Հարյուրամյա հնդկուհին Կանադայում մասնակցել է վազքի միջազգային մրցումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի հարյուրամյա բնակչուհին՝ Ման Կաուրը, մասնակցել է զանգվածային միջազգային վազքահերթին, որն ավարտվել է Վանկուվերում (Կանադայի Բրիտանական Կոլումբիայի նահանգ): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է CTV հեռուստաալիքը:
Հարյուր մետր տարածությունը հաղթահարելու համար երկարակյացին պահանջվել է մեկուկես րոպե: Եզրագծում, ի թիվս վազքի այլ մասնակիցների, նրան դիմավորել է նաեւ որդին՝ 78-ամյա Գուրդեւ Սինգհը, որը նույնպես կարողացել է անցնել 100-մետրանոց տարածությունը: Americas Masters Games թեթեւատլետիկական մրցումներին մասնակցել են 30-ից բարձր տարիքի մարզիկներ: Նրանց առաջարկվում էր իրենց ուժերը փորձել տարբեր տարածություններում:
Ինչպես պատմել է Սինգհը, իր մայրն սկսել է վազքով զբաղվել 93 տարեկան հասակում: Այդ ժամանակվանից նա ստացել է ավելի քան քսան մեդալ, այդ թվում՝ երեք ոսկե: Դրանցից մեկը Ման Կաուրը նվաճել է Վանկուվերում 100-ից բարձր տարիքի մարզիկների խմբում, որտեղ միակ ներկայացուցչուհին էր:
Իր հաջողությունների գաղտնիքը երկարակյացը համարել է «լավ սնունդը եւ ֆիզիկական վարժանքները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Столетняя женщина из Индии приняла участие в массовом забеге в Канаде
Столетняя жительница Индии Ман Каур приняла участие в массовом международном забеге, который завершился в Ванкувере (провинция Британская Колумбия). Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил телеканал CTV.
Для преодоления 100-метровой дистанции долгожительнице понадобилось полторы минуты. На финише, помимо других участников забега, ее встречал и сын - 78-летний Гурдев Сингх, который также сумел пробежать стометровку. В легкоатлетических соревнованиях Americas Masters Games принимали участие спортсмены старше 30 лет. Им предлагалось попробовать свои силы на разных дистанциях.
Как рассказал Сингх, его мать начала заниматься бегом в 93 года. С тех пор она получила более 20 различных медалей, в том числе три золотых. Одну из них Ман Каур завоевала в Ванкувере в категории спортсменов старше 100 лет, где была единственной представительницей.