Հայ ընտանիքները շարունակում են ապրել Սիրիայի Հասիչե շրջանում. Այստեղ բախումների արդյունքում ծանր դրություն է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Հասիչե շրջանում ապրող հայ ընտանիքները փորձում են մնալ ապահով վայրերում եւ հաղթահարել ռազմական բախումների հետեւանքով առաջացած դժվարությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ քաղաքը կենցաղային ծանր պայմաններում է:
«Հատկապես գիշերային ժամերին բուռն բախումներ են տեղի ունենում սիրիական բանակի եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցության զինվորականների միջեւ, սակայն ցերեկը համեմատաբար ավելի հանդարտ դրություն է տիրում: Բնակչությունը դիմագրավում է նաեւ այդ կենցաղային դժվարություններին: Ավելի քան 4 օր էլեկտրականությունը չէր միանում: Քաղաքի պետական փուռը փակ է, ինչի հետեւանքով հաց ձեռք բերելու խնդիր կա: Քաղաք հասնող սննդամթերքի քանակը  քիչ է»,-հայտնեց Զարմիկ Պողիկյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ ըստ շաբաթաթերթի աղբյուրի` Հասիչեում այժմ բնակվում է 64 հայ ընտանիք, որոնց մեծամասնությունը տարեց մարդիկ են, քանի որ երիտասարդության զգալի հատվածը լքել է քաղաքը այլ վայրում աշխատելու կամ ուսանելու համար:
«Հայերն առ այժմ նյութական կամ մարդկային կորուստներ չեն ունեցել:  Հայ համայնքը փորձում է հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել բոլոր կողմերի նկատմամբ եւ չներքաշվել  հարցերի մեջ: Եկեղեցին փակ է: Գամիշլիի քահանան հատուկ առիթներով այցելում է Հասիչէ եւ եկեղեցական արարողություններ կատարում։ Հայ ընտանիքները դեռեւս քաղաքից հեռանալու մտադրություն չունեն: Նրանք փորձում են հաղթահարել դժվարությունները` հուսալով, որ քաղաքի վիճակը կբարելավվի: Նախատեսվում է նաեւ բացել շրջանի հայկական վարժարանը»,-ասաց շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիրը:
Օգոստոսի 21-ին Սիրիայի Հասիչե շրջանում ռուսական կողմի միջնորդությամբ զինադադարի հաստատման համաձայնություն է ձեռք բերվել: Համաձայնությունը եղել է պետական պաշտոնական կողմերի եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցության զինվորական թևի՝ «Ասայշ»-ի միջեւ: Ըստ համաձայնության՝ շրջանում զինադադար կհաստատվի, իսկ վիրավորները կտեղափոխվեն Գամիշլիի հիվանդանոց: Հաղորդվում է, որ համաձայնությունը ներառում է նաեւ քաղաքի ապահով վիճակի բարելավում և բանակցությունների վերսկսում՝ կողմերի միջև հարցերի լուծման համար:

YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Armenian families living in Syria’s Hasakah region try to remain in safe places and overcome the hardships rising from armed clashes, Editor-in- Chief of Aleppo-based “Gandzasar” weekly Zarmik Poghikian told “Armenpress”.
She informed that the city faces serious humanitarian catastrophe.
“Particularly at night hours fierce clashes occur between the Syrian army and the militants of the Kurdistan Workers' Party but the day hours are relatively calm. The population has also to overcome the social conditions as well. The electricity was off for over 4 days”, Zarmik Poghosyan said, adding there are also difficulties for acquiring food, including bread.
She also mentioned that according to a source of “Gandzasar”, 64 Armenian families currently live in Hasakah, the majority of who are elderly people since the younger ones have left the city for job opportunities in other places.
“Armenians have suffered no material or human losses up till now. The Armenian community tries to demonstrate respectful attitude to all the parties of the confrontation and not to be involved in it. The Church is shut down”, Zarmik Poghikian said, mentioning that Armenians have no intention to leave thje city yet, hoping the situation will normalize in the near future.
Syrian forces and Kurdish fighters have agreed upon a Russia-brokered ceasefire in the north-eastern city of Hasakah, according to PressTV.
The truce includes a "halt to all hostilities and the return to government forces of any positions seized by Kurdish fighters," said a Syrian military source on Sunday.
Despite both parties battling the Daesh Takfiri terrorist group, clashes erupted on Wednesday between the US-backed Kurds and troops loyal to the Syrian government.
According to the terms of the ceasefire, the injured from the fighting will be transferred to the close-by town of Qamishli.
Seven army checkpoints, which were seized by Kurdish forces during the clashes, have been returned to the control of government forces, but three still remain in Kurdish control.