Ֆրանսիայում հիմնադրված «Նոր հայեր» ամսագիրը ներկայացնում է հայերի հարցերը միջազգային հանրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ֆրանսիայում գործող «Նոր հայեր» ամսագիրը պատմում է աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող հայ համայնքների, նրանց խնդիրների և հաջողությունների մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց «Նոր հայեր» ամսագրի հիմնադիր Ժան-Ժակ Սարաջյանը:
Նրա խոսքով` ամսագրում կան տարբեր բաժիններ՝ քաղաքականություն, հասարակություն, տնտեսություն, ժամանց:
«Ամսագիրն ունի մոտ կես միլիոն ընթերցող: Այն լույս է տեսնում յոթ լեզուներով՝ փորձելով հայկական խնդիրները հասանելի դարձնել նաև օտարերկրացի ընթերցողների համար»,- շեշտեց Ժան-Ժակ Սարաջյանը:
Ֆրանսիահայը նշեց նաև, որ ամսագիրը, որպես լուսաբանող լրատվամիջոց 2010 թվականից մասնակցել է Կաննի միջազգային կինոփառատոնի, իսկ արդեն նախորդ տարվանից «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնին:

Выходящий во Франции журнал «Нор айер» представляет мировой общественности проблемы армянства
Выходящий  во Франции журнал «Нор айер» («Новые  армяне») представляет мировой  общественности проблемы и успехи мирового  армянства.
Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами 27 августа  рассказал учредитель журнала Жан-Жак Сараджян.
В журнале представлены  разные по тематике разделы – политика, общество, экономика, досуг.
«У журнала уже полмиллиона читателей. Он выходит на семи языках – для  большей доступности и большего охвата читателей», - сказал Жан-Жак Сараджян.
Он отметил также, что с 2010г. журнал участвовал в Каннском фестивале, а с будущего года будет сотрудничать и с МКФ «Золотой  абрикос».