Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Ուրուգվայի համալսարանի հայ ռեկտորին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին տիկնոջ՝ Աննա Մարիա Ֆերարիի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրերին նախնիների հողում՝ Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությամբ է խոսել հայ-ուրուգվայական զարգացող կապերի մասին եւ նշանակալի համարել Ռոբերտո Մարկարյանի դերը երկու երկրների հարաբերությունների սերտացման գործում:
«Մեզ համար մեծ հպարտություն է, որ Դուք, լինելով ծագումով հայ, հանդիսանում եք Ուրուգվայի ամենամեծ համալսարանի ռեկտորը: Ձեր հաջողությունները եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ հայ ժողովրդի համար կրթությունն ու գիտությունն անգնահատելի արժեքներ են: Դուք, հարգելի պարոն Մարկարյան, հայ ժողովրդի այցեքարտերից մեկն եք Ուրուգվայում եւ հանդիսանում եք կենդանի կամուրջ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի բարեկամ ժողովուրդների միջեւ»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ Ռոբերտո Մարկարյանը ներկայացրել է իրենց այցի նպատակները: Նա տեղեկացրել է, որ իր ղեկավարած համալսարանը նախատեսում է համագործակցել Երեւանի պետական համալսարանի հետ տարբեր ոլորտներում, որոնց թվում նաեւ ծրագիր կա հայագիտության ամբիոն հիմնել Մոնտեվիդեոյի համալսարանում:
Զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ Ռոբերտո Մարկարյանի այցը կնպաստի հայ-ուրուգվայական համագործակցության խորացմանը:

Вице-спикер НС принял ректора Университета Восточной Республики Уругвай
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 30 сентября принял ректора Университета Восточной Республики Уругвай Роберто Маркаряна с супругой – Анной Марией Феррари.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя гостей на земле предков, Э.Шармазанов констатировал развивающиеся армяно-уругвайские связи, отметил весомую роль Роберто Маркаряна в укреплении отношений двух стран.
“Мы горды, что Вы, будучи армянином по происхождению, являетесь ректором самого крупного в Уругвае университета. Ваши успехи еще раз доказывают, что для армянского народа образование и наука – неоценимые ценности. Вы, уважаемый г-н Маркарян,   - одна   из визитных карточек армянского народа в Уругвае и являетесь живым мостом между дружественными народами Армении и Уругвая”, - отметил вице-спикер НС.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Роберто Маркарян представил цели визита. Он проинформировал, что возглавляемый им университет намерен сотрудничать с ЕГУ в различных сферах, в числе которых есть также планы учредить кафедру арменоведения в университете Монтевидео.
Собеседники выразили уверенность, что визит Роберто Маркаряна будет содействовать углублению армяно-уругвайского сотрудничества.