Հրանտ Դինքի սպանության իրական պատճառները պետք է փնտրել նրա համարձակ ելույթներում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքի սպանության իրական պատճառները պետք է փնտրել նրա համարձակ ելույթներում, որտեղ նա դատապարտում էր Թուրքիայում մարդու իրավունքների, ազատ խոսքի սահմանափակումը, ժողովուրդների փոխըմբռնման բացակայությունը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը:
«9 տարի առաջ կատարվեց մեծ ողբերգություն, որը Թուրքիայում կատակերգության է վերածվել: 9 տարի է անցել: Սպանվել է մի մարդ, որը նվիրվել է ժողովրդավարացման, մարդու իրավունքների, ազատ խոսքի, թուրքահայ համայնքի պաշտպանությանը: Դինքը նվիրյալ հայորդի էր, ով իր ուշադրությունը սևեռել էր պատմական արդարության վերականգնման խնդիրներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Էդիկ Մինասյանը:
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկանի խոսքով` Դինքի սպանությունն իրականացրել և դեպքից մի քանի օր անց ձերբակալվել է ազգայնական կազմակերպության անդամ 17-ամյա Օգյուն Սամաստը, որը մեղադրվել է հանցագործության մեջ:
«Դատավարությունը շարունակվեց 5 տարի՝ բազմաթիվ քննադատություններով, ձերբակալություններով, բայց այդպես էլ իսկական կազմակերպիչը չհայտնաբերվեց: Այսօր էլ գործընթացը շարունակվում է: Թուրքական մամուլում քննարկվում էր այն խնդիրը, թե որն էր սպանության պատճառը, տարբեր կարծիքներ կային: Ես կասկածում եմ, որ մինչև վերջ կբացահայտվի դեպքը, նոր ձերբակալությունները ժամանակ շահելու, հասարակության աչքին թոզ փչելու միջոց են: Այսօրվա Թուրքիան մարդու իրավուքնների ոտնահարման իր քայլերով ցույց է տալիս, որ բացահայտումներ չեն լինի, և կազմակերպիչները դատարանի առջև չեն կանգնի»,-շեշտեց Էդիկ Մինասյանը:
Գրող, լրագրող Հրանտ Դինքը ծնվել է 1954 թ. Մալաթիա քաղաքում: 7 տարեկան հասակում ծնողների հետ տեղափոխվել է Ստամբուլ, որտեղ սովորել է Պեզճյան վարժարանում, այնուհետև` Սուրբ Խաչ դպրեվանքում: 1978 թ. ավարտել է Ստամբուլի պետական համալսարանի կենսաբանության, 1987 թ.` փիլիսոփայության ֆակուլտետները: Զինվորական ծառայությունից հետո աշխատել է որպես լրագրող: 1996 թ. Ստամբուլում հիմնել է «Ակոս» թերթը` նպատակ ունենալով ներկայացնել թուրքահայության ծայրահեղ մեկուսացվածությունը, դառնալ նրա խոսափողն ու իրավունքների պաշտպանը, հաշտարար օղակ լինել հայ և թուրք ժողովուրդների միջև: Հայոց ցեղասպանության հարցում հակադրվելով Թուրքիայի պաշտոնական տեսակետին՝ բազմիցս հալածվել է: Սպանվել է Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում` թերթի խմբագրատան առաջ, թուրք ազգայնամոլի հրազենի գնդակից: Դինքի սպանությունը բողոքի մեծ ալիք առաջացրեց Թուրքիայում և արտերկրում: «Ես հայ եմ, ես Հրանտ Դինք եմ» կարգախոսով հազարավոր մարդիկ դուրս եկան փողոց` ի պաշտպանություն Դինքին:

Real reasons of Hrant Dink’s assassination should be searched in his bold speeches
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Real reasons of Armenian-Turkish journalist Hrant Dink’s assassination should be searched in his bold speeches in which he condemned restrictions of human rights and free speech; the lack of understanding between peoples. Dean of the YSU Faculty of History, doctor in historical sciences, Professor Edik Minasyan mentioned about this during the interview with journalists.
“A tragedy happened 9 years ago in Turkey which has turned into a comedy in Turkey. 9 years have passed. A man was killed who dedicated his life to democracy, human rights, freedom of speech, and protection of Armenian community. Dink was a devoted son of Armenia who had focused on the problems of restoring historic justice,” Edik Minasyan mentioned as “Armenpress” reports.
According to YSU Dean of the Faculty of History, 17 –year-old Ogün Samast who carried out the murder of Dink was arrested after a few days and was convicted in the crime.
“The trial continued for 5 years with numerous critics, arrests but the real organizer of the crime was not revealed. The process continues today. The Turkish press was discussing the issue, what was the reason for the assassination and there were different opinions. I suspect that the case will be revealed to the end; the new arrests are means of winning a time and dazzling the society. Today’s Turkey, with its steps of violating the human rights shows that there will be no revelations, and organizers will not stand in front of the Court,” Edik Minasyan emphasized.
An article was published in Agos about Sabiha Gökçen – one of Atatürk’s adopted children, shedding light to the fact that the first combat pilot of Turkey  - Sabiha - was an Armenian woman, moreover one that became an orphan due to the Armenian Genocide and then was adopted by the founder of the Republic of Turkey. After the article was published, Dink was threatened not only by nationalist circles, but also state officials.