Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915 թվականին. Թեսա Հոֆման
Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915
թվականին. Թեսա Հոֆման
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915 թվականին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց գերմանացի հայտնի ցեղասպանագետ Թեսա Հոֆմանը: Թեպետ Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարցը, սակայն քննարկման հաջողությունը կասկածի տակ է: Հոֆմանը պատճառը կապում է Թուրքիայի և Գերմանիայի հարաբերությունների հետ, որոնց առանցքում վերջին ամիսներին առանցքային տեղ է զբաղեցնում փախստականների հարցը: «Սա կարելի է համեմատել 1915 թվականի իրավիճակի հետ, երբ պաշտոնական Գերմանիան մոռացել էր բոլոր մարդկային ու մարդասիրական արժեքները հանուն գերմանա-օսմանական ռազմական համագործակցության: Թեպետ հարցն արդեն խորհրդարանի օրակարգում է, սակայն ես խիստ կասկածում եմ, որ խնդիրը կքննարկվի: Համաձայն գերմանական ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվության՝ Անկարայում Գերմանիայի դեսպանատունն արդեն խառնվել է գործին՝ կապված փախստականների ճգնաժամի առնչությամբ ընթացող թուրք-գերմանական և Թուրքիա-ԵՄ քննարկումների հետ: Այս իրադրության պայմաններում Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կանի հնարավոր ամեն բան՝ չլարելու Անկարայի հետ հարաբերությունները»,- ասաց Հոֆմանը:
Նա ցավով նշեց, որ ո՛չ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Ցեղասպանությունը, ո՛չ էլ Թուրքիայում քրդերի դեմ իրականացվող պայքարը՝ քրդական քաղաքացիական բնակչությանը հասցված վնասով հանդերձ չի կարող փոխել իրադրությունը: «Այս երկրում նման քաղաքականության քննադատները շատ և ազդեցիկ չեն կանգնեցնելու այս ամենը»,- նշեց ցեղասպանագետը:
Հոֆմանը փաստել է, որ անգամ եթե փետրվարի 25-ին խորհրդարանական քննարկումներ անցկացվեն Հայոց ցեղասպանության թեմայով, ապա դրանց հաջողությունը խիստ կասկածի տակ է: «Շատ փոքր է հավանականությունը, որ ընդդիմադիր «Կանաչների կուսակցությունը» կստանա անհրաժեշտ աջակցություն իշխող կոալիցիայի՝ պահպանողականների և սոցիալ-դեմոկրատների կողմից»,- ասաց Թեսա Հոֆմանը:
Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարց: Փետրվարի 25-ին` օրվա երկրորդ կեսին`Բեռլինի ժամանակով 15:45-ին, քաղաքական այդ ուժը հանդես է գալու զեկույցով, որի ներկայացման և քննարկման համար նախատեսված է 45 րոպե:
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Կանաչներ» կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրը նշել է, որ  խոսքը ոչ թե պարզապես հիշատակման արարողության, այլ՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի նախագծի ներկայացման և դրա շուրջ քննարկման մասին է: Առաջին ընթերցման թեմա է «Կանաչների» հայտարարությունը, որում 1915-ի իրադարձությունները հստակ ձևակերպվում են որպես Ցեղասպանություն:

Власти Германии в вопросе Геноцида армян ведут себя как в 1915 году: Тесса Хофман
Власти Германии в вопросе Геноцида армян ведут себя как в 1915 году, такое мнение в беседе с «Арменпресс» высказала известный немецкий геноцидолог Тесса Хофман. Несмотря на то, что 25-го февраля в повестке заседания Бундестага включен вопрос о Геноциде армян, однако результаты обсуждения под вопросом, и Тесса Хофман связывает это с отношениями между Турцией и Германией, которые в последние месяцы замешаны на вопросе беженцев.
«Это можно сравнить с 1915 годом, когда официальная Германия позабыла про гуманизм во имя военного сотрудничества с османцами. Несмотря на то, что в повестке заседания Бундестага включен вопрос о Геноциде армян, однако сомневаюсь, что обсуждение состоится. По данным СМИ, в вопрос уже вмешалось посольство Германии в Анкаре, так как серьезно обстоит вопрос с беженцами. В этих обстоятельствах МИД Германии сделает все возможное, чтобы не испортить отношения с Анкарой»,- сказалаТесса Хофман.
Она с сожалением отметила, что ситуацию не могут изменить ни Геноцид в Османской империи, ни положение дел с курдским населенем в современной Турции.
Тесса Хофман говорит, что, даже если  25-го февраля состоятся обсуждения по внесенному в повестку заседания Бундестага вопроса о Геноциде армян, их успех сомнителен. «Крайне малавероятность, что оппозиционная Партиая зеленых получит поддержку правящего большинства – консерваторов и социал-демократов»,- »,- сказала Тесса Хофман.
25-го февраля в повестке заседания Бундестага включен вопрос о Геноциде армян, с докладом выступит Партия зеленых. Доклад продлится 45 минут. Председатель  Партии зеленых Джем Оздемир дказал, что речь идет не просто об упоминании даты Геноцида, но и обсуждении его. В заявлении Партии зеленых произошедшее четко называется Геноцидом.