Ադրբեջանը ռազմական օբյեկտներ է տեղակայել բնակեցված շրջաններում. ԼՂՀ ՊՆ-ն հրապարակել է լուսանկարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը, խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը, չեն խուսափել բնակեցված շրջաններում կամ դրանց մերձակա վայրերում ռազմական օբյեկտներ տեղակայելուց: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ նվում է. «ԼՂՀ զինված ուժերի համար նկարներում նշված բոլոր ռազմական օբյեկտները, համաձայն միջազգային իրավունքի սկզբունքների (Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիայի առաջին արձանագրություն, Հոդված 52), հանդիսանում են լեգիտիմ թիրախներ:
Ադրբեջանի զինված ուժերը, ի խախտումն նույն արձանագրության Հոդված 58-ի, չեն խուսափել բնակեցված շրջաններում կամ դրանց մերձակա վայրերում ռազմական օբյեկտներ տեղակայելուց»:

Азербайджан разместил военные объекты в населенных пунктах: МО НКР опубликовало фотографии
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) сообщает, что ВС Азербайджана, нарушая нормы международного права, не избегают размещения военных объектов в населенных районах или близлежащих территориях. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе МО НКР.
В заявлении МО НКР, в частности, говорится: «Указанные на фотографиях военные объекты, согласно принципам международного права (ст. 52 Женевской конвенции от 12 августа 1949 года о защите гражданского населения во время войны), для ВС НКР являются легитимной мишенью.
ВС Азербайджана, нарушая ст. 58 того же протокола, не избежали размещения военных объектов в населенных районах или близлежащих территориях».