ԻՊ-ի զինյալները տարվա ընթացքում կորցրել են տարածքի 14 տոկոսը. IHS
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը 2015 թվականի ընթացքում կորցրել Է այն տարածքի 14 տոկոսը (12,8 հազար քառակուսի կիլոմետր), որն ավելի վաղ հսկողության տակ Էր պահում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է HIS հետազոտական կենտրոնի հաշվետվության մեջ, որը կազմվել Է ըստ բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության:
2015 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ դեկտեմբերի 14-ը, հետազոտության արդյունքների համաձայն, ծայրահեղական խմբավորումը ընդարձակ տարածքներից Է զրկվել Թուրքիայի հետ Սիրիայի հյուսիսային սահմանում, ներառյալ սահմանային այն անցակետը, որով ձգվում Է Էր Ռաքա տանող ճանապարհը, ասված Է կազմակերպության կայքում զետեղված հաշվետվության մեջ:
Խմբավորման այլ կորուստների թվում են Թիքրիթ քաղաքը, Բայջի ձեռնարկության տարածքը եւ Էր Ռաքայի ու Մոսուլի միջեւ ընկած հիմնական ճանապարհի մի մասը:
HIS-ի գնահատմամբ՝ ներկայում ԴԱԻՇ-ի կողմից գրավված տարածքը հասնում Է շուրջ 78 հազար քառակուսի կիլոմետրի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

IHS: боевики ИГ за год потеряли 14 процентов территории
Запрещенная в РФ террористическая группировка "Исламское государство" (ДАИШ в арабском варианте, запрещена в России) за 2015 год потеряла 14% территории (12,8 тысячи квадратных километров), которую раньше держала под контролем. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщается в отчете исследовательского центра IHS, составленном по информации из открытых источников.
С 1 января по 14 декабря 2015 года, согласно результатам исследования, радикальная группировка лишилась обширной территории у северной границы Сирии с Турцией, включая пункт пересечения границы, через который пролегал путь к Эр-Ракке, говорится в отчете на сайте организации.
Среди других потерь группировки — город Тикрит, территории предприятия Байджи и части основного пути между Эр-Раккой и Мосулом, что должно затруднить транспортировку товаров и проезд боевиков между городами.
По оценке IHS, на данный момент территория, захваченная ДАИШ, имеет площадь около 78 тысяч квадратных километров.