Շարմազանովը բարձր է գնահատել Ցեղասպանության դատապարտման հարցում Ջեմ Օզդեմիրի սկզբունքային դիրքորոշումը
Շարմազանովը բարձր է գնահատել Ցեղասպանության դատապարտման հարցում Ջեմ
Օզդեմիրի սկզբունքային դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 25-ին Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանում տեղի ունեցած «Քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանությունը Օսմանյան եւ Քեմալական Թուրքիայում» խորագրով միջազգային համաժողովին հանդիպում է ունեցել Բունդեսթագի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից, ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Ջեմ Օզդեմիրի սկզբունքային դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում, ով հանդիսանում է Բունդեսթագում քննարկման դրված Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի նախագծի հեղինակը:
Երկուստեք կարեւորվել է թե՛ Բունդեսթագի, թե ՛միջազգային հանրության կողմից մարդկության դեմ ոճիրների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման անհրաժեշտությունը:
Կողմերն արձանագրել են, որ Գերմանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված քննարկումները վերահաստատեցին, որ Բունդեսթագի կողմից Ցեղասպանության դատապարտումն անխուսափելի է:

YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov had a meeting with the co-chairman of the “Alliance `90/The Greens” party Cem Ozdemir during the international conference entitled “Genocides of Christians in the Ottoman and Kemalist Turkey” on February 25 at Berlin's Humboldt University.
As “Armenpress” was informed by the Deputy Speaker’s office, Sharmazanov highly praised Cem Ozdemir’s stance on the condemnation of the Armenian Genocide, who is the author of the draft resolution which is currently being discussed in the Bundestag.
They both stressed the importance of condemnation of crimes against humanity, including the Armenian Genocide, by the Bundestag and the international community.
Both sides noted that discussions on the Armenian Genocide have reaffirmed in the German parliament and condemnation of the Armenian Genocide by the Bundestag is inevitable.