Սպասվող լրահոս. 01.06.2016
Այսօր` հունիսի 1-ն է, Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը: Երեխաների պաշտպանության օրը սահմանվել է 1925 թ-ին Ժնևում երեխաների պաշտպանության համար հրավիրված համաշխարհային կոնֆերանսի ընթացքում: 1949 թ-ին Կանանց ժողովրդավարական միջազգային դաշինքը երեխաների պաշտպանության օր անցկացնելու որոշում է ընդունել: Առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես երեխաների պաշտպանության միջազգային օր 1950 թ-ին:
Օրը տոնական է, սպասվող միջոցառումները` նույնպես: Ավանդույթի համաձայն հունիսի 1-ին Ազգային ժողովում գլխավոր հյուրերը կլինեն երեխաները: ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հովանավորությամբ Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ տեղի կունենա տոնական ուրախ միջոցառում:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ կայցելի «Արաբկիր» բժշկական համալիր-Երեխաների և դեռահասների առողջության ինստիտուտ:
Տոնական միջոցառում է սպասվում նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում: Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ տեղի կունենա տոնական ուրախ միջոցառում, որին կմասնակցեն զինծառայողների և քաղաքացիական հատուկ ծառայողների, ազատամարտիկների երեխաները: Տոնական միջոցառման ընթացքում ելույթներ կունենան մանկական համույթներ, կրկեսային խմբեր, կկազմակերպվի մանկական գնացքով էքսկուրսիա վարչական համալիրի տարածքում:
Հայաստանի ֆիլատելիստական միության անմիջական աջակցությամբ կբացվի ֆիլատելիստական ցուցահանդես` նվիրված Հանրապետության օրվան և Հայաստանի առաջին Հանրապետության 98-րդ տարեդարձին: Հայաստանի փոստային ազգային օպերատորը հատուկ այս առիթով թողարկելու է Առաջին օրվա դրոշմակնիք և հատուկ բացիկ, որի պաշտոնական մարումը տեղի կունենա հունիսի 1-ին:
Տոնական շունչը կթևածի նաև Երևանի Սիրահարների այգում, որտեղ կանցկացվի «Երեխաների ձայնը» խորագրով միջոցառումը։ Ներկա կլինի ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և այլ պաշտոնատար անձինք: Հյուրերը հնարավորություն կունենան մասնակցել սեմինարների, այցելել վրանային ցուցահանդեսներ, ծանոթանալ երեխաների իրավունքների ոլորտում իրականացվող տարաբնույթ  ծրագրերին, քննարկել երեխաների խնդիրներն ու իրավունքները:
Հյուսիսային պողոտայում            կկայանա Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվան նվիրված «Երազանքների քաղաք» փառատոն-ցուցահանդեսը: Փառատոնն իր բնույթով բարեգործական է` լի մշակութային տարրերով և զվարճանքներով: Միջոցառման ընթացքում ընկերությունների տաղավարների մոտ երեխաներին սպասվում են բազում անակնկալներ և հետաքրքրաշարժ խաղեր, որոնք օրն ավելի հետաքրքիր կդարձնեն:

Предстоящие новости: 01.06.2016
Сегодня, 1-го июня, - Международный день защиты детей. Этот день был учрежден во время всемирной конференции, посвященной защите детей, созванной в 1925 году в Женеве. В 1949 году  Международный демократический союз женщин предложил отмечать этот день. Впервые 1-е июня отмечался как Международный день защиты детей в 1950 году.
Армения присоединилась к конвенции по правам детей в 1992 году, затем в   1996 году был принят закон о правах ребенка. В этот день в нашей стране проводятся разнообразные мероприятия, посвященные этому дню.
По традиции, 1-го июня в НС Армении – день открытых дверей, где главные гости – дети. Сегодня здесь состоятся праздничные мероприятия, которые возглавит председатель НС Армении Галуст Саакян.
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян посетит Институт здоровья юношей и детей при медцентре «Арабкир» в связи с Днем защиты детей.
Сегодня, 1-го июня, в Минобороны Армении состоится праздничное мероприятие в связи с Днем защиты детей, в котором примут участие детские коллективы, цирковые группы, по территории пройдет экскурсия. Приглашены дети военнослущаих, воинов-освободителей и служащих Минобороны Армении.
Сегодня, 1-го июня, состоится открытие Филателистической выставки, посвященной Дню Республики и 98-летию Первой Армянской Республики. К этому дню выпущены особая марка и открытка, которые будут официально погашены 1-го июня.
В Парке влюбленных состоится мероприятие «Голос детей», посвященное Дню защиты детей. Будут присутствовать посол США в Армении Ричард Милс, руководитель делегации ЕС в Армении посол Петр Свитальский, представитель офиса по делам беженцев ООН Кристофер Биервит, министр диаспоры Армении Акопян, и др.
На Северном проспекте состоится благотворительная выставка-фестиваль «Город мечты», посвященная Дню защиты детей.