«Տոն տեխնոլոգիական հայության համար». «ԴիջիԹեք» միջազգային ցուցահանդեսը բացված է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում պաշտոնապես բացվեց «ԴիջիԹեք» ամենամյա տեխնոլոգիական միջազգային ցուցահանդեսը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, բացման խորհրդանշական կարմիր ժապավենը կտրեցին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նորանշանակ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը և Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Բացումից առաջ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների և ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ «ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսի այս տարվա հիմնական շեշտադրումները լինելու են կրթական, քանի որ առկա է լուրջ մասնագետների պակասի հետ: Նրա խոսքով` այս շեշտադրումներն առավել կարևորվում են ապրիլյան պատերազմից հետո:
Նախարար Մարտիրոսյանը վստահություն հայտնեց, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն աշխարհին ցույց տալու բան ունի: «Բացի նրանից, որ Հայաստանում մենք կազմակերպում ենք նման միջոցառումներ, մեր մասնագետները մասնակցություն են ունենում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային համաժողովներին: Վստահ եմ, որ մենք դեռ նոր հաջողություններ կունենաք»,- ասաց նա:
«Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո անցկացվող 12-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք միջազգային ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը: Այն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո:
ԴիջիԹեք 2016-ը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությունների: Այս տարի Հնդկաստանը հանդես է գալիս որպես ցուցահանդեսի գործընկեր երկիր և ներկայացված է կոնսոլիդացված տաղավարով:
Ցուցահանդեսին մասնակցնում են նաև այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft, Huawei ընկերությունները, Արմաթ, Թումո կրթական կենտրոնները և այլն:
ԴիջիԹեքի շրջանակում ռուսական GenerationS աքսելերատորի կողմից կանցկացվի մրցույթ տեխնոլոգիական բոլոր ստարտափների համար: Կանցկացվի նաև «Նորարարության և գյուտարարության ֆորում»՝ ԱՐՓԱ-ի կողմից:
Եռօրյա տոներին կլինի նաև Robofest ռոբոտների շքերթ, որի շրջանակում ՀՀ մարզերում գործող մոտ 160 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների լավագույն ներկայացուցիչները կցուցադրեն իրենց գիտելիքները և ձեռքբերումները ծրագրավորման ու ռոբոտաշինության ոլորտներում: Տեղի կունենա «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնություն:

YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. The official opening ceremony of “DigiTec” annual international technological Expo was held in Yerevan, reports “Armenpress”.
Newly appointed Minister of Transport and Communication Vahan Martirosyan and Director of Ucom Hayk Yesayan cut the symbolic red ribbon.
Before the opening of the Expo Executive Director of the Union of Information Technologies and Enterprises Karen Vardanyan said this year DigiTec Expo will put a special emphasis on education component since there is a serious shortage of professionals. He said the emphasis is more important especially after the April war.
Minister Martirosyan said Armenia has something to show to the world in the IT sector. “Except that we are organizing such events in Armenia, our specialists are also taking part in the world IT forums. I am confident we will have new achievements soon”.
The Expo, which is being held under “Fest for Technological Armenians” slogan, will last until October 2. It is being carried out by the Union of Information Technologies and Enterprises” under the auspices of the Armenian Prime Minister.
More than 120 local and international companies are taking part in the Expo. This year India participates as a partner country of the Expo and is presented in the consolidated pavilion.
Leading companies such as Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft, Huawei, Tumo are taking part at the Expo.