գնահատում «Արմենպրես»-ի դերը Արցախի հանրահռչակման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտում բարձր են գնահատում հայկական լրատվամիջոցների և մասնավորապես «Արմենպրես» լրատվական գործակալության դերը Արցախի հանրահռչակման գործում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ հայկական լրատվամիջոցները շատ մեծ դերակատարում ունեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ձեռքբերումների և առկա խնդիրների վրա աշխարհի ուշադրությունը սևեռելու առումով: Նրա խոսքով`շատ կարևոր է, որ դաշտում լինեն հայրենասեր, պրոֆեսիոնալ լրատվամիջոցներ, որոնք կապահովեն և համահայկական լրատվական դաշտի միասնությունը, և վեր կհանեն ու կբացահայտեն հակառակորդի քարոզչական հնարքները: ««Արմենպրես»-ն այս առումով իր յուրահատուկ և անգնահատելի տեղն ունի: Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում «Արմենպրես»-ին հայրենանվեր ծառայության համար»,- ասաց Բաբայանը:
«Արցախպրես» լրատվական գործակալության գործադիր տնօրեն Վահրամ Պողոսյանն էլ շատ կարևոր է համարում «Արմենպրես»-ի դերը Արցախի ներկայացման հարցում: Նրա խոսքով` «Արմենպրես»-ը ոչ միայն անկախության, այլ նաև շարժման տարիներին ակտիվորեն անդրադարձել է Արցախին: «Խորհրդային տարիներին, երբ տեղեկատվությունը խիստ սահմանափակ էր, հատկապես Արցախի թեմայով, «Արմենպրես»-ը միակ լրատվամիջոցն էր, որ Արցախի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն էր տարածում թե Խորհրդային Միության տարածքում, թե Միության տարածքից դուրս:  «Արմենպրես»-ը միշտ ուշադրություն է դարձրել Արցախին վերաբերող թեմաներին և շարունակում է ուշադրություն դարձնել»,- ասաց Պողոսյանը:
Նա հավելեց, որ հայկական մյուս լրատվամիջոցները ևս իրենց կարևոր դերակատարումը պետք է ունենան այս հարցում: «Խորհրդային ժամանակաշրջանից հետո, երբ սկսվեց անկախության շրջանը, Արցախը կտրված էր հայրենիքից և սփյուռքից: Հայկական լրատվամիջոցների դերը շատ մեծ էր այդ կապն ապահովելու գործում: Այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ, որ մեր լրատվամիջոցները դեռ լուրջ անելիքներ ունեն: Մենք մեզ համար կարևոր տոներին կամ հիշատակի միջոցառումներին աշխատում ենք ոչ համակարգված` առանձին-առանձին: Ես կարծում եմ, որ պետք է ստեղծվի լրագրողական մի մարմին, որն այդ օրերին կապ կպահպանի Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի լրատվամիջոցների հետ` այդ համակարգումն իրականացնելու նպատակով: Ես կարծում եմ, որ լրագրողների համահայկական համաժողովի ընթացքում, որը մեկնարկել է Երևանում և շարունակվելու է Արցախում,  այդ թեմաներին  անդրադարձ կլինի»,- եզրափակեց Պողոսյանը:
Արցախի Հանրապետության գրողների միության նախագահ Վարդան Հակոբյանն ընդգծում է, որ անկախությունն Արցախի բնակչության ամենամեծ ձեռքբերումն է, իսկ այդ անկախությունն ամրապնդելու հարցում շատ մեծ է հայկական լրատվամիջոցների դերակատարումը: Նա Արցախի հանրահռչակման, միջազգային հանրությանն Արցախը ներկայացնելու հարցում կարևորում է հատկապես «Արմենպրես» լրատվական գործակալության դերը: «Ես տեսնում եմ, որ «Արմենպրես»-ը շատ բարձր մակարդակ է ձեռք բերել և վստահություն է ներշնչում ոչ միայն իմ, այլ նաև հանրության մոտ: Ես ցանկացած տեղեկատվություն առաջին հերթին փորձում եմ ճշտել «Արմենպրես»-ի միջոցով` կլինի դա արվեստի, մշակույթի պրոպագանդման, թե երկրի սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական հարցերի վերաբերյալ: Ինչու եմ սա կարևորում, որովհետև լրատվական դաշտն այսօր շատ բազմազան է և խայտաբղետ, և կան լրատվամիջոցներ, որ հրապարակում են շահադիտական և կողմնակալ նյութեր, սակայն սա նորմալ եմ համարում, քանի որ միշտ այդ երևույթը եղել է և կլինի: Բայց ամենակարևորն այն է, որ մենք կարողանում ենք հավաստի և օբյեկտիվ տեղեկատվություն ստանալ «Արմենպրես»-ից»,- եզրափակեց Հակոբյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը նշում է, որ Արցախում տեղի ունեցող զարգացումների համակողմանի ներկայացումը «Արմենպրես»-ի համար խիստ կարևոր է: «Մենք համարում ենք, որ դա մեր առաքելության խիստ կարևոր մասն է: Եվ ուրախալի է, որ մենք կարողացել ենք մեր ներդրումը բերել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախ լրատվական գործակալության` «Արցախպրես»-ի ձևավորման ու կայացման գործին: Մենք մեր գործունեությունը շարունակելու ենք: Եղել ենք ու լինելու ենք Արցախի մեր լրագրող գործընկերների կողքին ու անելու ենք հնարավորը` Արցախում տեղի ունեցող զարգացումներն ավելի հանգամանալի ներկայացնելու համար»,- նշեց Անանյանը:
Արամ Անանյանն այս առումով խիստ կարևորում է, որ լրագրողների համահայկական ութերորդ համաժողովը, որը մեկնարկել է հոկտեմբերի 20-ին Երևանում, անցկացվում է նաև Ստեփանակերտում, ինչը փոխճանաչման և փոխգործակցության լայն հնարավորություններ է տալիս:

