Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը հույս ունի, որ Պապի այցն Ադրբեջան և Վրաստան խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին
Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը հույս ունի, որ Պապի այցն Ադրբեջան և Վրաստան
խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հայ կաթողիկեների առաջնորդ Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը հույս ունի, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի այցն Ադրբեջան և Վրաստան տարածաշրջանում խաղաղություն կբերի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հոգևոր առաջնորդը խոսել է «Վատիկանի ռադիոյի» հետ զրույցում:
Մինասյանն ընդգծել է, որ Հռոմի պապն իր ուսերին ծանր աշխատանք ունի տանելու: «Նա պարտավորված է աշխատել մի հասարակության հետ, որտեղ խոսում են իրավունքների մասին, սակայն հենց նրանք են այն անձինք, ովքեր խախտում են մարդկային հասարակության իրավունքները: Հռոմի պապը պետք է անցնի այդ բոլոր վայրերով և խոսի իրականության մասին, պաշտպանի իրավունքները, ազատությունն ու խաղաղություն տա բոլորին: Մենք կորցրել ենք այս երեք բառերի իմաստը և պետք է նորից դա վերականգնենք»,- ասել է արքեպիսկոպոսը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու մասին Պապի կոչին` նա նշել է, որ թեպետ կառավարությունները խաղաղությանն ուղղված քայլեր են ձեռնարկում, սակայն կարելի է անել ավելին: «Խաղաղությանն ուղղված աշխատանք տարվում է, սակայն ես հուսով եմ, որ Սրբազան Քահանայապետի` Ադրբեջան կատարելիք այցը կքաջալերի նրանց ընդունելու իրականությունը, քանի որ այս աշխարհում բոլորս անցավորներ ենք: Ոչ ոք այս երկրի վրա որևէ բան չունի: Հետևաբար անօգուտ է ունենալ պատերազմ ժողովուրդների միջև, որոնք կարող էին բնակվել խաղաղ և երջանիկ»,- ասել է արքեպիսկոպոսը:
Մինասյանը խոսել է նաև այն մասին, որ հայերի ներկայությունը Վրաստանում շատ հին պատմություն ունի: «Այս երկրի հետ հարաբերությունները շատ հին են և հաստատուն, քանի որ Թբիլիսին դարեր ի վեր եղել է հայերի քաղաք: Շատ նորմալ է տեսնել հայերին այս երկրում»,- նշել է նա: Արքեպիսկոպոսն ընդգծել է, որ Վրաստանի հայկական համայնքը կարող է դառնալ կամուրջ խաղաղ բանակցությունների համար:

Archbishop Raphael Minasian hopes Pope’s visit to Georgia and Azerbaijan will herald peace in the region
Archbishop Raphael Minasian hopes Pope’s visit to Georgia and Azerbaijan will herald peace in the
region
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Spiritual leader of Armenian Catholics in Armenia, Georgia and Eastern Europe Archbishop Raphael Minasian hopes that Pope Francis’s visit to Georgia and Azerbaijan will herald peace in the region, “Armenpress” reports Archbishop Minasian told “Vatican Radio”.
Minasian stated the Pope has a heavy task to carry out. “He is obliged to work with a society where they preach liberty and they are in the situation of domination. They speak about rights and they are the people that strip the rights of human society and at the end if I were to say the word peace, they are the war makers. I am talking about presidents, kings, societies, governments, and all of these, the Holy Father has to pass by and say the reality, defend the rights, defend the liberty, and give peace to everybody. We have lost the meaning of these three words and have to rebuild again”, the Archbishop said.
The Archbishop referred to the Pope’s appeal for peace between Armenia and Azerbaijan saying that although the governments are taking steps towards peace, more can be done in the direction. “There is work going on for peace, but I hope that also in the visit of his Holiness to Azerbaijan would encourage them also accept the realities because all of us in this world are passengers. No one owns anything in this Earth. So it is not useful to have these wars between people that can live peacefully and very happily.”
The Archbishop also spoke about the ancient presence of the Armenian community in Georgia mentioning that the Armenian community in Georgia can act as a bridge for peaceful relations. “In the relationship between the Orthodox and the Catholic Churches, the friendship remains as a base of all kinds of relations.”