Այծ-մարդը, առնետներին կիսավարտիքներ հագցնողը, ազնիվ ստախոսները եւ Շնոբելի մյուս դափնեկիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեք օր շվեյցարական Ալպերում այծի դերում ապրած բրիտանացին ստացել Է 2016 թվականի Շնոբելյան մրցանակը կենսաբանության բնագավառում: Թոմ Թուեյթսը հագել Է հատուկ պրոթեզներ, որպեսզի լեռներում շարժվի այնպես, ինչպես դա անում են երկկճղակավորները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Բրիտնացու սկզբնական գաղափարը եղել Է այն, որ այդ կերպ կարելի Է պայքարել արդի քաղաքակրթության սթրեսի դեմ: Ալպյան մարգագետիններում այծերի հետ արածած Թուեյթսին նույնիսկ հաջողվել Է բարեկամական հարաբերություններ հաստատել տեղացի այծերից մեկի հետ:
Մի օր, այծ-մարդու խոսքով՝ ինքը հրաշքով Է խուսափել մյուս արուների հետ լուրջ ընդհարումից:
Իր մրցանակը Թուեյթսը կիսել Է մյուս բիտանացու՝ Չառլզ Ֆոսթերի հետ, որը փորձել Է մտնել գորշուկի, ջրասամույրի, աղվեսի եւ եղջերուի դերերի մեջ:
Դառնալով գորշուկ՝ Ֆոսթերը կերել Է որդեր, փոքրիկ որջեր Է փորել բլրի վրա եւ փորձել Է գտնել կրծողների՝ կողմնորոշվելով սոսկ սեփական հոտառությամբ: Լինելով քաղաքային աղվեսի դերում՝ հետազոտողը քջջել Է աղբարկղները եւ քնել այգիներում:
Շնոբելյան մրցանակների (Ig Nobel) պարգեւատրման ամենամյա՝ թվով 26-րդ արարողությունը կայացել Է Հարվարդի համալսարանի Սանդերսի թատրոնում: Մրցանակը հանձնվում Է կուրյոզ, հաճախ ակնհայտ գործնական կիրառություն չունեցող հետազոտության եւ հայտնագործության համար:
Կազմակերպիչների մտահղացմամբ՝ այն պետք Է հայտնաբերի գիտության  մեջ այն նվաճումները, «որոնք նախ ժպիտ են առաջացնում, բայց հետո ստիպում են խորհրդածել»:
Այս տարի Բոստոնում Շնոբելները հանձնել են միանգամայն իրական նոբելյան դափնեկիրներ՝ քիմիկոս Դադլի Հերշբախը, Տնտեսագետ Էրիկ Մասկինը, կենսաքիմիկոս Ռիչարդ Ռոբերտսը եւ բժիշկ Ռոյ Գլաուբերը:
Գերմանիայի Volkswagen ավտոմոբիլային ընկերությունը Շնոբելյան մրցանակի Է արժանացել քիմիայի բնագավառում՝ արտանետվող գազերում ազոտի օքսիդի պարունակության թեստերը կեղծելու խորամանկ եղանակի համար:
Բազմացման բնագավառում մրցանակը տվել են եգիպտացի ուրոլոգ Ահմեդ Շաֆիքին, որն արու առետներին հագցրել Է կիսավարտիքներ՝ կարված լրիվ պոլիԷսթերից, կիսով չափ պոլիԷսթերից՝ բամբակի հետ, մաքուր բամբակից եւ մաքուր բրդից: Այս կերպ բժիշկ Շաֆիքն ուսումնասիրել Է տարբեր գործվածքների ազդեցությունը կրծողների սեռական կյանքի վրա:
Պարզվել Է, որ մաքուր պոլիԷսթերից կիսավարտիքներ հագած առնետներն զգալիորեն ավելի ցածր սեռական ակտիվություն են ցուցաբերել, քան դրանց՝ բամբակե կամ բրդյա կիսավարտիքներ հագած ցեղակիցները:
Տնտեսագիտության բնագավառում մրցանակն ստացել Է նորզելանդացի պրոֆեսոր Մարկ Ավիսը, որը գործընկերների հետ ուսումնասիրել Է, թե մարդիկ ինչ մարդկային հատկություններ են տալիս տարբեր միներալների եւ լեռնային ապարների:
Ֆիզիկայի բնագավառում մրցանակը բաժին Է հասել Հարավային Ուելսի համալսարանի գիտնականներին, որոնք հայտնաբերել են, որ բոռերը սպիտակ ձիերին մյուսներից ավելի հազվադեպ են խայթում, ինչպես նաեւ պարզել են, թե ինչու են ճպուռներն այդքան սիրում սեւ տապանաքարերը:
Զարմանալի հայտնագործություն են կատարել գերմանացի նյարդաբանները՝ Քրիստոֆեր Հելմհենի ղեկավարությամբ. նրանք պարզել են, որ եթե ձեր ձախ կողմում ինչ-որ տեղ քոր Է գալիս, քորը կարելի դադարեցնել՝ մոտենալով հայելուն եւ քորել նույն տեղն աջ կողմից (եւ հակառակը): Դրա համար նրանց բժշկագիտության գծով Շնոբել են հանձնել:
Բելգիացի Էվելին Դեբին մրցանակի Է արժանացել հոգեբանության բնագավառում. նա հարց Է տվել հազար ստախոսների, թե որքան հաճախ են նրանք ստում, իսկ հետո բացատրել Է, թե կարելի Է արդյոք հավատալ նրանց:
Խաղաղության Շնոբելյան մրցանակն ստացել են Կանադայի Վաթեռլոոյի համալսարանի դոկտորանտ Գորդոն Փենիքուքը եւ նրա գործընկերները, որոնք գրել են «Կեղծախորիմաստ անհեթեթության ընկալման եւ ճանչման մասին» գիտական աշխատությունը:
Գրականության գծով Շնոբելի Է արժանացել շվեդ միջատաբան Ֆրեդրիկ Սյոբերգը իր եռահատոր կենսագրական աշխատության համար, որը նկարագրում Է բավականությունը սատկած եւ տակավին ողջ ճանճերի հավաքածու կազմելուց:
