ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը հանրաքվեն որակում է բաց, ազատ, օրինակելի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն որակում է բաց, ազատ և օրինակելի: Ինչպես դեկտեմբերի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Եվգենի Սլոբոդան, դիտորդները խախտումներ չեն արձանագրել ինչպես մինչև հանրաքվեն, այնպես էլ քվեարկության օրը: «Հանրաքվեի օրը դիտորդական առաքելության անդամներն այցելել են 508 տեղամասեր բոլոր մարզերում, բացի Սյունիքից: Մեր դիտորդները մասնակցել են տեղամասերի բացման արարողությանը, դիտարկել են քվեարկության ընթացքը, ինչպես նաև հանձնաժողովների կողմից տվյալների հաշվարկման գործընթացը: Այն տեղամասերը, ուր ներկա են գտնվել դիտորդները, քվերակությունն անցել է օրենքի սահմաններում: Մեր դիտորդները հանրաքվեի տեղամասերում արձանագրել են հանգիստ, բաց, ազատ աշխատանք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սլոբոդան:
Նրա խոսքով` ընտրական տեղամասերի հանձնաժողովականներից յուրաքանչյուրն իմացել է իր գործառույթը: Դիտարկման ժամանակ արձագրել են, որ ընտրություններին գալիս են տարեցներ, երիտասարդներ, հասուն տարիքի անձինք ինչպես միայնակ, այնպես էլ ընտանիքներով:
Անդրադառնալով հարցին, թե «ինչպես կարող եք դրական գնահատել հանրաքվեի ընթացքը, երբ որոշ տեղամասերում խախտվել են լրագրողների իրավունքները, բաժանվել է ընտրակաշառք»` Եվգենի Սլոբոդան նկատեց. «Ես ասել եմ, որ այնտեղ, որտեղ մեր դիտորդները ներկա են եղել, այդպիսի խախտումներ չեն տեսել: Երևանում 18 տեղամասում եմ եղել, դրանցից 5-ում աշխատել են լրագրողներ, որոնց աշխատանքը ոչ ոք չի խոչընդոտել, նրանք նկարահանում էին, աշխատում: Ինչ վերաբերում է ընտրակաշառքին` այդպիսի փաստերի դիտորդական  առաքելությունը չի տիրապետում»,-ավելացրեց առաքելության ղեկավարը:

CIS Observation Mission qualifies Armenian referendum as open, free and exemplary
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. CIS Observation Missionqualifies Armenian referendum as open, free and exemplary. As Yevgeny Sloboda, the head of staff of the CIS observation mission, informed during the meeting with journalists on December 7, the observers did not record violations both before the referendum and in the day of voting. “On referendum day, the observers visited 508 polling stations in all provinces, except Syunik Province. Our observers attended the opening of polling stations; observed the voting process as well as process for the calculation of data. In polling stations, where the observers attended, the voting passed within the limits of law. Our observers recorded a relaxed, open, free work in the referendum polling stations,” Sloboda said, as “Armenpress” reports.
According to his speech, each polling station member knew his/her function. It was recorded during the monitoring that elder, young, mature people either alone or with their families participated in the referendum.
Referring to the question “How can you assess the referendum process as positive when the journalists' rights were violated and in some polling stations bribes were distributed?” , Sloboda noticed “I told that where our observers were present, such violations were not recorded.”