Չինաստանում կառուցվելու է թափոնների վերամշակման՝ աշխարհում խոշորագույն Էլեկտրակայանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Շենչժեն քաղաքի իշխանությունները պլանավորում են կառուցել աշխարհում խոշորագույն Էլեկտրակայանը, որը կաշխատի թափոնների այրման հաշվին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 14-ին գրել Է «Ժենմին ժիբաո» թերթը: Նշվում Է, որ ընդամենը քաղաքում կկառուցվեն երեք այդպիսի Էլեկտրակայաններ, որոնցից մեկը կդառնա աշխարհում խոշորագույնը. այն կկարողանա օրական վերամշակել 5 հազար տոննա աղբ:
Շենչժենի քաղաքային վարչակազմի տնօրեն Վան Գոբինն ասել Է, որ խոշորագույն Էլեկտրակայանը կկարողանա վերամշակել քաղաքի բոլոր թափոնների մեկ երրորդը: Պլանավորվում Է, որ այն կգործարկվի 2018 թվականին, իսկ շինարարությունը կսկսվի 2016 թվականի վերջին:
Նրա խոսքով՝ 2018 թվականին աղբի այրմամբ աշխատող երեք նոր Էլեկտրակայանները կկարողանան օրական վերամշակել 10,3 հազար տոննա թափոններ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Biggest waste incineration power plant to be built in China
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. China’s southern city of Shenzhen is planning to build three waste incineration power plants including the one which will be the world’s largest in the coming three years, “Armenpress” informs, the media reported on March 15.
According to  the Director of Shenzhen City Urban Administrative and Law Enforcement Bureau Wang Guobin, the biggest plant alone can handle one third of Shenzhen’s garbage and will be put into use in 2018, the People’s Daily reported.
“The projects have got its Environmental Impact Assessment approval and have finished the leveling construction. The main body construction will start by the end of this year,” Wang said.
By 2018, the three plants together will be capable of disposing 10,300 tonnes of waste every day, he added.