Եվ, վերջապես, ընկալման բնագավառում մրցանակը բաժանել են ճապոնացի գիտնականներ Ացուկի Հիգայասիման եւ Կոհեյ Ադատին, որոնք հետազոտել են, թե մենք իրականում իրերն այլ կերպ ենք տեսնում արդյոք, եթե կռանում ենք եւ դրանց նայում ոտքերի բացվածքի միջով:

Человек-козел, трусы для крыс, честные лжецы и другие лауреаты Шнобеля
Британец, проживший три дня в швейцарских Альпах в роли козла, получил Шнобелевскую премию 2016 года в области биологии, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Том Туэйтс надевал специальные протезы, чтобы передвигаться в горах так, как это делают парнокопытные.
Первоначальная идея британца состояла в том, что таким образом можно бороться со стрессом современной цивилизации.
Пасшемуся на альпийских лугах среди коз Туэйтсу даже удалось наладить дружеские отношения с одним из местных козлов.
Однажды, по словам человека-козла, он чудом избежал крупной стычки с другими самцами.
Свою премию Туэйтс разделил с другим британцем, Чарльзом Фостером, который пытался вжиться в роль барсука, выдры, лисицы и оленя.
Перевоплощаясь в барсука, Фостер ел червяков, копал норки на холме и пытался находить грызунов, ориентируясь лишь на собственное обоняние.
Будучи в роли городской лисы, исследователь рылся в мусорных баках и спал в садах.
Ежегодная, 26-я по счету церемония вручения Шнобелевских премий (Ig Nobel) состоялась в Гарвардском университете в театре Сандерса.
Премия вручается за курьезные, зачастую не имеющие очевидного практического применения исследования и открытия.
По замыслу организаторов, она должна выявлять достижения в науке, "которые сначала вызывают улыбку, но затем заставляют задуматься".
В этом году Шнобели в Бостоне вручали вполне реальные нобелевские лауреаты - химик Дадли Хершбах, экономист Эрик Маскин, биохимик Ричард Робертс и врач Рой Глаубер.
Немецкая автомобильная компания Volkswagen была удостоена Шнобелевской премии в области химии за изобретенный хитроумный способ обманывать тесты на содержание в выхлопных газах окиси азота.
Премию в области размножения дали египетскому урологу Ахмеду Шафику, который надевал на самцов крыс трусы, сделанные полностью из полиэстера, полиэстера пополам с хлопком, чистого хлопка и чистой шерсти.
Таким образом доктор Шафик изучал влияние различных материалов на сексуальную жизнь грызунов.
Выяснилось, что крысы, носившие трусы из чистого полиэстера, демонстрировали значительно более низкую сексуальную активность, нежели их сородичи в трусах из хлопка или шерсти.
Премию в области экономики получил Марк Авис, профессор из Новой Зеландии, изучавший вместе с коллегами, какими человеческими качествами люди наделяют различные минералы и горные породы.
Приз в области физики достался группе ученых из Университета Южного Уэльса, обнаруживших, что слепни кусают белых лошадей реже других, а также выяснивших, почему стрекозы так любят черные надгробные плиты.
Удивительное открытие сделали немецкие неврологи под руководством Кристофа Хелмхена: они выяснили, что, если у вас чешется что-то с левой стороны, можно унять зуд, подойдя к зеркалу и почесав то же место с правой стороны (и наоборот). За это им вручили Шнобеля по медицине.
Эвелин Дэби из Бельгии была удостоена премии в области психологии: она спросила у тысячи лгунов, насколько часто они лгут, а затем объяснила, можно ли им верить.
Шнобелевскую премию Мира получил докторант Университета Ватерлоо в Канаде Гордон Пенникук и его коллеги, написавшие научный труд под названием "О восприятии и распознавании псевдоглубокомысленной чуши".
Шнобеля по литературе удостоился шведский энтомолог Фредрик Сйоберг за свою трехтомную биографическую работу, описывающую удовольствие от коллекционирования мертвых и еще живых мух.
И, наконец, премию в области восприятия разделили японские ученые Ацуки Хигасияма и Кохей Адати, исследовавшие, действительно ли мы видим вещи по-другому, если нагнуться и посмотреть на них в просвет между ногами.