Բունդեսթագի օրակարգում է «ցեղասպանություն» եզրույթով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած թուրքական կողմի ճնշումներին՝ «Քրիստոնեադեմոկրատական միություն/Քրիստոնեասոցիալական միություն» (CDU/CSU) և Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (SPD) խորհրդարանական խմբակցությունների համատեղ նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի նախագիծը Բունդեսթագի օրակարգում է ընդգրկվել հստակ` «ցեղասպանություն» եզրույթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Բունդեսթագի պաշտոնական կայքը, «Օսմանյան կայսրությունում 101 տարի առաջ հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության և հիշատակի մասին» բանաձևի նախագծի քննարկումը նախատեսված է հունիսի 2-ին: Նախագծի ընդունմանը կողմ են ինչպես կոալիցիոն, այնպես էլ ընդդիմադիր խմբակցություններ:
«Միանգամայն հնարավոր է, որ խնդիրներ կան Անկարայի հետ, բայց Բունդեսթագը չի կարող շանտաժի ենթարկվել բռնապետ Էրդողանի կողմից: Բունդեսթագի համապատասխան որոշման դեպքում Թուրքիայի համար ավելի դժվար կլինի ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը»,- Bild-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Գերմանիայի Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը:
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (SPD) ղեկավար Թոմաս Օպպերմանն իր հերթին ընդգծել է, որ Գերմանիան՝ որպես Օսմանյան կայսրության դաշնակից, ևս պատասխանատվություն է կրում տեղի ունեցածի համար: «Սա ընդհանրապես կախված չէ ներկայիս քաղաքական գործընթացներից, այդ թվում` փախստականների շուրջ ճգնաժամային իրավիճակից: Մենք չպետք է ընդունենք որևէ կեղծ որոշում»,- ասել է Օպպերմանը:
«Քրիստոնեադեմոկրատական միություն/Քրիստոնեասոցիալական միություն» (CDU/CSU) խմբակցության ղեկավար Ֆոլքեր Քաուդերն էլ կարծիք է հայտնել, որ բանաձևի ընդունումը կարող է նպաստել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: «Մենք այս աշխատանքով ցանկանում ենք օգնել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամրջի կառուցմանը»,- ասել է Քաուդերը:
Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման շուրջ 2016 թվականի փետրվարի 25-ին ծավալված բուռն քննարկումները քվեարկության չհանգեցրին: Իշխող կոալիցիայի և բանաձևի ընդունումը նախաձեռնած «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության ներկայացուցիչների իրարամերժ դիրքորոշման ու գնահատականների արդյունքում որոշվեց բանաձևը հետ կանչել լրացուցիչ մշակման համար: Գերմանիայի խորհրդարանը դեռևս 2005 թվականին ընդունել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների և աքսորի մասինբանաձև, որում, սակայն, նշված չի եղել «ցեղասպանություն» եզրը: Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ 2015թ. ապրիլի 20-ին` Գերմանիայի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Իսկ Գերմանիայի Դաշնության Նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել: 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում քննարկման դրվեց 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձև: Նիստը բացեց Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը, ով 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական դեպքերն անվանեց ցեղասպանություն: Նիստի ընթացքում տարբեր կուսակցական խմբակցությունների ղեկավարներ ևս հայանպաստ հայտարարություններ արեցին՝ ընդունելով կատարվածը:

Проект резолюции с определением «геноцид» о признании Геноцида армян – в повестке дня Бундестага
Несмотря на давления турецкой стороны, фракции ХДС/ХСС (CDU/CSU) и СДП (SPD), представили на обсуждение проект резолюции с определением «геноцид» о признании Геноцида армян, который включен в повестку Бундестага Германии. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт Бундестага Германии, проект резолюции «О геноциде и памяти армян и других христианских народов 101 год назад в Османской империи» будет обсуждаться 2-го июня. За эту резолюцию высказались как коалиционные, так и оппозиционные фракции Бундестага.
«Возможно, что имеются проблемы с Анкарой, однако Будестаг не может быть объектом шантажа диктатора Эрдогана. В случае соответствующего решения Бундестага Турции будет труднее отрицать Геноцид армян»,- сказала в интервью, данном газете Bild сопредседатель партии Зеленых Джем Оздемир.
Лидер СДП (SPD) Томас Опперман подчеркнул, что Германия – как союзник Турции, несет за произошедшее свою долю ответственности. «Это не зависит от нынешних политических процессов, в том числе, связанных с беженцами. Мы не должны принимать ложных решений»,- сказал Томас Опперман.
Лидер фракции ХДС/ХСС (CDU/CSU) Фолкер Каудер думает, что принятие резолюции может способствовать примирению между Арменией и Турцией. «Мы хотим помочь построить мост между Арменией и Турцией»,- сказал  Фолкер Каудер.
В Бундестаге вокруг резолюции о Геноциде армян еще 25-го февраля была развернута бурная дискуссия, которая не привела к результату по причине взаимопротиворечаших позиций различных фракций. По этой причине обсуждение решено было перенести. Бундестаг еще в  2005 году принял резолюцию о резне, этнических чистках, изгнании армян в Османской империи в  1915 году, оданко без термина «геноцид».
В 2015г.в позиции Германии произошло изменение, когда 20-го апреля министр ИД Германии Штайнмайер и пресс-секретарь канцлера Ангекы Меркель Штефан Зайбер выступили с заявлениями.  Президент Германии Гаук 23-го апреля в Кафедральном соборе Берлина назвал термин «геноцид» во время своей речи по поводу 100-летия геноцида атмян.
24-го апреля 2015 года в Бундестаге обсуждали данный вопрос, и председатель Бундестага Ламерт также назвал термин «геноцид», что повторили и представители многих фракций Бундестага.