Թուրքագետը բացառում է Թուրքիայի մասնակցությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան հեղաշրջման փորձից հետո այլևս ի վիճակի չէ ազդեցություն ունենալ ԼՂ հակամարտության հիմնհարցի կարգավորման գորրծընթացի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 25-ին հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը: «Թուրքիայի մեծ ցանկության դեպքում էլ չի կարող շատ ակտիվ գործունեություն ծավալել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի առնչությամբ, որովհետև այդ հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը պատկանում է Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրներին և նրանց կողմից այդ պետության ակտիվությունը կդիտվի , որպես ոտնձգություն իրենց նախաձեռնությանը»,- նշեց Չաքրյանը:
Ըստ թուրքագետի՝ Թուրքիայում անհաջող հեղաշրջումից հետո թուրքական բանակը ամբողջովին հեղինակազրկվեց և Էրդողանը աստիճանաբար երկիրը դարձնում է ոստիկանական պետություն: Նա նշեց նաև, որ Թուրքիայի ապակայունացումից բացի, ավելի կսրվեն փոխհարաբերությունները Արևմուտքի հետ, քանի որ Թուրքիայի նախագահի, վարչապետի և մի քանի նախարարի կողմից սանձարձակություններ են թույլ տվել արևմտյան երկրների նկատմամբ:
«Այդ սանձարձակություններից է աշխատանքի և սոցապահովության նախարար Սուլեյման Սոյլույի հայտարարությունը, որտեղ նա համոզմունք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն մասնակցություն է ունեցել հեղաշրջման փորձին՝ պատճառաբանելով ամերիկյան թերթերում ապստամբ զինծառայողների օգտին հոդվածները: Մյուս հայտարարությունը հնչել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդայի կողմից, որտեղ նա բացահայտորեն ասաց , որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները շատ լավ գիտեն, որ հեղաշրջումը կազմակերպել է Ֆեթուլահ Գյուլենը: Բայց այս հայտարարությունից դեռ մեկ օր առաջ Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ին վերագրվող հայտարարություններն անհիմն են և իրականությանը չեն համապատասխանում»,- ասաց Չաքրյանը:
Մյուս հանգամանքը, որը սրեց հարաբերությունները Արևմուտքի հետ, թուրքագետի խոսքով, Թուրքիայի իշխանության կողմից մահապատժի վերականգման մասին հայտարարություններն են, ինչը շատ բացասական արձագանք ստացավ Արևմուտքի, մասնավորապես՝ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից:
Հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձի արդյունքում զոհվել է 246, վիրավորվել  2185 մարդ: Հեղաշրջման փորձի մասնակցության մեղադրանքով ձերբակալվել է 13 հազար մարդ, որից 4 հազարը զինվորականներ են:

Expert on Turkish studies rules out Turkey’s participation in Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Expert on Turkish studies Hakob Chakryan says after the coup attempt Turkey will no longer be able to have an impact on the Nagorno Kaabakh conflict settlement process.
“Even in case of its strong desire, Turkey cannot have an active role over the Nagorno Karabakh issue since the initiative of that conflict settlement belongs to the Minsk Group Co-Chairing countries, and Turkey’s activity will be viewed by them as an infringement to their initiative”, “Armenpress” reports, Chakryan said at a press conference on July 25.
According to him, after the failed coup attempt in Turkey, the Turkish army completely lost its reputation and Erdogan gradually makes the country a police state. He said except from the destabilization of Turkey, the relations with the West will more escalate.
“It is due to these unruly actions that Turkish Minister of Labor and Social Security Suleyman Soylu issued a statement where has was confident that the US has participated in the coup attempt. The next statement was issued by the Turkish Justice Minister Bekir Bozdag where he openly said that the US authorities are well aware that Fethullah Gulen has organized the coup. But a day before these statements, Barack Obama announced that the statements addressed to the US are groundless and do not correspond to the reality”, Hakob Chakryan said.
The other issue which led to the escalation of the relations with the West, concerned the Turkish authorities’ statements on the restoration of the death penalty, which received a very negative reaction in the West, in particular, German Chancellor Angela Merkel strongly reacted to it.
246 people were killed, 2185 were wounded in the failed military coup attempt in Turkey on July 15. 13.000 people have been arrested for participating in the coup attempt, from which 4000 are military officials.