Սիրիայի նոր վարչապետ Է նշանակվել Իմադ Խամիսը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Իմադ Խամիսին հանձնարարել Է կազմել հանրապետության նոր կառավարությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է SANA գործակալությունը՝ հղում անելով նախագահի դեկրետին:
Խամիսն ԷլեկտրաԷներգետիկայի նախարարի պաշտոնն Էր զբաղեցնում նախարարների կաբինետում, որը գլխավորում Էր Վայիլ ալ Հալքին, եւ առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող կառավարական պաշտոնյաներից մեկն Է:
Խամիսի նախորդն այդ պաշտոնում նշանակվել Է երկու անգամ՝ 2012 թվականի օգոստոսին եւ 2014 թվականի օգոստոսին: Ալ Հալքիի պաշտոնաթողությունը փորձագետները կապում են նավթամթերքի գների վերջին բարձրացման կապակցությամբ հասարակայնության բողոքների հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Имад Хамис назначен новым премьер-министром Сирии
Президент Сирии Башар Асад поручил Имаду Хамису сформировать новое правительство республики. Об этом сообщило информационное агентство САНА со ссылкой на декрет президента.
Хамис занимал пост министра электроэнергетики в кабинете, который возглавлял Ваиль аль-Хальки, и является одним из самых популярных правительственных чиновников. Предшественник Хамиса назначался на этот пост дважды - в августе 2012 года и в августе 2014 года. Уход аль-Хальки в отставку эксперты связывают с протестами общественности по поводу последнего повышения цен на нефтепродукты,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.