Երևանյան բեսթսելեր 4/6. «Որ չկորչես թաղամասում» ստեղծագործությունը վարկանիշային աղյուսակում է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագծի վարկանիշային աղյուսակն այս շաբաթ գլխավորում է գրող Մարկ Արենի «Այնտեղ, որտեղ ծաղկում են վայրի վարդեր» անատոլիական պատմությունը: Գիրքը հեղինակի երկրորդ ծավալուն վեպն է, որտեղ նկարագրվում են հայատյաց մի թուրք նախկին զինվորականի ապրումները, երբ նա ծերության հասակում հանկարծ լսում է իր մորից միակ հիշողություն մնացած օրորոցայինն ու հայտնաբերում, որ դա հայերեն է, իր ծնողներն էլ հայեր են եղել։ Նույն զինվորականն այնուհետեւ ողջ կյանքում շարունակել է փնտրել հայ ծնողների գերեզմանները` առանց իմանալու, որ իր` հայ լինելու լուրը թյուրիմացություն էր:
Երկրորդ տեղում է Էդգար Հարությունյանի «Նվիրվելու արվեստը կամ ձոն վարդին» ժողովածուն:
Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Սերը ժանտախտի օրերին» գործը երրորդ հորիզոնականում է: «Մարդիկ միշտ չէ, որ ծնվում են այն օրը, երբ մայրը լույս աշխարհ է բերել. կյանքն ստիպում է, որ նրանք ծնվեն վերստին և շատ անգամ». այս փիլիսոփայությունն է արծարծում տվյալ յուրահատուկ ստեղծագործությունը: Վեպը բնագրից թարգմանել է Ֆրունզիկ Կիրակոսյանը:
Բլաժե Մինևսկու «Նշան» վեպը չորրորդ հորիզոնականում է:Երկու դիպուկահար՝ տղամարդ և կին... Եվ մինչ տղամարդը հարմարեցնում է նշանը՝ կինն արդեն թիրախ է դարձրել նրան: Ուստի, տղամարդը դառնում է մի յուրօրինակ Շահրեզադե, որ իր կյանքի պատմությունն է պատմում դիմացինին՝ նոր «հազար ու մեկ գիշերվա» հույսով...
Պատրիկ Մոդիանոյի  «Որ չկորչես թաղամասում» վեպը մի ճամփորդություն է մենությունից դեպի մենություն, իսկ հընթացս երևակվող դեպքերն ու դեմքերը պարզապես քաղաքային գունապնակ կյանքի օբյեկտիվ իրողություններն են:
Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա» ստեղծագործությունը վեցերորդ հորիզոնականում է: «Անասնաֆերմա»-ն գրվել է 1944 թվականին և առաջին անգամ լույս է տեսել 1945-ին: Այս վեպը հակաուտոպիական տարրեր է պարունակում: Գիրքն արգելված է Չինաստանում, Հյուսիսային Կորեայում, Բիրմայում և իսլամական աշխարհի մի շարք երկրներում:
Ջոն Գրինի «Աստղերն են մեղավոր» ստեղծագործությունը յոթերորդն է: Խորաթափանց, համարձակ, հանդուգն եւ սուր սյուժեով այս գիրքը Ջոն Գրինի դեռեւս ամենահավակնոտ եւ սրտաճմլիկ երկն է, որ փառահեղ կերպով ուսումնասիրում է ողջ եւ սիրահարված լինելու զվարճալի, հուզիչ եւ ողբերգական վիճակը:
Բրազիլացի գրող Պաուլո Կոելյոյի լավագույն ստեղծագործություններից մեկը` «Ալքիմիկոսը» զբաղեցրել է ութերորդ հորիզոնականը: Վեպը երազանք ունենալու և այն իրականացնելու հաստատակամության պատմություն է՝ զուգորդված սիրո, բարության, անհատականության պահպանման մոտիվներով, նոր երկիր ու նոր մշակույթ ճանաչելու հնարավորությամբ:
Ռեյ Բրեդբըրիի  «Ֆարենհայթ 451»-ը վարկանիշային աղյուսակում է: Հրկիզող Գայ Մոնթագի ընտանիքը տան հեռուստապատերն են, որոնց ստեղծած իրականության գրկում ապրում է Միլդրեդը՝ նրա կինը: Ամերիկյան զվարճանքի հասարակությունը վաղուց այլևս չի հանդուրժում գրքեր՝ համարելով դրանք դժբախտության աղբյուր, իսկ թաքստոցները կամովին մատնում է հրկիզողներին:
Վարկանիշային աղյուսակը եզրափակող «Այսպես խոսեց Զրադաշտը» գործը գերմանացի փիլիսոփա Ֆրիդրիխ Վիլհելմ Նիցշեի  կենտրոնական երկերից է, որում բանաստեղծական շնչով ի մի են բերված նրա հիմնական հայացքները: Հայերեն ամբողջությամբ առաջին անգամ հրատարակվել է 2002թ.:

Yerevan bestseller 4/6: “So You Don’t Get Lost In The Neighborhood” included in the list
YEREVAN, APRIIL 1, ARMENPRESS. This week’s ranking of "Armenpress" news agency’s "Yerevan bestseller" project is led by Mark Aren’s “Where wild roses bloom” novel. This is the second novel of the author which describes the inner world of an Armenophobic Turkish former serviceman, when he, already an old man, suddenly hears a lullaby song that reminds him of his mother and later finds out that the song is in Armenian: realizing his parents were Armenians. The same former serviceman spends his remaining life searching the graves of his parents, without knowing that it was a misunderstanding.
Edgar Harutyunyan’s “Art of Devotion or Ode to Rose” is ranked 2nd.
"Love in the Time of Cholera" by Gabriel García Márquez is ranked 3rd. “People are not always born the day their mothers bring them to the world: Life forces them to be reborn many times”, this is the philosophy of the novel. It was translated to Armenian by Frunzik Kirakosyan.
Blaze Minevski’s “The Mark” is ranked 4th.  Two sharpshooters: a man and a woman. And until the man is trying to target the woman, she already had targeted him. The man tells the story of his life, with a new “thousand and one night” hope.
Patrick Modiano’s "So you don’t get lost in the neighborhood" novel is a journey from loneliness to solitude, while at the same time the story resembles colorful urban city life.
George Orwell's "Animal Farm" is ranked 6th. "Animal Farm" has been written in 1944 and first published in 1945. This novel contains anti utopian elements. The book is banned in China, North Korea, Burma and a number of Islamic countries.
“The Fault in Our Stars” by John Green comes 7th in the ranking. Insightful, bold, irreverent, and raw, “The Fault in Our Stars” is award-winning-author John Green’s most ambitious and heartbreaking work yet, brilliantly exploring the funny, thrilling, and tragic business of being alive and in love.
"The Alchemist" by Brazilian writer Paulo Coelho is ranked 8th. According to AFP, it has sold more than 65 million copies in 56 different languages, becoming one of the best-selling books in history and setting the Guinness World Record for most translated book by a living author.
"Fahrenheit 451" by Ray Bradbury is among the ranking. Fahrenheit 451 is a dystopian novel published in 1953. It is regarded as one of his best works. The novel presents a future American society where books are outlawed and "firemen" burn any that are found. The title refers to the temperature that Bradbury understood to be the autoignition point of paper.
“Thus spoke Zarathustra” by Friedrich Nietzsche concludes the ranking. It is a novel which summons up the German philosopher’s basic views by poetic inspirations. It was published in Armenian language in 2002.