Թուրքիայում ֆաշիզմը խորանում է. Էրդողանի ընկերը սպառնում է խաղաղություն պահանջող գիտնականների արյունով ցնցուղ ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից քրդերի հետ խաղաղության կոչով հանդես եկած թուրք եւ արտասահմանցի գիտնականներին թիրախ դարձնելուց հետո նրա մաֆիոզ ընկեր Սեդաթ Փեքերը, ով հայտնի է որպես կազմակերպված հանցագործությունների կազմակերպության առաջնորդ, սպառնացել է կոտորել գիտնականներին եւ նրանց արյունով ցնցուղ ընդունել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական DemokratHaber կայքը, Էրդողանը քրդերի հետ խաղաղություն հաստատելու, նրանց կոտորածը դադարեցնելու եւ բախումների գոտի հանձնաժողովների մուտքը թույլ տալու կոչ արած թուրք եւ արտասահմանցի 1128 գիտնականներին, մտավորականներին անվանել է «խավարամիտ, անգրագետ, կեղծ գիտնական, պետության գործերը չհասկացող»:
Թուրքիայի քրեական հեղինակություն Փեքերը խաղաղության կոչ հնչեցրած գիտնականներին համարել է «պետությունը կործանողներ»: Նա հայտարարել է, թե կոտորելու է Էրդողանին խաղաղության կոչ անող բոլոր գիտնականներին եւ մտավորականներին:
«Այսպես կոչված գիտնականներ, զանգերը ձեր համար են ղողանջում: Ձեզ արյունաքամ ենք անելու ու ձեր արյունով ցնցուղ ենք ընդունելու», -սպառնացել է նա:
Թուրքիայի Անկախ իրավաբանների միության անդամ մի քանի փաստաբաններ Փեքերի հայտարարությունների հետ կապված Անկարայի հանրապետական գլխավոր դատախազությունում «սպառնալիք, վիրավորանք, զրպարտանք, ատելություն, թշնամություն, ժողովրդի մեջ վախ եւ խուճապ» առաջացնելու մեղադրանքով դատական հայց են ներկայացրել, ինչն արդեն վարույթ է ընդունվել:

Fascism deepens in Turkey: Erdoğan’s friend threatens to take shower with the blood of scientists demanding peace
Fascism deepens in Turkey: Erdoğan’s friend threatens to take shower with the blood of
scientists demanding peace
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Sedat Peker, a notorious figure who has been convicted on organized crime charges, has threatened academics who recently called for an end to violence in Turkey's southeast, saying on Tuesday that their blood will be spilled.
As “Armenpress” reports, statement was shared by a number of academics on Monday criticizing the violence in the southeastern region of the country. In a declaration published on his website, sedatpeker.com, Peker labeled the academics "so-called intellectuals," and went on to say: "You should thank to the police and military that you tried to discredit. This is a beginning of frightening times for you. The bell will toll for you all. We will spill your blood!!"
In a similar statement last year, Peker addressed crowds during an anti-terrorism rally in the Rize province and threatened those who criticize President Recep Tayyip Erdoğan and the Justice and Development Party (AK Party) government by saying that they will pay the price for their critical stance.
In his remarks, Peker said, "We will spill barrels and barrels of [Kurds'] blood.”
Peker's threatening remarks against the academics came after Erdoğan criticized their declaration, calling the academics who were a party to it “traitors.” The statement was signed by 1,128 academics from 89 universities and called for an end to the conflict that has inflicted devastations on residential areas of several predominantly Kurdish-populated towns.