1961 թվականի Ferrari-ն աճուրդում վաճառվել է 17 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ferrari 250 GT SWB California Spider-ը 17,16 մլն դոլարով վաճառվել է  ԱՄՆ-ի Ամիլիա կղզում Gooding աճուրդների տան կազմակերպած վաճառքներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում է մարտի 16-ի մամուլի տեղեկագրում:
Ավտոմեքենան օգտագործվել Է իտալացի ռեժիսոր Վիտորիո դե Սիկայի «Երեկ, այսօր, վաղը» գեղարվեստական ֆիլմի (1963 թ.) նկարահանումների ժամանակ: 1964 թվականին որպես օտարերկրյա լավագույն ֆիլմ «Օսկար» ստացած կինոնկարում գլխավոր դերերը խաղացել են Սոֆի Լորենը եւ Մարչելո Մաստրոյանին:
Ավտոմեքենան ավելի վաղ հաջորդաբար պատկանել Է արդյունաբերական դիզայներ Ջանֆրանկո Ֆրատինիին եւ Ferrari-ի մասշտաբային մոդելների պատրաստման վարպետ Տերցո Դալիային, իսկ 1985 թվականից այն եղել Է անունը չնշված իտալական հավաքորդի հավաքածուում:
Մեքենայի նոր սեփականատիրոջ անունը չի հրապարակվում: Լոտի վաճառքից ստացված գումարը ռեկորդային Է աճուրդների տան համար, ինչը փաստել են նրա ներկայացուցիչները:
Gooding & Company-ն` աճուրդների ամերիկյան տունը, մասնագիտանում Է ավտոմեքենաների եւ մոտոցիկլետների վաճառքի բնագավառում:

Ferrari 1961 года ушел с аукциона за 17 миллионов долларов
Ferrari 250 GT SWB California Spider в кузове спайдер ателье Scaglietti был продан за 17,16 миллионов долларов на торгах аукционного дома Gooding на острове Амилия, США. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в пресс-релизе, поступившем в редакцию «Ленты.ру» в среду, 16 марта.
Автомобиль использовался на съемках художественного фильма «Вчера, сегодня, завтра» (1963) итальянского режиссера Витторио де Сика. Главные роли в получившей в 1964 году «Оскар» как лучший иностранный фильм кинокартине сыграли Софи Лорен и Марчелло Мастрояни.
Автомобиль ранее последовательно принадлежал промышленному дизайнеру Джанфранко Фраттини и мастеру по изготовлению масштабных моделей Ferrari Терцо Далиа, а с 1985 года находился в собрании анонимного итальянского коллекционера. Имя нового владельца машины не разглашается. Вырученная при продаже лота сумма является рекордной для аукционного дома, по словам его представителей.
Gooding & Company — американский аукционный дом, специализирующийся на продаже автомобилей и мотоциклов.