Բունդեսթագի օրակարգում է «ցեղասպանություն» եզրույթով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած թուրքական կողմի ճնշումներին՝ «Քրիստոնեադեմոկրատական միություն/Քրիստոնեասոցիալական միություն» (CDU/CSU) և Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (SPD) խորհրդարանական խմբակցությունների համատեղ նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի նախագիծը Բունդեսթագի օրակարգում է ընդգրկվել հստակ` «ցեղասպանություն» եզրույթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Բունդեսթագի պաշտոնական կայքը, «Օսմանյան կայսրությունում 101 տարի առաջ հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության և հիշատակի մասին» բանաձևի նախագծի քննարկումը նախատեսված է հունիսի 2-ին: Նախագծի ընդունմանը կողմ են ինչպես կոալիցիոն, այնպես էլ ընդդիմադիր խմբակցություններ:
«Միանգամայն հնարավոր է, որ խնդիրներ կան Անկարայի հետ, բայց Բունդեսթագը չի կարող շանտաժի ենթարկվել բռնապետ Էրդողանի կողմից: Բունդեսթագի համապատասխան որոշման դեպքում Թուրքիայի համար ավելի դժվար կլինի ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը»,- Bild-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Գերմանիայի Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը:
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (SPD) ղեկավար Թոմաս Օպպերմանն իր հերթին ընդգծել է, որ Գերմանիան՝ որպես Օսմանյան կայսրության դաշնակից, ևս պատասխանատվություն է կրում տեղի ունեցածի համար: «Սա ընդհանրապես կախված չէ ներկայիս քաղաքական գործընթացներից, այդ թվում` փախստականների շուրջ ճգնաժամային իրավիճակից: Մենք չպետք է ընդունենք որևէ կեղծ որոշում»,- ասել է Օպպերմանը:
«Քրիստոնեադեմոկրատական միություն/Քրիստոնեասոցիալական միություն» (CDU/CSU) խմբակցության ղեկավար Ֆոլքեր Քաուդերն էլ կարծիք է հայտնել, որ բանաձևի ընդունումը կարող է նպաստել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: «Մենք այս աշխատանքով ցանկանում ենք օգնել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամրջի կառուցմանը»,- ասել է Քաուդերը:
Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման շուրջ 2016 թվականի փետրվարի 25-ին ծավալված բուռն քննարկումները քվեարկության չհանգեցրին: Իշխող կոալիցիայի և բանաձևի ընդունումը նախաձեռնած «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության ներկայացուցիչների իրարամերժ դիրքորոշման ու գնահատականների արդյունքում որոշվեց բանաձևը հետ կանչել լրացուցիչ մշակման համար: Գերմանիայի խորհրդարանը դեռևս 2005 թվականին ընդունել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների և աքսորի մասինբանաձև, որում, սակայն, նշված չի եղել «ցեղասպանություն» եզրը: Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ 2015թ. ապրիլի 20-ին` Գերմանիայի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Իսկ Գերմանիայի Դաշնության Նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել: 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում քննարկման դրվեց 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձև: Նիստը բացեց Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը, ով 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական դեպքերն անվանեց ցեղասպանություն: Նիստի ընթացքում տարբեր կուսակցական խմբակցությունների ղեկավարներ ևս հայանպաստ հայտարարություններ արեցին՝ ընդունելով կատարվածը:

Draft resolution on Armenian Genocide with “genocide” term included in Bundestag agenda
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Despite the pressures by the Turkish side, with the joint initiative of the “Christian Democratic Union/ Christian Social Union” and the Social Democratic Party parliamentarian factions, the resolution on the Armenian Genocide with a clear “genocide” term has been included in the Bundestag agenda, “Armenpress” reports citing the Bundestag official website. The discussion of the draft resolution on the “Genocides and memory of Armenians and other Christian minorities in the Ottoman Empire 101 years ago” is scheduled on June 2. The coalition, as well as opposition factions stand for the draft resolution.
“It is quite possible that there are problems with Ankara, but the Bundestag cannot be subjected to blackmail by Erdogan dictator. In case of the corresponding decision by the Bundestag, it will be more difficult for Turkey to deny the Armenian Genocide”, Chairman of the Alliance 90/The Greens Cem Ozdemir said thing during an interview to Bild.
In his turn, Chairman of the Social Democratic Party Thomas Oppermann stated that Germany as an ally of the Ottoman Empire also bears responsibility for what happened with Armenians. “This does not depend on the current political processes, including also the crisis situation over refugees. We should not admit any false decision”, he stated.
Head of Bundestag CDU/CSU faction Volker Kauder said the adoption of the resolution can contribute to the settlement of the Armenia-Turkey relations. “We with such a step want to help building a bridge between Armenia and Turkey”, Kauder said.
The discussions in the Bundestag on the adoption of the Armenian Genocide resolution on February 25, 2016 did not lead to voting. Alliance'90/The Greens party, which initiated the adoption of the resolution, recalled the draft for further processing because of contradicting positions.In 2005, Germany's parliament adopted a resolution recognizing the Armenian Genocide.However, in the Bundestag’s decision, the term Armenian Genocide was avoided, and instead "massacres of Armenians" was used. "On April 24, before the Bundestag hearings, Germany's Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier announced that he supports those MPs, who are in favor of calling the mass killings of Armenians “Genocide”. On April 23, during the ceremony in the Berlin Cathedral dedicated to the memory of the Armenian Genocide, German President Joachim Gauck used the term “Genocide” in his speech. In March of 2015, the President of the German Parliament Norbert Lammert said: "what happened in the Ottoman Empire during the First World War in front of the whole world, was genocide. And it was not the last genocide of the 20th century.During the session the leaders of various party fractions also came with their pro-Armenian statements admitting what had happened.