Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915 թվականին. Թեսա Հոֆման
Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915
թվականին. Թեսա Հոֆման
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915 թվականին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց գերմանացի հայտնի ցեղասպանագետ Թեսա Հոֆմանը: Թեպետ Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարցը, սակայն քննարկման հաջողությունը կասկածի տակ է: Հոֆմանը պատճառը կապում է Թուրքիայի և Գերմանիայի հարաբերությունների հետ, որոնց առանցքում վերջին ամիսներին առանցքային տեղ է զբաղեցնում փախստականների հարցը: «Սա կարելի է համեմատել 1915 թվականի իրավիճակի հետ, երբ պաշտոնական Գերմանիան մոռացել էր բոլոր մարդկային ու մարդասիրական արժեքները հանուն գերմանա-օսմանական ռազմական համագործակցության: Թեպետ հարցն արդեն խորհրդարանի օրակարգում է, սակայն ես խիստ կասկածում եմ, որ խնդիրը կքննարկվի: Համաձայն գերմանական ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվության՝ Անկարայում Գերմանիայի դեսպանատունն արդեն խառնվել է գործին՝ կապված փախստականների ճգնաժամի առնչությամբ ընթացող թուրք-գերմանական և Թուրքիա-ԵՄ քննարկումների հետ: Այս իրադրության պայմաններում Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կանի հնարավոր ամեն բան՝ չլարելու Անկարայի հետ հարաբերությունները»,- ասաց Հոֆմանը:
Նա ցավով նշեց, որ ո՛չ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Ցեղասպանությունը, ո՛չ էլ Թուրքիայում քրդերի դեմ իրականացվող պայքարը՝ քրդական քաղաքացիական բնակչությանը հասցված վնասով հանդերձ չի կարող փոխել իրադրությունը: «Այս երկրում նման քաղաքականության քննադատները շատ և ազդեցիկ չեն կանգնեցնելու այս ամենը»,- նշեց ցեղասպանագետը:
Հոֆմանը փաստել է, որ անգամ եթե փետրվարի 25-ին խորհրդարանական քննարկումներ անցկացվեն Հայոց ցեղասպանության թեմայով, ապա դրանց հաջողությունը խիստ կասկածի տակ է: «Շատ փոքր է հավանականությունը, որ ընդդիմադիր «Կանաչների կուսակցությունը» կստանա անհրաժեշտ աջակցություն իշխող կոալիցիայի՝ պահպանողականների և սոցիալ-դեմոկրատների կողմից»,- ասաց Թեսա Հոֆմանը:
Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարց: Փետրվարի 25-ին` օրվա երկրորդ կեսին`Բեռլինի ժամանակով 15:45-ին, քաղաքական այդ ուժը հանդես է գալու զեկույցով, որի ներկայացման և քննարկման համար նախատեսված է 45 րոպե:
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Կանաչներ» կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրը նշել է, որ  խոսքը ոչ թե պարզապես հիշատակման արարողության, այլ՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի նախագծի ներկայացման և դրա շուրջ քննարկման մասին է: Առաջին ընթերցման թեմա է «Կանաչների» հայտարարությունը, որում 1915-ի իրադարձությունները հստակ ձևակերպվում են որպես Ցեղասպանություն:

Tessa Hofmann: Behavior of German authorities in relation to Armenian Genocide is the same as it was in 1915
Tessa Hofmann:  Behavior of German authorities in relation to Armenian Genocide is the same as
it was in 1915
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Behavior of German authorities in relation to Armenian Genocide is the same as it was in 1915. Famous genocide scholar Tessa Hofmann made such a remark in an interview with “Armenpress”. Although this topic is on the agenda of the German Parliament for this Thursday, Hofmann highly doubts that the issue will be discussed. She explains her opinion by the relations between Turkey and Germany, which are currently mostly focused on the refugee crisis.
“In this situation our Foreign Office will do everything possible not to disturb the relations with Ankara – comparable to the situation in 1915, when official Germany sacrificed all human and humanitarian criteria for the sake of Ottoman-German military alliance. Neither the Ottoman genocide, nor the ongoing fight against the Kurds in Turkey (with all its ‘collateral damage’ to the Kurdish civic population) will change this, I am afraid. And the critics of such ‘realpolitical’ attitudes in this country are not numerous and influential enough to stop it. And even if the possibility of a parliamentary debate on the Armenian genocide is discussed next Thursday, there is little chance that the oppositional ‘Green’ Party gains enough support among the ruling coalition of conservatives and Social-Democrats”, Tessa Hofmann said.
The Armenian Genocide issue will be discussed at the German Bundestag on February 25, paying tribute and honoring the victims of the crime that took place 100 years ago.
The discussion was initiated by the Bundestag "Alliance ‘90 / The Greens" party, the co-president of which is Cem Ozdemir, who is Turkish by nationality. The discussion will last 45 minutes.
"Alliance ‘90 / The Greens" and its co-president have repeatedly condemned the Armenian Genocide, urging Turkey to recognize the historical facts and come to terms with the reality.