Stepanakert appreciates role of Armenpress in international presentation of Nagorno Karabakh
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The role of Armenian media, particularly the role of ARMENPRESS News Agency is highly appreciated in Stepanakert in presenting Nagorno Karabakh.
In an interview to ARMENPRESS, David Babayan – Spokesman of the Nagorno Karabakh President, said Armenian media have a great role in terms of bringing the global spotlight on the achievements and current issues of Nagorno Karabakh.
According to him, it is very important for professional and patriotic media to be present in the field, which  will provide both the unity of Pan-Armenian media sphere, and will reveal the adversary’s propaganda tricks. In this context ARMENPRESS has its unique and invaluable place. We express our gratitude to ARMENPRESS for its patriotic service”, Babayan said.
Vahram Poghosyan – Executive Director of ARTSAKHPRESS – says the role of ARMENPRESS in presenting Nagorno Karabakh is very important. According to him ARMENPRESS has covered Nagorno Karabakh not only in independence years, but also during the movement.
“During Soviet years, when information was strictly limited, especially in terms of Nagorno Karabakh, ARMENPRESS was the only media agency to spread objective information about Nagorno Karabakh, both inside and outside the Soviet Union. ARMENPRESS has always focused on matters concerning Nagorno Karabakh and continues to do so”, Poghosyan said.
He added that other Armenian agencies must also have their important role in this issue. “After the Soviet period, when the independence period began, Nagorno Karabakh was cut from the Fatherland and the Diaspora. The role of Armenian news agencies was very big in terms of ensuring that connection. Nevertheless, I think our media agencies still have a lot to do. During important festive days or commemorative events we work uncoordinated, separately. In my opinion, some kind of a journalistic agency must be established, which will maintain contact with media agencies of Armenia, Nagorno Karabakh and the Diaspora during those days, in order to carry out the coordination. I think that during the Pan-Armenian Forum of Journalists, which launched in Yerevan and continues in Nagorno Karabakh, these matters will be focused on”, Poghosyan said
Vardan Hakobyan - President of the Writers’ Union of Nagorno Karabakh underscores that independence is the greatest achievement of the people of Nagorno Karabakh, and the role of Armenian media is very big in strengthening this independence. In terms of presenting Nagorno Karabakh to the international community, Hakobyan attaches importance especially to the activities of ARMENPRESS.
“I see, that ARMENPRESS has achieved a very high level and inspires trust not only to me, but also to the public. I try to confirm any reports through ARMENPRESS, be it arts, culture, or social-economic and political issues. Why do I attach importance to this, because the media field is very diverse today, and there are media agencies which publish biased and venal materials, however I find it normal, since this practice has always been there and will remain. But the most important is that we are able to get reliable and objective information from ARMENPRESS”, Hakobyan said.
Aram Ananyan – Director of ARMENPRESS News Agency  - says that comprehensively covering the developments of Nagorno Karabakh is very important for ARMENPRESS. “We consider it an extremely important part of our mission.  And it is joyous that we were able to have our contribution for the formation and establishment of the independent news agency of Nagorno Karabakh – ARTSAKHPRESS. We stood by and will continue standing by the sides of our journalist colleagues of Nagorno Karabakh and we will do everything possible to present the developments of Nagorno Karabakh even more thoroughly”, Ananyan said.
In this context, Aram Ananyan attaches great importance to the fact that the Pan-Armenian Forum of Journalists – which was launched in Yerevan on October 20 – is also being held in Stepanakert, which gives wide opportunities for mutual cooperation.