Անկարայում տեղի ունեցածն Էրդողանի վարած վտանգավոր քաղաքականության հետևանք է. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիայում տեղի ունեցածը ցավալի, դատապարտելի իրողություն է, սակայն այդ ամենը Թուրքիայի իշխանությունների, մասնավորապես, Էրդողանի վարած վտանգավոր քաղաքականության հետևանք է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մեկնաբանելով, Անկարայում փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունը:
«Էրդողանի վտանգավոր քաղաքականությունը թե ներքին, թե արտաքին ուղղությամբ է: Արտաքին բնագավառում Թուրքիայի քաղաքականությունը լուրջ խնդիր է դարձել տարածաշրջանի երկրների, հարևանների, և, ի վերջո, հենց իր համար: Երկրի ներսում էլ տեսանք մինչև ընտրությունները ինչ կատարվեց: Էրդողանի ղեկավարած իշխանությունները միտումնավոր սրեցին հարաբերությունները քրդերի հետ: Ընդհանուր առմամբ, կարող ենք ասել, որ Էրդողանի այսպիսի ավանտյուրիստական, վտանգավոր թե արտաքին, թե ներքին քաղաքականությունը տալիս է այդ ցավալի արդյունքները»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը` չբացառելով,  որ ստեղծված իրավիճակը Էրդողանը կարող է օգտագործել քրդերի հետ կապված խնդիրները լուծելու համար:
Անկարայում փետրվարի 17-ին պայթյուն է որոտացել, որի հետևանքով մահացել է առնվազն 28, վիրավորվել՝ 61 մարդ: Աշխարհի ղեկավարները դատապարտել են Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում կատարված ահաբեկչությունը

Произошедшеее в Анкаре – последствия опасной политики Эрдогана: Рубен Сафрастян
Произошедшеее в Турции - печальное и подлежащее осуждению явление, однако все это - последствия опасной политики Эрдогана.  В беседе с «Арменпресс»     подобное мнение высказал директор Института востоковедения АНА, тюрколог Рубен Сафрастян, комментируя теракт, произошедший 17-го февраля в Анкаре.
«Эрдоган ведет опасную политику и внутри и вне страны. Внешняя политика Эрдогана стала серьезной проблемой для региона, соседей, и для него самого. Внутри страны – мы видели, что произошло до выборов. Власти намеренно обострили ситуацию с курдами. В общем, можно сказать, что авантюризм и опасная внешняя и внутренняя политика Эрдогана ведут к таким последствиям»,- сказал  Рубен Сафрастян, не исключив, что создавшееся положение Эрдоган может использовать для решения курдского вопроса.
17-го февраля в Анкаре прогремел взрыв, вследствие чего погибли 28 человек, пострадали – 61. Мировые лидеры осудили теракт в столице Турции.