Ռուսաստանը ձգտում Է պահպանելու զուգակշռությունը Երեւանին եւ Բաքվին զենքի մատակարարումների հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրադրության սրման պայմաններում ձգտում Է պահպանելու հավասարությունը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին սպառազինության մատակարարումների հարցում եւ ելնում Է այն բանից, որ «հակամարտային իրադրությունները պետք Է լուծվեն ոչ զենքի միջոցով», «Իզվեստիա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում հայտարարել Է Ռազմատեխնիկական համագործակցության համերկրային ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Ֆոմինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հակամարտություններն սկսվում են, չնայած այն բանին, որ մի կողմն ավելի լավ կամ ավելի վատ Է զինված: Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ Է ձգտել զոուգաշռության: Եվ Ռուսաստանը ջանքեր Է գործադրում, որպեսզի պահպանվի զուգակշռությունն, ինչպես բացարձակ արտահայտությամբ, այնպես Էլ սպառազինությունների հիմնական համակարգերի քանակով եւ որակով»,- ասել Է Ֆոմինը:
Նա ընդգծել Է, որ «ռազմատեխնիկական համագործակցության գելխավոր խնդիրն այն չԷ, որպեսզի օգնություն ցույց տրվի ինչ-որ մեկին, ստեղծվի ուժերի գերակշռություն»: «Գլխավոր խնդիրը, որքան Էլ որ դա տարօրինակ հնչի, խաղաղության եւ կայունության պահպանումն Է կոնկրետ երկրում, տարածաշրջանում եւ ամբողջությամբ վերցված աշխարհում»,- կարծում Է համերկրային ծառայության ղեկավարը:
Ֆոմինը պատմել Է, որ այս կամ այն երկրին մատակարարման որոշումը Ռուսաստանն ընդունում Է՝ տարածաշրջանի սուր իրադրությունների հաշվառմամբ: «Այստեղ չի կարելի ասել, թե մենք սպասում ենք՝ սրում տեղի կունենա թե ոչ: Գոյություն ունի որոշակի զուգակշռություն, եւ մենք ելնում ենք այն բանից, որ  հակամարտային իրադրությունները պետք Է լուծվեն ոչ զենքի ձիջոցով»,- ընդգծել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Россия стремится сохранить паритет в поставках оружия Еревану и Баку
Россия в условиях обострения ситуации в зоне карабахского конфликта стремится сохранить равенство в поставках вооружения Армении и Азербайджану и исходит из того, что "конфликтные ситуации должны решаться не с помощью оружия", заявил в интервью газете "Известия" глава Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) Александр Фомин.
"Конфликты начинаются, невзирая на то, что одна сторона вооружена лучше или хуже. Тем не менее, нужно стремиться к паритету. И Россия прилагает усилия, чтобы сохранялся паритет, как в абсолютном выражении, так и в количестве и качестве основных систем вооружений", — сказал Фомин,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Он подчеркнул, что "главная задача военно-технического сотрудничества не в том, чтобы кому-то помочь, создать перевес сил". "Главная задача, как ни парадоксально это звучит, — сохранение мира и стабильности в конкретной стране, в регионе и в мире в целом", — считает глава ФСВТС.
Фомин рассказал, что решения о поставке в ту или иную страну Россия принимает с учетом острых ситуаций в регионе. "Здесь нельзя сказать, что мы ждем — случится или не случится обострение. Существует определенный паритет, и мы исходим из того, что конфликтные ситуации должны решаться не с помощью оружия", — подчеркнул он.