ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կմեկնի Լեհաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկօրյա աշխատանքային այցով Լեհաստան կժամանի ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը։ Նա կմասնակցի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների խորհրդարանական հանդիպմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Լեհաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանը:
Լեհաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի հրավերով ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը օգոստոսի 30-ից 31-ը Վարշավայում կմասնակցի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների «Համերաշխություն եւ ինքնիշխանություն» խորագրով խորհրդարանական հանդիպմանը, որին կմասնակցեն շուրջ 10 երկրների, այդ թվում` Վրաստանի, Սերբիայի, Մակեդոնիայի, Բոսնիա եւ Հերցոգովինայի, Մոնտենեգրոյի, Բելառուսի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահներ, փոխնախագահներ, պատգամավորներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Այցի ընթացքում նախատեսված են պաշտոնական հանդիպումներ Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Անջեյ Դուդայի, Լեհաստանի Սեյմի նախագահ (մարշալ) Մարեկ Կուչինսկու եւ Սենատի նախագահ (մարշալ) Ստանիսլավ Կարչեւսկու հետ:
Նախատեսված են նաեւ երկկողմ հանդիպումներ Լեհաստանի խորհրդարանական պատվիրակության հետ, որի ընթացքում կքննարկվեն Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի ազգային խորհրդարանների միջեւ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպման շրջանակում հրավիրված կլոր սեղանի եւ առանձին քննարկումների ժամանակ կբարձրացվեն Եվրոպայի անվտանգությանն ու փախստականներին հուզող խնդիրներ, Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային համագործակցությանը վերաբերող ռազմավարական նշանակության հարցեր:
Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների խորհրդարանական հանդիպման ընթացքում Հերմինե Նաղդալյանը հանդես կգա Եվրոպական միության վերածննդին եւ տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող ելույթով:

Deputy Speaker of Armenian Parliament to depart for Poland
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Deputy Speaker of Armenian Parliament Hermine Naghdalyan will arrive in Poland on a two-day working visit.
She will take part in the parliamentary meeting of the Central and Eastern European countries, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Poland Edgar Ghazaryan said, “Armenpress” reported.
By the invitation of the President of Parliament of Poland, Deputy Speaker of the Armenian Parliament Hermine Naghdalyan will take part in “Solidarity and Sovereignty” parliamentary meeting of the Central and Eastern European countries on August 30-31 in Warsaw.
Parliament Speakers, Vice-Speakers, MPs and other high-ranking officials from over 10 countries, including Georgia, Serbia, Macedonia, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, Belarus, Turkey, Azerbaijan, will attend the meeting.
During the visit official meetings are scheduled with President of Poland Andrzej Duda, President of the Sejm of Poland (Marshal) Marek Kuchciński and President of the Senate of Poland (Marshal) Stanisław Karczewski.
Bilateral meetings will be held with the parliamentary delegation of Poland during which issues related to multilateral cooperation between the National parliaments of Central and Eastern Europe will be discussed.
During the round table and separate discussions issues related to Europe’s security and the refugees, strategic issues related to the regional cooperation of Central and Eastern Europe will be discussed.
Hermine Naghdalyan will deliver a speech related to the revival of the European Union and the regional cooperation during the parliamentary meeting.