Արցախի միջազգային ճանաչումն օրվա հրամայական է. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 6-ին համատեղ հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի Արգենտինա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբերի անդամների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ շփումները դրական ազդեցություն կունենան երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման վրա:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ որպես Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար՝ ցանկանում է հատուկ ընդգծել երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջեւ սերտ կապեր հաստատելու անհրաժեշտությունը: Նրա համոզմամբ՝ բարեկամության խմբերի փոխգործակցությունը կարող է ներդրում ունենալ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-արգենտինյան համագործակցության հաստատման գործում: ԱԺ փոխնախագահն Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խմբերին հրավիրել է այցելելու Հայաստան:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է հայ եւ արգենտինացի խորհրդարանականների՝ միջազգային հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը:
Էդուարդ Շարմազանովն արգենտինյան կողմին ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակը՝ մասնավորապես նշելով. «Մենք ապրում ենք մարտահրավերներով լի բարդ տարածաշրջանում, որտեղ մի կողմից Թուրքիան արդեն շուրջ երկու տասնամյակ ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությունը, մյուս կողմից Ադրբեջանն իր հանցագործ քաղաքականությամբ սպառնալիք է հանդիսանում տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա: Արցախահայությունն ինքնորոշվելու նույնքան իրավունք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի ժողովուրդ: Արցախի միջազգային ճանաչումն օրվա հրամայական է»:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Արգենտինյան Հանրապետության Պատգամավորների պալատի միջեւ փոխգործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել:

Nagorno Karabakh’s international recognition is imperative of the day – Deputy Speaker of Parliament
Nagorno Karabakh’s international recognition is imperative of the day – Deputy Speaker of
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. While on a working visit to Argentina, the Armenian delegation led by Deputy Speaker of Parliament, head of Armenia-Argentina parliamentary friendship group Eduard Sharmazanov, including also MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, held a joint meeting with a members of Argentina-Armenia parliamentary friendship group of the Argentine Senate and Chamber of Deputies on September 6, press service of the Parliament told “Armenpress”.
Eduard Sharmazanov expressed hope the active contacts between the two Parliaments will positively affect the dynamic development of the bilateral relations.
He stressed the necessity of establishing close relations between the two parliamentary friendship groups. He said the mutual cooperation of the two friendship groups can have an impact in the establishment of the Armenian-Argentine cooperation in a number of sectors of mutual interest.
Eduard Sharmazanov invited Argentina-Armenia friendship groups to visit Armenia.
He also attached importance to the mutual assistance of the Armenian and Argentine parliamentarians in the international platforms.
Eduard Sharmazanov presented to the Argentine side the situation in Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact by stating: “We live in difficult region full of challenges where from the one hand Turkey keeps Armenia in an illegal blockade over two decades, and from the other hand Azerbaijan with its criminal policy is a threat for regional security and stability. Everyone must understand that there is no alternative to the NKR people’s right to self-determination. The Armenians of Nagorno Karabakh has as much right to self-determination as any other country’s people. Nagorno Karabakh’s international recognition is an imperative of the day”.
At the end of the meeting a mutual cooperation agreement was signed between the National Assembly of Armenia and the Chamber of Deputies of Argentina.