Չեխիայի նախագահը Հայաստանում կքննարկի ԼՂ հիմնահարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի կողմից Հայաստան կատարելիք այցի ընթացքում օրակարգային թեմաներից կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին չեխական Czech News Agency-ին հայտնել է Զեմանի խոսնակ Յիրժի Օվցաչեկը:
Նա տեղեկացրել է, որ Չեխիայի նախագահը հունիսի 8-10-ը ծրագրավորում է այցելել նախ Մակեդոնիա, ապա Հայաստան: Օվցաչեկի խոսքով` Հայաստանում Զեմանը ի թիվս այլ հարցերի, կխոսի տարածաշրջանի նոր իրադրության մասին` պայմանավորված ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրմամբ:

Президент Чехии обсудит в Армении вопрос НКР
Президент Чехии Милош Земан приедет в Армению, и одним из ключевых вопросов, поднятых в ходе его визита, будет вопрос карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Czech News Agency со слов пресс-секретаря Земана Иржи Овцачека.
Он сообщил, что президент Чехии Милош Земан планирует 8-10-го июня посетить сначала Македонию, затем Армению. По его словам, среди прочих вопросов, президент Чехии Милош Земан обсудит в Армении новую ситуацию в регионе в связи с апрельским обострением ситуации в НКР.