Հայկական ստորաբաժանումները նորանոր դիրքեր ու բնագծեր են ազատագրել. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ստորաբաժանումները ռազմաճակատի որոշ հատվածներում լուրջ առաջխաղացում ունեն` ազատագրելով նորանոր դիրքեր ու բնագծեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Վերջապես սպասված լուրեր։ Հայկական ստորաբաժանումները ռազմաճակատի որոշ հատվածներում լուրջ առաջխաղացում ունեն ազատագրելով նորանոր դիրքեր ու բնագծեր։ Փառք հայոց զինվորին»,- գրել է Հովհաննիսյանը։
«Արմենպրես»-ի` Պաշտպանության բանակի հավաստի աղբյուրը տեղեկացնում է, որ հայկական ուժերի առաջընթացը գրանցվել է շփման գծի հյուսիսային հատվածում:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա ՎաղինակԹաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձ: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ: Շարքից հանվել է ընդհանուր առմամբ թշնամական 15 տանկ, մեկ «Գրադ» կայանք: Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավոր: Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը: ՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին:

Армянские подразделения освободили новые позиции и рубежи: пресс-секретарь министерства обороны Армении
Армянские подразделения освободили новые позиции и рубежи: пресс-секретарь
министерства обороны Армении
Армянские подразделения в некоторых участках фронта достигли серьезных продвижений, освободив новые позиции и рубежи. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Фейсбуке написал пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
"Наконец, долгожданные вести. Армянские подразделения в некоторых участках фронта достигли серьезных продвижений, освободив новые позиции и рубежи. Слава армянскому солдату", - отметил Ованнисян.
В ночь с 1 на 2 апреля и утром 2 апреля Азербайджан предпринял широкомасштабные наступательные действия по всей линии соприкосновения карабахских и азербайджанских вооруженных сил, в ходе которых подверг ракетно-артиллерийскому обстрелу не только оборонительные позиции армянских ВС, но и мирные населенные пункты.
2 апреля, около 08.30, в результате обстрела системой ММ-21 (“Град”) в направлении Мартуни, был убит 12-летний Вагинак Татулович Григорян, еще двое детей были ранены. Позднее в больницу Степанакерта были доставлены еще четыре гражданских лица.
Благодаря своевременным и профессиональным действиям Армии обороны Нагорного Карабаха, стало возможным взять ситуацию под контроль и нанести значительный ущерб противнику. В целом, в ходе боевых действий в ночь с 1 по 2 апреля и в течение дня, азербайджанские ВС понесли потери более 200 военнослужащих. Выведены из строя 15 вражеских танков и одна установка “Град”. У армянской стороны 18 погибших и 37 раненых.