ՀԱՊԿ-ում Սերժ Սարգսյանի ելույթը սառը ցնցուղի ազդեցություն ուներ. Թևան Պողոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը սառը ցնցուղ էր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողի անդամ Թևան Պողոսյանը: Նրա խոսքով, նախագահող երկիրն այսօրվա աշխարհաքաղաքական զարգացումների լարված իրադրության ֆոնին ընդգծում է, որ ՀԱՊԿ-ը ձևավորվել է կոլեկտիվ անվտանգություն ապահովելու համար: Այնինչ, այդ բաղադրիչը ինչպես թղթի վրա ամրագրվել է, այդպես էլ թղթի վրա մնացել է: Թևան Պոսոյանը հիշեցրեց վերջին տարիներին սահմանին Ադրբեջանի ակտիվությունը` պայմանավորված մի շարք հանգամանքներով: Մի կողմից, տնտեսական լուրջ խնդիրներն են, նավթի գների անկումն է, մյուս կողմից, ներքին ընդվզումների փորձն է: Այդ ամենին էլ գումարվում է տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները ձախողելու փորձերը, որոնք ուղղորդված էին Թուրքիայի կողմից: «Այս ամեն ինչից ելնելով` պետք է գիտակցել, որ երբ Ադրբեջանը կրակում է Հայաստանի վրա, դա նշանակում է կրակում է Մոսկվայի, Միսնկի և մյուս մեր գործընկերների վրա»,-ասաց Թևան Պողոսյանը:
Պատգամավորի համար նախագահի ելույթի ամենասուր կողմը ՆԱՏՕ-ի հետ համեմատությունն էր: «ՆԱՏՕ-ի օրինակը բերվում է ՀԱՊԿ-ում` ներկայացնելով Հունաստանի, Թուրքիայի օրինակը: Իհարկե, չկա այն պատրանքը, թե վաղը Ադրբեջանի կրակոցների պարագայում Լուկաշենկոն կամ Նազարբաևը կվերցնեն հեռախոսը և կզանգահարեն ճշտելու, թե ինչպիսի իրավիճակ է մեր սահմաններին: Ամեն դեպքում կարևոր շեշտադրումներով հայտարարությունն էր»,-ասաց Թևան Պողոսյանն`ավելացնելով, որ եթե Հայաստանը հետևողական լինի այս ուղղութամբ աշխատելու, ապա կընձեռվի հնարավորություն առնվազն հայտարարությունների մակարդակում ՀԱՊԿ-ում փոփոխություններ բերելու:
Անդրադառնալով այն դիտարկումներին, թե առաջ է քաշվում ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության նպատակահարմարության հարցը, Թևան Պողոսյանը նշեց, որ անկախ ամեն ինչից, մենք պետք է գիտակցենք ՀԱՊԿ-ում ունեցած մեր շահերը: «Հայաստանն անդամակցում է Ռուսաստանի հետ համագործակցության դաշտ ձևավորելու իմաստով, դրանից բացի, ՀԱՊԿ-ում հնարավոր է ձեռքբերել մատչելի գներով զիամթերք: ՀԱՊԿ-ում կան ինստիտուներ, որոնք կարելի է աշխատեցնել: Մի բան պետք է գիտակցել. եթե չլինենք այս պաշտպանական կառույցում, ապա հաջորդը, ինչ ունենք այս տարածաշրջանում, ՆԱՏՕ-ն է: Այսօրվա դրությամբ շատ լավ գիտակցում ենք, որ այնտեղ կա Թուրքիա, որը երբեք կողմ չի լինի Հայաստանի անդամակցությանը: Հետևաբար ՀԱՊԿ-ի հետ համագործակցությունը մեզ դեռ պետք է: Այնտեղ կան դրական բաղադրիչներ, որոնցից պետք է օգտվել»,-ասաց Թևան Պողոսյանը` հիշեցնելով, որ ներկայում Հայաստանը ստանձնել է ՀԱՊԿ-ի նախագահությունը: Ըստ նրա` պետք է կարողանալ այս հնարավորություններն օգտագործել:
Մոսկվայում դեկտեմբերի 21-ին կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել` անդրադառնալով ՀԱՊԿ ՀԱԽ սեպտեմբերյան նստաշրջանում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին, կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության առաջնայնություններին, ՀԱՊԿ շրջանակներում առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումներին, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրներին ու մարտահրավերներին:

YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan’s speech in the session of Collective Security Council was a cold shower. Member of National Assembly’s Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Tevan Poghosyan expressed such opinion in the interview with “Armenpress”. According to him, chairing country, on the background of the geopolitical developments’ tense situation, emphasizes that CSTO was formed to assure the collective security. However, this component was fixed to the paper but remained the same. Tevan Poghosyan reminded Azerbaijani activism on the border in recent years due to several factors. On the one hand, serious economic problems, the decline in oil prices exist and on the other hand, it is a result of   attempts of internal outbreaks. Attempts to thwart the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian genocide which was guided by Turkey is an addition to that all. “Based on this all, one should perceive that when Azerbaijan shoots towards Armenia, it shoots towards Moscow, Minsk and our other partners,” Tevan poghosyan said. The most sharpening side of President’s speech for the deputy was the comparison with NATO. “NATO’s example is given in CSTO introducing example of Greece and Turkey. Of course, there is no illusion that Lukashenko and Nazarbayev in the case of the shooting will make a phone call to find out what the situation is on our borders. In any case it was a statement with important accents,” Tevan Poghosyan said adding that if Armenia is consistent in working over this then at least there will be an opportunity to make changes in CSTO in terms of statements.
Referring to the observations that an idea on the advisability of Armenia’s membership in CSTO is highlighted, Tevan Poghosyan mentioned that despite all the facts we need to recognize our interest in the CSTO. “Armenia joins Russian in terms of forming a cooperation sector and besides ammunition can be obtained at affordable prices in CSTO. There are institutions that can be run in CSTO. We must realize one thing; if we are not included in this protective structure, then the next, what we have in this region is NATO. Today we realize very well that there is Turkey, which will not stand in favor for Armenia's membership. Therefore we still need the collaboration with CSTO. There are positive elements which we should take as benefits,” Tevan Poghsoyan said recalling that currently Armenia assumed chairmanship of the CSTO. According to him, one should be able to use this opportunity.
President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan delivered a speech at the session of the CSTO Collective Security Council referring to the implementation process of the agreements reached at the September session of the CSTO CSC, Armenia’s priorities within the Organization as the presiding country, events planned within the framework of the CSTO as well as to international and regional threats and challenges.