ՊՊԾ գնդում գտնվող բուժաշխատողները շարունակում են մնալ նույն` պատանդի կարգավիճակում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտարարում է, որ ոստիկանության պարեկապահակային գնդում գտնվող բուժաշխատողները շարունակում են մնալ նույն` պատանդի կարգավիճակում: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է նախարարության հայտարարությունը.
«Երեկվանից ոչ միայն Հայաստանի ամբողջ բժշկական հանրության, այլև բազմաթիվ քաղաքացիների, արտերկրի հեղինակավոր մասնագետների կողմից հնչեցին զինված խմբի անդամներին ուղղված բազում կոչեր` Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում պատանդ վերցված բուժաշխատողներին ազատ արձակելու մասին։ Դրանցում մեծ է շեշտադրումն այն գաղափարի, որ կատարված քայլը դուրս է մարդասիրության բոլոր սահմաններից և անընդունելի ողջ աշխարհում:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, միանալով մեր բազմաթիվ քաղաքացիների և բժշկական հանրության հորդորներին, ևս մեկ անգամ կոչ է անում առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակել պատանդառության մեջ գտնվող բուժաշխատողներին:
Երեկ բուժակին ազատ արձակելու խոհեմ քայլը միայն դրական արձագանք է ստացել հանրության շրջանում։ Բայցև հանրությունը չի կարող ընդունել այն փաստը, որ ձեռք է բարձրացվում մարդասիրական առաքելություն իրականացնող մասնագետների նկատմամբ, ովքեր մեր երկրի համար ստեղծված լարված ու դժվարին այս օրերին գիշեր ու զօր, առանց տրտունջի, անկախ բոլոր հանգամանքներից  շարունակում են բարձրակարգ բժշկական օգնություն տրամադրել ինչպես բոլոր քաղաքացիներին, այնպես էլ` վիրավորումներ ստացած տուժածներին` պատվով կատարելով մասնագիտական իրենց պարտքը, հավատարիմ մնալով իրենց երդմանը:
Շարունակում ենք հորդորել և պահանջել ազատ արձակել պատանդառության մեջ գտնվող բուժաշխատողներին` առանց որևէ նախապայմանի: Եվ հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի զինյալ խմբի հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեցողներն այն ստանան պատշաճ պայմաններում»:

YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The Healthcare Ministry of Armenia announces that the paramedics are still held hostage in the Police station.
“Armenpress” presents the Ministry’s announcement:
“Starting from yesterday, on July 27, the entire Armenian medical community, numerous other citizens, foreign prominent specialists have repeatedly urged the gunmen to release the paramedics who are held hostage in the Police station. They emphasized that the committed act is beyond all humanitarian borders and is unacceptable throughout the world.
The Healthcare Ministry of Armenia, joining the calls of our numerous citizens and the medical community, once again calls to release the paramedics from hostage without any precondition.
Yesterday releasing one of the paramedics only received positive reaction among the public. However, the public cannot accept the fact that the professionals while on their humanitarian mission are being treated in such a way, who continue to provide medical assistance both to all citizens, as well as to the injured in this difficult and tense days in our country regardless of any circumstances. They do their professional duty with an honor and remained loyal to their vows.
We continue calling and demanding the release of the paramedics from hostage without any precondition. We also continue working towards providing proper medical treatment to the gunmen in hospitals”.