ԵԱՏՄ-ում արտադրված ապրանքները կարող են ստանալ «Պատրաստված Է ԵԱՏՄ-ում» մակնշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2017 թվականից Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում արտադրված ապրանքների վրա կարող Է հայտնվել «Պատրաստված Է ԵԱՏՄ-ում» մակնշումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ն՝ վկայակոչելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Նիկոլայ Կուշնյարյովին:
«Նրա խոսքով՝ «Պատրաստված Է Ռուսաստանում», «Պատրաստված Է Բելառուսում» կամ ԵԱՏՄ-ի ցանկացած այլ երկրում մակնշումից «Պատրաստված Է Եվրասիական տնտեսական միությունում» մակնշմանն անցումը ինտեգրացիոն համագործակցության կարեւոր փուլ Է: Նոր մակնշումը կարող Է մեկնարկել 2017 թվականին»,-ասված Է հրատարակության՝ սեպտեմբերի 7-ին հրապարակված համարում:
Ինչպես նշվում Է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ում, ԵԱՏՄ-ն արդեն ձեռնամուխ Է եղել «եվրասիական ապրանքի» չափանիշների որոշմանը:
Կուշնյարյովը հրատարակությանը պարզաբանել Է, որ «եվրասիական ապրանք» հասկացության ներմուծումը, մի կողմից՝ կդյուրացնի աջակցությունը ԵԱՏՄ-ի արդյունաբերությանը, մյուս կողմից՝ կդառնա ընդհանուր շուկայում արդյունաբերական ապրանքների առաջմղման հզոր գործիք, եւ, երրորդ՝ կխթանի «Պատրաստված Է ԵԱՏՄ-ում» մակնշմամբ արտադրանքի պահանջարկը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Произведенные в ЕАЭС товары могут получить маркировку "Сделано в ЕАЭС"
Маркировка "Сделано в ЕАЭС" с 2017 года может появиться на товарах, произведенных в странах Евразийского экономического союза. Как передает Арменпресс, об этом сообщает "Российская газета" со ссылкой на директора департамента промышленной политики Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Николая Кушнарева.
"По его словам, переход от позиции "Сделано в России", "Сделано в Беларуси" или в любой другой стране ЕАЭС к позиции "сделано в Евразийском экономическом союзе" — важный этап интеграционного сотрудничества. Новая маркировка может стартовать в 2017 году", — говорится в номере издания, который будет опубликован в среду.
Как отмечается в "Российской газете", ЕЭК уже приступила к определению критериев "евразийского товара".
Кушнарев пояснил изданию, что введение понятия "евразийский товар", с одной стороны, упростит поддержку промышленности ЕАЭС, с другой — станет мощным инструментом продвижения промышленных товаров на общем рынке, а с третьей — простимулирует спрос на продукцию с маркировкой "Сделано в ЕАЭС".