Էդվարդ Նալբանդյանը և Իրաքի ԱԳ նախարարը քննարկել են համագործակցության խորացման քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել է  Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ ալ-Ջաֆարիի հետ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են երկու բարեկամ երկրների միջև համագործակցության առավել խորացման նպատակով ձեռնարկվող համատեղ քայլերը։ Այս առումով կարևորվել են փոխադարձ բարձրաստիճան այցելությունների կազմակերպումը, միջկառավական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը, ԱԳՆ-երի միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության սերտացումը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ տարեցտարի խորանում են գործարար կապերը, ընդլայնվում է առևտրաշրջանառությունը, որն արդեն կազմում է շուրջ 120 մլն ԱՄՆ դոլար։
Իրաքի արտգործնախարարն Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացրել է երկրում կայունության հաստատման, ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարի մասին։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջային մի շատ հրատապ խնդիրների շուրջ։

Эдвард Налбандян и министр ИД Ирака обсудили шаги по углублению сотрудничества
Эдвард Налбандян, находящийся с рабочим визитом в  Нью-Йорке, 24 сентября встретился  с министром  ИД Ирака Ибрагимом аль-Джафари.
Собеседники обсудили совместные шаги по более углубленному сотрудничеству двух дружественных стран. В этом плане  отмечена важность организации взаимных визитов  на  высшем уровне, эффективной  работы  межправительственной  комиссии, проведение  периодических консультаций между  внешнеполитическими ведомствами, сближение сотрудничества в рамках международных организаций.
Стороны с  удовлетворением отметили, что деловые  связи укрепляются с каждым годом, расширяется товарооборот, который уже составляет около 120 млн долларов.
Ибрагим аль-Джафари сообщил Эдварду  Налбандяну борьбе, которая  ведется против терроризма  и установления стабильности в  стране.