Մարկ Քըրքը կոչ է անում չընդունել Ադրբեջանի աղաղակող երկերեսանիությունը. սենատորի հոդվածը The Hill-ում
Մարկ Քըրքը կոչ է անում չընդունել Ադրբեջանի աղաղակող երկերեսանիությունը.
սենատորի
հոդվածը The Hill-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակն է, որ Ադրբեջանը Միացյալ Նահանգների և միջազգային հանրության կողմից բախվի ԼՂՀ դեմ իրականացրած իր ռազմական ագրեսիայի հետևանքներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին The Hill-ում հոդված է գրել ԱՄՆ Իլինոյիս նահանգից ընտրված սենատոր Մարկ Քըրքը:
Նա ներկայացրել է, թե ինչպես երկարատև սպառազինվելուց հետո ապրիլի սկզբին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում իրականացրեց ԼՂՀ-ի նկատմամբ, որը պատճառ դարձավ 1994 թվականի կնքած հրադադարի ամենամասշտաբային խախտման: «Հրադադարի ռեժիմը ստուգող մեխանիզմների բացակայության պարագայում Ադրբեջանն ավելի ու ավելի ռազմատենչ է դառնում` իր գործողությունների համար չբախվելով որևէ հետևանքի: Սա պետք է փոխվի»,- նշել է Քըրքը:
Նա իր աջակցությունն է հայտնել ԱՄՆ կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսին և Էլիոթ Էնգելին, ովքեր առաջարկում են կիրառության մեջ դնել հրադադարի ռեժիմի խախտումները մշտադիտարկման ենթարկող մեխանիզմներ, որոնք կպարզեն, թե որ կողմից են գալիս կրակոցները, ինչպես նաև շփման գծից հեռացնել դիպուկահարներին: ԱՄՆ օրենսդիր գործիչը փաստել է, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 80 անդամներ, ինչպես նաև ԱՄՆ պետդեպն ու Մինսկի խմբի համանախագահներն աջակցել են այս նախագծին: Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն ևս համաձայնել են կիրառել այս առաջարկները, մինչդեռ Ադրբեջանը շարունակում է դրանք մերժել:
«ԱՄՆ ղեկավարությունը պետք է դադարեցնի արյունահեղությունը, որտեղ Ադրբեջանը հարձակվում է ԼՂՀ-ի վրա, ԼՂՀ-ն պատասխանում է, իսկ այնուհետև Ադրբեջանը մեղադրում է հայերին հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ: Մենք այլևս չպետք է ընդունենք Բաքվի աղաղակող երկերեսանիությունը: Կոչ եմ անում ԱՄՆ վարչակարգին Ռոյս-Էնգելի առաջարկները բարձրացնել Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության շրջանում»,- ասել է Քըրքը:
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միջազգային հանրության քննադատությանն է ենթարկվել մարդու իրավունքների խախտումների հարցով:
«Ադրբեջանը պետք է ցույց տա ԱՄՆ-ին և միջազգային հանրությանը, որ իսկապես ցանկանում է խաղաղության գործընկեր լինել Հայաստանի և ԼՂՀ-ի հետ: Բաքուն պետք է ամբողջությամբ ընդունի Ռոյս-Էնգել առաջարկները:
Ալիևի ընտրությունն ակնհայտ է. նա կամ պետք է լծվի հայերի հետ դիվանագիտական բանակցություններին` խաղաղ պայմանների ներքո, կամ պետք է շարունակի ռազմական և անօգուտ քաղաքականությունը: Եթե նա ընտրի երկրորդը, ապա պետք է իմանա, որ ադրբեջանական ագրեսիայի ցանկացած գործողություն միայն ավելի կհաստատի ԼՂՀ փաստարկը, որ այն պետք է գնա Կոսովոյի ճանապարհով: Որպես Կոսովոյի պատերազմի վետերան, ես իսկապես հույս ունեմ, որ Ադրբեջանը գիտակցում է` ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,- եզրափակել է հոդվածը Քըրքը:

Сенатор США призывает не терпеть более вопиющее двуличие Азербайджана: статья сенатора Керка в издании «The Hill»
Сенатор США призывает не терпеть более вопиющее двуличие Азербайджана: статья
сенатора Керка в издании «The Hill»
Настало время, чтобы Азербайджан столкнулась при содействии  США и международной общественности с последствиями своей военной агрессии против Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом в своей статье в издании «The Hill» пишет сенатор из Иллинойса Марк Керк.
Он представил, как после длительного вооружения в начале апреля Азербайджан совершил широкомасштабное нападение на НКР, ставшее самым большим нарушением подписанного в 1994 соглашения о режиме прекращения огня.
«При отсутствии системы мониторинга прекращения огня, Азербайджан становится все более и более воинственным, не сталкиваясь в своих действиях с какими-либо последствиями за нарушения. Это должно измениться.
Я решительно поддерживаю конгрессменов Эдда Ройса и Элиота Энгеля, которые предлагают внести механизмы по мониторингу перемирия», - пишет конгрессмен.
По его словам, эти механизмы выяснят, с какой стороны звучат выстрелы. Конгрессмены Ройс и Энгель призывали также отстранить снайперов с линии соприкосновения. По словам Керка, более 80 членов Палаты представителей, а также госдеп США и сопредседатели Минской группы поддержали этот проект. Армения и НКР также поддержали проект, однако Азербайджан продолжает отвергать его.
«Руководство США должно остановить кровопролитие, в котором Азербайджан атакует НКР, НКР отвечает, а затем Азербайджан обвиняет армян в нарушении режима прекращения огня. Мы больше не должны терпеть вопиющее двуличие Баку. Я призываю администрацию США поднять предложения Ройс-Энгеля на самых высоких уровнях правительства Азербайджана», - сказал Керк.
Он напомнил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев подвергся международной критике за нарушения прав человека.
«Азербайджан должен продемонстрировать США и международному сообществу, что он действительно хочет быть мирным партнером с Арменией и НКР. Баку должен полностью принять предложения Ройс-Энгеля.
Выбор для президента Алиева ясна: либо он идет на дипломатические переговоры с армянами по мирным обстоятельствам, либо продолжает воинственную и бесполезную политику.
Если он выберет последнее, то Баку должен знать, что каждый акт агрессии Азербайджана будет лишь еще больше подтверждать аргумент Нагорно-Карабахской Республики, что она пойдет по пути Косово. Как ветеран войны в Косово, я действительно надеюсь, что Азербайджан понимает, что нагорно-карабахский конфликт должен быть решен исключительно мирным путем», - заключил Керк.