Թուրքական ժխտողականությունն այսուհետ ավելի է կաղալու ու սողալու. պատմաբան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի`Օսմանյական կայսրության նախկին դաշնակցի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը խիստ հարված է թուրքական ժխտողական քաղաքականությանը, որն այսուհետ կկաղա, կդանդաղի ու կսողա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այսպես է կարծում ԵՊՀ Հայոց պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գերմանական արխիվներն ուսումնասիրող Աշոտ Հայրունին: «Այս բանաձևը լայն հնարավորություններ է ընձեռում մեզ զարգացնելու, առաջ մղելու մեր շահերը` մարդու միջազգային իրավունքի ու արդարությանը համապատասխան»,-ասաց բանախոսը:
Հայրունու խոսքով` Բունդեսթագը բանաձևով գերմանական կառավարությանը կոչ է անում խրախուսել Թուրքիային հայկական մշակույթի ժառանգության պահպանության ակտիվացման ուղղությամբ: «Բացի այդ կոչ է անում մեծ ուշադրություն դարձնել դպրոցական, բուհական ու քաղաքագիտական դասագրքերում ու ձեռնարկներում Հայոց ցեղասպանության հարցի լուսաբանմանն ու արծարծմանը: Հիմա բոլոր երկրամասներին հստակ կոչ է արվում այն դարձնել դասագրքերի թեմա ու լուսաբանել սերունդներին պատմական իրողությունը պարզ դարձնելու համար: Եվ միաժամանակ շեշտադրվում է Գերմանիայի պատասխանատվությունը նաև այլ հարցերում»,-նշեց նա:
Բանախոսը կարևոր հանգամանք է համարում այն, որ  բանաձևը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հիմք է դիտարկում Թուրքիայի կողմից պատմական իրողությունների լուսաբանումը: «Բանաձևում ասվում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր նշանակություն ունի ողջ տարածաշրջանի համար ու նշվում է, որ պետք է արվեն քայլեր Ցյուրիխյան արձանագրությունները կյանքի կոչելու, միջպետական հարաբերությունների հաստատման ու սահմանների բացման կապակցությամբ»,-հավելեց պատմաբանը:
Աշոտ Հայրունին նկատեց, որ փոխհատուցման հարցի վերաբերյալ իրավական նկարագիր չկա բանաձևում, բայց փաստը, որ Գերմանիան ճանաչում է նաև իր հանցակցությունը, ճանապարհ է բացում փոխհատուցման պահանջի հետագա զարգացումների համար: «Եթե ընդունված է պատմական մեղքը, դրա հետևանքները, եթե դա գնահատված է ինչպես հարկն է, ապա փոխհատուցման խնդիրն անմիջակաորեն սրան է արծարծվում: Պետք է էլ ավելի իրատեսական դառնա Հայոց ցեղասպանության հարցը մեր արտաքին քաղաքականության մեջ»,-ավելացրեց նա:
Պատմաբանը լիահույս է, որ Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նոր ազդակ կդառնա հարցի միջազգային ճանաչման գործում: Բացի այդ` այլ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր ազդակ ու խթան է թուրքական հասարակության համար: Հայրունին վստահ է, որ Թուրքիան կընդունի իր մեղքը, եթե լինի թուրք հասարակության ճնշումը:

Armenian historian says Bundestag decision on Genocide is a severe blow to Turkish denialism
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. Professor of the Department of the Armenian History of the Yerevan State University, researcher of the German archives on the Armenian Genocide Ashot Hayruni says the adoption of the Armenian Genocide resolution by Germany is a severe blow to the Turkish denialism.
“This resolution is a great opportunity for us to develop and move forward our interests in accordance with the international human rights and justice”, said the professor.
He said the Bundestag resolution calls the German government to encourage Turkey to more actively carry out the preservation of the Armenian cultural heritage. “Moreover, this resolution calls to pay a great attention to raising awareness of the issue of the Armenian Genocide in the school, university textbooks and handbooks. Now all countries are called to reflect the truth on the Armenian Genocide”, he stated.
The professor said the resolution highlights the need of raising awareness of the historical realities by Turkey as a base for the normalization of the Armenian-Turkish relations. “The resolution says the settlement of the Armenian-Turkish relations plays a significant role for the entire region and steps must be taken towards the implementation of the Zurich protocols, the establishment of the inter-state relations and the opening of the borders”, he highlighted.
Hayruni also noted that the resolution doesn’t include a legal framework on the reparation issue, however, the fact that Germany accepts its role in the Genocide, opens a way for the further developments over the reparation issue. “The Armenian Genocide issue should become more realistic in our external policy”, he stated.
The historian hopes the German recognition will contribute to the process of the international recognition of the Armenian Genocide. Moreover, the recognition of the Genocide by other states is an important signal for the Turkish society. The professor says in case of putting pressures by the Turkish public, Turkey will accept its guilty.