Դեսպան Բաղդասարյանը հավատարմագրերն է հանձնել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլային
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը հուլիսի 28-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի ունեցած առանձնազրույցի ժամանակ Իտալիայի նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նրան` հավաստիացնելով, որ Իտալիայի պետական ատյաններն իրենց աջակցությունը կբերեն Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված դեսպանի նախաձեռնություններին:
Դեսպան Բաղդասարյանը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում  հնարավոր բոլոր ջանքերը կներդնի՝ հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունները  և առկա համագործակցությունը էլ ավելի խորացնելու ու ամրապնդելու  ուղղությամբ:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների պատմական սերտ կապերն ու ընդհանուր արժեհամակարգը, ինչպես նաև Իտալիայում դարերի ներկայություն ունեցող հայ համայքը կարևոր հիմք են հանդիսանում Հայաստանի և Իտալիայի միջև տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը զարգացնելու համար:

Посол Армении вручила свои верительные грамоты президенту Итальянской Республики
Посол Армении в Италии Виктория Багдасарян 28 июля вручила свои верительные грамоты президенту Итальянской Республики Серджо Маттарелле.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, после официальной церемонии состоялась беседа посла Армении с президентом Италии, в ходе которой Маттарелла поздравил Багдасарян с назначением и пожелал ей успехов, заверив, что государственные инстанции Италии будут оказывать содействие инициативам посла по развитию отношений между Арменией и Италией.
Посол Багдасарян заверила, что приложит максимальные усилия для еще большего углубления и укрепления армяно-итальянских дружественных отношений и наличествующего сотрудничества.
Двусторонне было подчеркнуто, что тесные исторические связи между двумя народами и общая система ценностей, а также существующая в Италии в течение многих веков армянская община являются важной основой для развития взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.