Հայկական ստորաբաժանումները նորանոր դիրքեր ու բնագծեր են ազատագրել. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ստորաբաժանումները ռազմաճակատի որոշ հատվածներում լուրջ առաջխաղացում ունեն` ազատագրելով նորանոր դիրքեր ու բնագծեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Վերջապես սպասված լուրեր։ Հայկական ստորաբաժանումները ռազմաճակատի որոշ հատվածներում լուրջ առաջխաղացում ունեն ազատագրելով նորանոր դիրքեր ու բնագծեր։ Փառք հայոց զինվորին»,- գրել է Հովհաննիսյանը։
«Արմենպրես»-ի` Պաշտպանության բանակի հավաստի աղբյուրը տեղեկացնում է, որ հայկական ուժերի առաջընթացը գրանցվել է շփման գծի հյուսիսային հատվածում:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա ՎաղինակԹաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձ: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ: Շարքից հանվել է ընդհանուր առմամբ թշնամական 15 տանկ, մեկ «Գրադ» կայանք: Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավոր: Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը: ՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին:

Artsrun Hovhannisyan: Armenian troops liberate new positions and frontiers in Karabakh
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. In some sections of the frontline the Armenian troops have made major advancements, liberating new positions and frontiers. “Armenpress” reports Armenian Defense Ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan made a note about this on his Facebook page.
“Finally, good news. Armenian units have made major advancements in some sections of the frontline, liberating new positions and frontiers. Long live Armenian soldiers”, Hovhannisyan wrote.
The Azerbaijani armed forces fired MM-21 (Grad) multiple rocket launcher on April 2, at 08: 30 in the direction of Martuni (NKR), killing 12 year old Vaghinak Grigoryan and wounding two other children. Later, 4 more civilians were taken to Stepanakert hospital.
Due to timely and professional actions of Nagorno Karabakh Defense Army it was possible to take the situation under control inflicting considerable losses on the enemy. Armenian forces downed 2 enemy helicopters, destroyed 15 tanks, 3 UAVs and one MM-21 (Grad) multiple rocket launcher. Over 200 Azerbaijani servicemen have been eliminated during this period.
Armenian side has suffered 18 victims and almost 37 wounded.
Since 06:00, April 3, the adversary resumed aggressive military operations using missile-artillery and armored vehicles in the southern direction of the frontline. Defense Army takes deterrence measures and has taken control of a tactical position in Talish direction occupied by Azerbaijani forces the previous day.