Ռուս-թուրքական հակասությունների թնջուկը խորանում է. Անկարան հրաժարվում է Պուտինին հղված ուղերձի բովանդակությունից
Ռուս-թուրքական հակասությունների թնջուկը խորանում է. Անկարան հրաժարվում է Պուտինին
հղված ուղերձի բովանդակությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումից հետո ռուս-թուրքական հարաբերություններում առաջացած լարվածությունը հունիսի 27-ին` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված Էրդողանի նամակից հետո, թվում էր, թե պետք է մեղմանա` աստիճանաբար հանգեցնելով հարաբերությունների կարգավորման: Սակայն թուրք պաշտոնյաների հայտարարություններն ու ուղերձի բովանդակության վերաբերյալ նոր բացահայտումները իրադարձությունների զարգացումը տանում են միանգամայն այլ ուղղությամբ: Ռուս-թուրքական հարաբերությունների ջերմացման նշանները սկսեցին մեկը մյուսի հետևից վերանալ, երբ պաշտոնական Անկարան մեկը մյուսի հետևիցն հրաժարվեց իր իսկ արած հայտարարություններից:
Հունիսի 27-ին պաշտոնական Կրեմլը հրապարակեց Պուտինին ուղղված Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ուղերձը, որում վերջինս իր խորը ափսոսանքն էր հայտնում ռուսական ինքնաթիռի խոցման առնչությամբ: Ուղերձում նշվում էր, թե Ռուսաստանը Թուրքիայի ընկերն է և ռազմավարական գործընկերը, որի հետ թուրքական իշխանությունները չէին ցանկանա վատացնել հարաբերությունները: «Մենք երբեք ցանկություն և մտադրություն չենք ունեցել խոցել Ռուսաստանի Դաշնությանը պատկանող ինքնաթիռ»,- նշել էր Էրդողանը: Նա հատուկ ուշադրություն էր գրավել այն փաստի վրա, թե ինչպես են իրենք «ռիսկի դիմելով» սիրիացի ընդդիմադիրների մոտից վերցրել զոհված ռուս օդաչուի դին: «Ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ իմ խորը ցավակցությունները հայտնել զոհված ռուս օդաչուի ընտանիքին և ասում եմ` կներեք: Ամբողջ սրտով կիսում եմ նրանց ցավը: Հանուն ցավի թեթևացման, մենք պատրաստ ենք ցանկացած նախաձեռնության»,- ասել էր Էրդողանը:
Ուշագրավ է, որ Էրդողանի ուղերձ Պուտինին հրապարակվեց միայն Կրեմլի կայքում, իսկ Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական կայքում որևէ հրապարակում այդ մասին չեղավ: Նույն օրը թուրքական հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում ռուս-թուրքական հարաբերությունների և նամակի մասին խոսեց վարչապետ Թուրքիայի նախագահ Բինալի Յըլդըրըմը: «Նամակի բովանդակությունը շատ ակնհայտ է, մենք հայտնում ենք մեր վիշտը, ասում ենք, որ կիսում ենք զոհվածների ընտանիքի ցավը: Հայտնում ենք, որ եթե անհրաժեշտ է, կփոխհատուցենք: Այս հարաբերությունները սրանից հետո պետք է կարգավորվեն»,- ասել էր Յըլդըրըմը: Նա հայտնել էր նաև, որ առաջիկա մեկ-երկու օրվա ընթացքում Պուտինի և Էրդողանի միջև հեռախոսազրույց կլինի:
Վարչապետի հայտարարությունից հետո` հունիսի 28-ին, ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հաստատեց, որ հունիսի 29-ին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ կկայանա Պուտին-Էրդողան հեռախոսազրույցը: Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ Թուրքիայի նախագահի կողմից ներողություն խնդրելը կարևոր քայլ է:
Այս հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց մեջլիսում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Յըլդըրըմն անակնկալ կերպով հերքեց հեռուստատեսությունում արտաբերած իր իսկ խոսքերը և հայտարարեց, որ Ռուսաստանին փոխհատուցում չի լինելու: «Ռուսաստանին փոխհատուցում վճարելու մասին խոսք գնալ չի կարող, մենք միայն մեր վիշտն ենք հայտնել»,- հայտարարեց նա:
Այս հայտարարությանը հետևեց ևս մեկ տարօրինակ «բացահայտում» թուրքական «Անադոլու» գործակալության կողմից. լրատվամիջոցը, հղում անելով Թուրքիայի նախագահականում իր աղբյուրների վրա, հայտնեց, որ Պուտինին ուղղված նամակում «ներողություն» բառ բացարձակապես չի եղել:
Դեպքերի նման զարգացումը խոսում է այն մասին, որ առաջիկայում ռուս-թուրքական հարաբերություններում դրական տեղաշարժի սպասելը դեռ վաղ է: Թուրքիան անմիջապես հետ քաշեց հարաբերությունների կարգավորման նպատակով Ռուսաստանին մեկնած իր ձեռքը: Ավելին, պաշտոնական Անկարայից, փաստորեն, հայտարարեցին, որ Կրեմլի հրապարակած ուղերձը սուտ է` հրաժարվելով ուղերձում ռուսական կողմի համար անչափ կարևորվող «ներողություն» բառի առկայությունից: Անակնկալ չի լինի, եթե այսքանից հետո Ռուսաստանի նախագահը պարզապես հրաժարվի հեռախոսազրույց ունենալ Էրդողանի հետ: Այսպիսով, ռուս-թուրքական հակասություններում թնջուկն ավելի խորանում է, իսկ հետագա զարգացումները խոստանում են լինել ավելի շրջադարձային ու անկանխատեսելի:

