Թուրքիայում ձերբակալվել են եւս 35 լրագրողներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում այսպես կոչված «գյուլենականների» դեմ գործողությունների շրջանակում բերման են ենթարկվել ԶԼՄ-ների եւս 35 աշխատակիցներ: Նրանք կասկածվում են ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգում վտարանդիության մեջ բնակվող չափավոր իսլամի թուրք քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի եւ նրա կողմնակիցների հետ կապեր ունենալու եւ նրա «Հիզմեթ» շարժումը պրոպագանդելու մեջ, որին Անկարան մեղադրում է հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական իշխանամետ «Սաբահ» թերթը` նշելով, որ բերման ենթարկվածների մեջ կան նաեւ հայտնի անուններ:
Ստամբուլի կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժանմունքի տնօրինությունը ԶԼՄ-ներին հայտնել է, որ կասկածյալների հասցեներում որոնման եւ ձերբակալության գործողություններ են իրականացվել: 9 կասկածյալներ արդեն կալանվել են, 35 կասկածյալներից 18-ը գտնվում են արտասահմանում, 8 կասկածյալի կալանման աշխատանքները շարունակվում են:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ կապված դիվանագիտական ծառայությունից հետ են կանչվել ընդհանուր թվով 300 դիվանագետներ, որոնցից  32-ը, սակայն, անհայտ պատճառներով առանց թույլատրության չեն վերադարձել երկիր:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Իշըքը հայտարարել է, որ ձախողված ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո զինված ուժերի շարքերից հեռացվել է 3185 զինծառայող:
Թուրքական ԶԼՄ-ների համաձայն` ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ կապված Թուրքիայի զինված ուժերից ներկա դրությամբ հեռացվել կամ ձերբակալվել է անձնակազմի մոտ 1,5 տոկոսը:
Վերջին տվյալների համաձայն` դիմակայության արդյունքում, որի կենտրոնը դարձել էին Ստամբուլը եւ Անկարան, զոհվել են 246 քաղաքացիներ` չհաշված 100-ից ավելի խռովարարներին, 2 հազարից ավելի մարդ էլ վիրավորվել է:
Թուրքական ԶԼՄ-ներն ավելի վաղ հայտնել են, որ հեղաշրջմանը մասնակից  Թուրքիայի զինված ուժերի հարյուրավոր զինծառայողներ փախել են Իրաք, որոնց մի մասը միացել է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) զինյալներին:

В Турции арестовали еще 35 журналистов
В рамках борьбы с так называемыми «гюленовцами» в Турции арестовали еще 35 журналистов. Их подозревают в связях с проживающим в США Фетулла Гюленом и его сторонниками и в поддержке движения «Хизмет», которых Турция обвиняет в организации попытки военного переворота 15-го июля.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Сабах». В заметке сказано, что в списке задержанных – несколько громких имен.
Руководство отделения по борьбе с организованной преступностью в Стамбуле сообщает, что была проведена операция по поимке подозреваемых по определенным адресам, в результате чего 9 человек было арестовано, из 35 подозреваемых 18 находятся за рубежом, поиски 8 продолжается.
Министр ИД Турции Чавушоглу заявил, что в связи с попыткой военного переворота 15-го июля были отозваны 300 дипломатов, и 32 из них скрылись.
После  подавления попытки государственного переворота 15-го июля уволены более 9000 чиновников.
Уволены 7 899 полицейских, 614 офицеров жандармерии, 30 губернаторов, 47 мэров.
По  обвинению в участии в попытке государственного переворота,  арестованы 118 генералов и адмиралов. В Турции по поводу попытки государственного переворота 15-го июля начато расследование среди правоохранителей, и были задержаны 2 854 прокуроров и судей, которые подвергаются аресту один за другим.
Во время столкновений в ходе попытки военного переворота в Турции 15-го июля погибло 246  человек, не считая более 100 повстанцев. Более  2000 человек были ранены. После указанных событий было задержано около 26.000 человек. Сейчас под арестом 16899 человек, паспорта 74562 человек объявлены недействительными.
Ранее турецкие СМИ сообщали, что сотни военнослужащих сбежали в Ирак, где присоединились к повстанцам из Рабочей партии Курдистана (РКК).