Գերմանացի մտավորականները Մերկելին հորդորել են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացի մտավորականները, որոնց շարքում է նաև ազգությամբ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընը, բաց նամակ են հրապարակել` ուղղված Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին և Բունդեսթագին, որով նրան հորդորում են հունիսի 2-ի բանաձևով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է գերմանական «Die Zeit» պարբերականը:
Նամակում մտավորականները հորդորել են «հստակ դիրքորոշում ցուցաբերել հունիսի 2-ին և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հանցանքը կոչել իր անունով` ցեղասպանություն»: «Պատկերացրեք` ապրում եք Գերմանիայում, որտեղ Հոլոքոստը ժխտվում է. արդյոք դա չէ՞ր դիտարկվի որպես հանցանքի շարունակություն»,- նշել են մտավորականները:
«Մենք հորդորում ենք Ձեզ կանգնել եվրոպական հիմնարար արժեքների կողքին և հստակություն մտցնել բառապաշարում: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը ներկայում հիմք է հանդիսանում նոր բռնությունների համար: 1915 թվականին հայերն ահաբեկիչ էին անվանվում, նրանց գույքը խլվեց, իսկ հիմա` միայն 2015 թվականին Թուրքիայում պաշտոնապես ավելի քան 5 հազար քուրդ է սպանվել, ովքեր մեղադրվում էին ահաբեկիչ լինելու մեջ: Այս ամենը հնարավոր է դարձել, քանի որ Թուրքիան պարբերաբար հրաժարվում է առերեսվել իր պատմության հետ, իսկ նրա` անցյալում, ինչպես նաև ներկայում կատարած գործողություները միջազգային հանրության կողմից որևէ պատասխանի չեն արժանանում»,- նշել են մտավորականները` ընդգծելով, որ Բունդեսթագն ու դրան նախորդած կառույցները Հայոց ցեղասպանության հարցում ավելի քան 100 տարի լռություն են պահպանել:

YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. German intellectuals, including also director with Turkish origin Fatih Akin, published an open letter directed to the German Chancellor Angela Merkel and Bundestag where they urge Merkel to recognize the Armenian Genocide with the June 2 resolution, “Armenpress” reports, German “Die Zeit” periodical informs.
In the letter German intellectuals urged “to show clear stance on June 2 and to call the crime against Armenian people with its name which is genocide”. “Imagine, you live in Germany, where the Holocaust is denied: won’t it be viewed as a continuation of a crime?”, they write.
“We urge You to stand for the fundamental European values and put clarity in Your words. The denial of the Armenian Genocide currently serves the basis for new violence. Armenians were called terrorists in 1915, their property was taken away, and now more than 5.000 Kurdish people were killed in Turkey in 2015 who were blamed to be terrorists. All this happened since Turkey regularly refuses to face its history, and its past, as well as today’s actions do not receive any response from the international community”, German intellectuals said stating that Bundestag and its preceding structures kept silence on the Armenian Genocide for more than 100 years.