Շիմոն Պերեսի հրաժեշտի արարողություններին կմասնակցեն Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության ներկայացուցիչները
Շիմոն Պերեսի հրաժեշտի արարողություններին կմասնակցեն Երուսաղեմի Հայոց
պատրիարքության ներկայացուցիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի նախկին նախագահ Շիմոն Պերեսի հուղարկավորության և վերջին հրաժեշտի արարողություններին Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությունից կմասնակցեն պատրիարքության դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը և ավագ թարգման Համբարձում վարդապետ Քեշիշյանը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը: Նրա խոսքով` Պերեսը բավականին լավ հարաբերություններ է ունեցել պատրիարքության հետ: «1988թ-ին, երբ Գյումրիում տեղի ունեցավ երկրաշարժը, Պերեսն անձամբ այցելեց պատրիարքություն և մոտ 10000 շեկելի անձնական նվիրատվություն կատարեց»,- նշեց Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Իսրայելի հայ համայնքը, սակայն, Պերեսին կհիշի նաև որպես Հայոց ցեղասպանությունը չընդունող անձնավորություն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայ դատի Երուսաղեմի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Սևանը նշեց, որ Պերեսը գտնում էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը և հրեական Հոլոքոստը չի կարելի համեմատել:
Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանն էլ հիշատակեց, որ 2002թ-ին Պերեսն այցելել է Թուրքիա և խոսել նման համեմատականի անընդունելիության մասին` Հայոց ցեղասպանության առնչությամբ չօգտագործելով «ցեղասպանություն» եզրը:
Կյանքի 94-րդ տարում սեպտեմբերի 28-ին մահացել է Իսրայելի նախկին նախագահ Շիմոն Պերեսը: Այս մասին հիվանդանոցում լրագրողներին հայտնել է նրա որդին` Նեհեմիա Պերեսը:
Շիմոն Պերեսը սեպտեմբերի 13-ին տեղափոխվել էր հիվանդանոցի ինտենսիվ թերապիայի պալատ: Համակարգչային տոմոգրաֆիան նրա մոտ գլխուղեղի արյունազեղում էր ցույց տվել: Որոշվել էր հիվանդին արհեստական կոմայի մեջ մտցնել: Սեպտեմբերի 27-ին բժիշկները հայտնել են Պերեսի վիճակի կտրուկ վատացման մասին:
Հրեա ժողովրդի ականավոր քաղաքական գործիչ, Իսրայելի Պետության նախկին նախագահ, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Շիմոն Պերեսի մահվան կապակցությամբ Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն  Ռիվլինին ցավակցական հեռագիր է հղել նաև Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Representatives of Armenian Patriarchate of Jerusalem to attend Shimon Peres’s funeral
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS.  Archimandrite Koryun Baghdasaryan and senior teacher Hambardzum Keshishian of Armenian Patriarchate of Jerusalem will attend the funeral of former Israeli President attend Shimon Peres, Archimandrite Koryun Baghdasaryan told “Armenpress”. In his words Peres was in rather good relations with the Patriarchate. “In 1988, when the earthquake hit Gyumri, Peres personally visited the Patriarchate and made a personal donation of nearly 10 thousand shekels”, Koryun Baghdasaryan said.
However, the Armenian community of Israel will remember Shimon Peres as an individual denying the Armenian Genocide. In an interview with “Armenpress”, Chairman of the Armenian National Committee of Jerusalem Hakob Sevan said that Peres used to hold the opinion that the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust are incomparable.
Archimandrite Koryun Baghdasaryan recalled that back in 2002 Peres visited Turkey, where he talked about the inadmissibility of talking about such comparisons, without using the word “genocide” when referring to the Armenian Genocide.
Shimon Peres, one of Israel’s defining political figures has died at the age of 93, two weeks after suffering a stroke.
Peres had twice served as prime minister of Israel and later as the country’s ninth president. He had been seriously ill on a respirator in an Israeli hospital near Tel Aviv and died after his condition deteriorated sharply.
Among those who have said they will attend his funeral and burial on Jerusalem’s Mount Herzl on Friday are Barack Obama, Hillary Clinton and Bill Clinton, as well as Prince Charles and François Hollande.