Թեհրանի հայկական դպրոցներում աշակերտների թիվը պակասում է
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները ստեղծել են անհրաժեշտ պայմաններ հայկական համայնքի լիարժեք գործունեության համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Թեհրանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի հանրային կապերի ղեկավար Գասպար Ամիրխանյանը:
«Իրանի իշխանությունները սատարում են, որ հայ համայնքն իր ազատ կյանքն ունենա, որևէ խոչընդոտ չլինի: Համայնքը ներքին կյանքում ազատ է, մենք ունենք ակումբներ, դպրոցներ, եկեղեցիներ, նշում ենք մեր ազգային տոները: Անգամ իսլամական սուգի ամսիներին, որը համընկել է մեր Ամանորի հետ, իշխանությունները թույլատրել են մեր սրահներում խնջույքներ կազմակերպել: Այսինքն` որևէ արգելք չկա: Այդ առումով մենք գոհ ենք Իրանի իշխանություններից»,-ասաց Գասպար Ամիրխանյանը:
Նրա խոսքով, իհարկե, խնդիրներ կան, սակայն դրանք ընդհանուր համաիրանյան խնդիրներ են, չեն վերաբերում հայկական համայնքին: Մասնավորապես, առկա են սոցիալական խնդիրներ, արտագաղթ:
«Արտագաղթի պատճառով համայնքը նոսրանում է: Պատճառները տաբեր են, միգուցե սոցիալական է, միգուցե, երիտասարդությունը հեռանկար չի տեսնում: Բայց նորից նկատեմ, որ դրանք ընդհանուր երկրին բնորոշ խնդիրներ են»,-նշեց Գասպար Ամիրխանյանը:
Արտագաղթն իր ազդցությունն է թողնում կրթական հասատատությունների գործունեության վրա: Գասպար Ամիրխանյանը նշեց, որ ներկայում Թեհրանում 12 հայկական դպրոց է գործում, որտեղ սովորում է 3 հազար 500 աշակերտ:
«Ժամանակին բոլոր քաղաքամասերում, դեռևս 1950-ական թվականից սկսած, դպրոցներ կառուցվեցին: Ամենաեռուն շրջանում` 1970-ականներին, գործում էր 36 հայկական դպրոց, որտեղ սովորում էր 14 հազար աշակերտ: Վերջին շրջանում նկատում ենք, որ աշակերտների թիվը նվազում է, նախկինում կար դպրոց, որտեղ 1200 աշակերտ էր սովորում, այսօր աշակերտների թիվը 200 է: Նվազման ամենամեծ խնդիրը արտագաղթն է: Աշակերտության թվի պակասումը նոր հրամայականի առջև է կանգնեցնելու: Դպրոցները պետք է կցվեն: Դա, իհարկե, հուսալքում է, բայց ի պատիվ հայկական համայնքի, ամեն գնով ջանք է գործադրվում, որ հայկական կրթօջախները նորօրյա մեթոդներով զինվեն, համայնքը համախմբված լինի»,-ավելացրեց Գասպար Ամիխանյանը:
Թեհրանի հայկական դպրոցները գրականության, որակյալ ուսուցիչների պակաս չունեն: Գասպար Ամիրխանյանը նշեց, որ այդ տեսանկյունից իրենք տարիների կուտակած փորձ ունեն: Հիմնական խնդիրն է այնպես անել, որ գիտությունն ու կրթությունը երիտասարդության համար ձգող ուժ լինեն:
Գասպար Ամիրխանյանը կարևորեց նաև Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության ակտիվացումը: Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի կառավարման տարբեր օղակներում ներգրավվեն նաև Սփյուռքի ներկայացուցիչներ:

Number of students in Tehran’s Armenian schools decrease
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The Iranian government has created necessary conditions for the efficient work of the Armenian community. The Head of Public Relations of the Armenian Diocese of Tehran Gaspar Amirkhanyan informed in an interview with “Armenpress".
"The Iranian government supports the Armenian community to have a free life, without any obstacles. The Community has clubs, schools, churches, we celebrate our national holidays. Even during Islamic mourning months, which coincided with the Armenian New Year, the government allowed us to organize festivities in our halls. In other words, there is no prohibition. In this regard, we are pleased with the Iranian authorities, “Gaspar Amirkhanyan said.
According to him, of course, there are some problems, but overall they are Iranian problems, not related to the Armenian community. In particular, there are social problems, such as migration.
"The community is shrinking because of migration. The reasons are different, maybe social; perhaps the youth does not see a perspective. But again, I have to note that these are general country-specific problems, “Gaspar Amirkhanyan said.
Migration has its effect on the activity of educational institutions. Gaspar Amirkhanyan said that there are 12 Armenian schools currently operating in Tehran, with an enrollment of 3 thousand 500 students.
"Since 1950s, schools were built in all areas of the city. In 1970s, there were 36 Armenian schools, with 14 thousand students enrolled. Recently, we noticed that the number of students is decreasing, previously there was a school with 1200 students, and now the number of students is 200. The main issue of the decrease is migration. Schools must be attached. That, of course, is frustrating, but in honor of the Armenian community, every effort is being made for Armenian schools to have modern methods, and the community to unite, "Gaspar Amikhanyan added.
The Armenian schools of Tehran are not lacking qualified teachers or books. Gaspar Amirkhanyan said that in this respect they have gained experience over the years. The main task is to ensure that science and education are an attracting force for the youth.
Gaspar Amirkhanyan also highlighted the activation of cooperation between Armenia and the Diaspora. According to him, it is necessary to involve the representatives of the Diaspora in Armenia's government at different levels.