Հնդկաստանի դպրոցներից մեկի տնօրենը 17 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել աշակերտների մահացու թունավորման գործով
Հնդկաստանի դպրոցներից մեկի տնօրենը 17 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել
աշակերտների մահացու թունավորման գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանում դատարանը 17 տարվա ազատազրկման է դատապարտել դպրոցի տնօրենին, որտեղ թունավորումից մահացել է 23 աշակերտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է РИА Новости-ն:
12 տարեկանից փոքր երեխաների զանգվածային թունավորման դեպքը տեղի էր ունեցել դեռեւս 2013 թվականին: Աշակերտները թունավորվել է անվճար կերակրից, որը նրանց դպրոցն էր տրամադրել: Արդյունքում դատաբժշկական փորձաքննությամբ հաստատվել էր, որ երեխաների մոտ հայտնաբերվել էր խիստ թունավոր նյութ, որն էլ իր հերթին հայտնաբերվել էր կերակրի մնացորդների, ինչպես նաեւ կարագի մեջ, որով այն պատրաստվել էր:
Հաղորդվում է նաեւ, որ տնօրենը վճարել է 5500 դոլար տուգանք, որի մեծամասնությունն ուղղվելու է տուժած երեխաների ընտանիքներին:

Суд в Индии приговорил к 17 годам тюрьмы директора школы, где в результате отравления токсичными пестицидами погибли 23 ребенка
Суд в Индии приговорил к 17 годам тюрьмы директора школы, где в результате
отравления токсичными пестицидами погибли 23 ребенка
Суд в Индии приговорил к 17 годам тюрьмы директора школы, где в результате отравления токсичными пестицидами погибли 23 ребенка, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Массовое отравление детей, которым было менее 12 лет, произошло в 2013 году в штате Бихар на востоке страны. Ученики отравились бесплатными обедами, которыми их кормили в учебном заведении. В результате судебно-медицинской экспертизы было установлено, что отравление вызвал инсектицид монокротофос, который определяется как "очень токсичный" для людей. Токсичное вещество обнаружили в остатках пищи и масле, на котором она была приготовлена.
На прошлой неделе индийский суд признал директора школы виновной в непредумышленном убийстве.
"Мина Деви была приговорена к 10 годам тюрьмы по обвинению в непредумышленном убийстве и к 7 годам тюрьмы за попытку совершить непредумышленное убийство", — заявил местный прокурор в интервью агентству.
Также сообщается, что Деви была оштрафована на 5,5 тысячи долларов. Большая часть этой суммы должна пойти семьям пострадавших детей.