Անկարայում տեղի ունեցածն Էրդողանի վարած վտանգավոր քաղաքականության հետևանք է. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիայում տեղի ունեցածը ցավալի, դատապարտելի իրողություն է, սակայն այդ ամենը Թուրքիայի իշխանությունների, մասնավորապես, Էրդողանի վարած վտանգավոր քաղաքականության հետևանք է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մեկնաբանելով, Անկարայում փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունը:
«Էրդողանի վտանգավոր քաղաքականությունը թե ներքին, թե արտաքին ուղղությամբ է: Արտաքին բնագավառում Թուրքիայի քաղաքականությունը լուրջ խնդիր է դարձել տարածաշրջանի երկրների, հարևանների, և, ի վերջո, հենց իր համար: Երկրի ներսում էլ տեսանք մինչև ընտրությունները ինչ կատարվեց: Էրդողանի ղեկավարած իշխանությունները միտումնավոր սրեցին հարաբերությունները քրդերի հետ: Ընդհանուր առմամբ, կարող ենք ասել, որ Էրդողանի այսպիսի ավանտյուրիստական, վտանգավոր թե արտաքին, թե ներքին քաղաքականությունը տալիս է այդ ցավալի արդյունքները»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը` չբացառելով,  որ ստեղծված իրավիճակը Էրդողանը կարող է օգտագործել քրդերի հետ կապված խնդիրները լուծելու համար:
Անկարայում փետրվարի 17-ին պայթյուն է որոտացել, որի հետևանքով մահացել է առնվազն 28, վիրավորվել՝ 61 մարդ: Աշխարհի ղեկավարները դատապարտել են Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում կատարված ահաբեկչությունը

Ruben Safrastyan: What happened in Ankara is the result of Erdoğan’s dangerous policy
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. The incident in Turkey is painful and condemnable reality but the mentioned above is the result of dangerous policy which Erdoğan pursues, Director of the Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan mentioned in the interview with “Armenpress” commenting on February 17 terrorism in Ankara.
“Erdoğan pursues dangerous policy both in internal and foreign directions. Turkey's foreign policy has become a serious problem for the countries of the region, neighbors, and, eventually for themselves. We saw what happened in the country before the elections. Erdoğan’s regime deliberately aggravated relations with Kurds. Overall, we can say that Erdoğan’s such adventurous, dangerous domestic and foreign policy brings to the mentioned painful results,” Ruben Safrastyan said not excluding that Erdoğan can use the created situation to solve the issues related to Kurds.
Powerful explosion occurred in Turkish capital of Ankara. At least 28 died and 61 were injured during the blast. World leaders condemned terrorism in Turkey’s capital Ankara.