Դատախազը պահանջեց ցմահ ազատազրկել Պերմյակովին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի գործով դատական նիստին պետական մեղադրող Գևորգ Գևորգյանը պահանջեց ցմահ ազատազրկում:
Ինչպես դատական նիստերի դահլիճից հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, դատախազը, ներկայացնելով մեղադրանքը, համադրելով Քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին,5-րդ և 8-րդ կետերով (երկու կամ ավելի անձանց սպանությունը` առանձին դաժանությամբ, շահադիտական դրդումներով, պատվերով, ինչպես նաեւ զուգորդված՝ շորթմամբ, ավազակությամբ կամ բանդիտիզմով), 175 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով (ավազակային հարձակում, որը կատարվել է բնակարան, պահեստարան կամ շինություն ապօրինի մուտք գործելով, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող այլ առարկաների գործադրմամբ) և 34-329 հոդվածի առաջին մասով (պետական սահմանի ապօրինի հատման փորձ) նախատեսված պատժաչափերը, պահանջեց ցմահ ազատազրկել Պերմյակովին:
Դատապաշտպանը Էդուարդ Աղաջանյանը միջնորդություն ներկայացրեց` դատական նիստը մեկ շաբաթով հետաձգելու համար`  պաշտպանական ճառին պատրաստվելու նպատակով: Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը:

Прокурор потребовал для Пермякова пожизненный срок
12-го августа на территории 102-й российской военной базы в Гюмри продолжилось судебное заседание по делу Пермякова. В обвинительной речи прокурор Геворг Геворгян потребовал для Пермякова пожизненный срок заключения.
Корреспондент«Арменпресс»сообщает из зала судебных заседаний, что прокурор Геворг Геворгян предъявил обвинение по ст. 104 , пп. 1, 5, 8 УК Армении(убийство 2 и более лиц с особой жестокостью из корыстных побуждений, сопровождаемое бандитизмом), ст. 175 (разбойное нападение с применением оружия), и 34-329 (попытка незаконного пересеения государственной границы), и потребовал для Пермякова пожизненный срок заключения.
Адвокат Эдуард Агаджанян представил ходаатайство об отложении судебного заседания на 1 неделю, для подготовки защитительной речи. Суд удовлетворил ходатайство.
Было принято решение о привлечении Валерия Пермякова в качестве подозреваемого по уголовному делу, и следователи СК Армении предъявили В.Пермякову обвинение по п. 1 ч. 2 ст. 104 УК Армении – предумышленное во двух или более лиц. В.Пермяков признал выдвинутое обвинение. В его отношении возбуждено уголовное дело по второй части ст. 104 УК Армении – убийство 2 и более лиц, по ст. 175, 34, 329 УК Армении. Военный трибунал РФ приговорил Пермякова к 10 годам заключения за дезертирство и хищение оружия.