Russian-Turkish contradictions intensify: Ankara steps back from the content of letter addressed to Putin
Russian-Turkish contradictions intensify: Ankara steps back from the content of letter addressed
to Putin
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. It seemed that Erdogan’s June 27 letter addressed to Russian President Vladimir Putin would contribute to the restoration of the Russian-Turkish relations which were worsened over the Russian jet downed by the Turkish side. However, the announcements of the Turkish officials and the new findings on the content of the message move the development of the events into a completely different direction.
The reconciliation signs of the Russian-Turkish relations started to vanish when one after another official Ankara refused its own announcements.
On June 27 official Kremlin published Erdogan’s message addressed to Putin where he expressed his deep regret over the downed Russian jet. In the message he said Russia is Turkey’s friend and strategic partner with which the Turkish authorities would not like to worsen relations. “We never had a desire or a deliberate intention to down an aircraft belonging to Russia”, Erdogan said. Erdogan’s letter stressed that “the Turkish side undertook all the risks and made a great effort to recover the body of the Russian pilot from the Syrian opposition, bringing it to Turkey. “I want to once again express my deep condolences to the relatives of the deceased Russian pilot and say ‘sorry’. I whole-heartedly share their pain. For the alleviation of pain, we are ready for every initiative”, Erdogan said.
It is important to state that Erdogan’s message was published only in the Kremlin website, whereas there was no publication on it in the Turkish Presidential website. The same day Turkish Prime Minister Binali Yildirim in an interview to one of the Turkish channels spoke about the Russian-Turkish relations and Erdogan’s letter: “The content of the letter is very clear. We express our regret. We say that we are sharing the pain felt by those who lost loved ones. We say that we will pay compensation, if needed. These relations must be restored”, Yildirim said. He also informed that Putin and Erdogan will soon hold a phone conversation.
After Yildirim’s announcement, on June 28 Russian President’s spokesperson Dmitry Peskov confirmed that Putin-Erdogan phone talk will be held on June 29 by the initiative of the Russian side. At the same time Peskov highlighted that the Turkish President’s apology is a very important step.
Shortly after this announcement, Turkish Prime Minister Binali Yildirim rejected his own words and announced that Turkey will not compensate to Russia. “There cannot be any talk over paying compensation to Russia, we have only expressed our regret”, he said.
This announcement was followed by another strange “discovery” by “Anadolu” news agency: the media citing its sources in the Turkish Presidential administration, released that the word “apology” did not exist in Erdogan’s letter addressed to Putin.
Such developments show that in the nearest future it is early to wait for positive progress in the Russian-Turkish relations. Turkey immediately refrained from its step aimed at normalizing relations with Russia. Moreover, official Ankara actually announced that the message published by Kremlin contains false information and refused from the use of the word “apology” in the message which was very important for the Russian side. It will not be a surprise if the Russian President will refuse to hold a telephone talk with Erdogan. Thus, the tension within the Russian-Turkish relations is becoming deeper, and the further developments promise to be more turning and unpredictable.