ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը հանրաքվեն որակում է բաց, ազատ, օրինակելի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն որակում է բաց, ազատ և օրինակելի: Ինչպես դեկտեմբերի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Եվգենի Սլոբոդան, դիտորդները խախտումներ չեն արձանագրել ինչպես մինչև հանրաքվեն, այնպես էլ քվեարկության օրը: «Հանրաքվեի օրը դիտորդական առաքելության անդամներն այցելել են 508 տեղամասեր բոլոր մարզերում, բացի Սյունիքից: Մեր դիտորդները մասնակցել են տեղամասերի բացման արարողությանը, դիտարկել են քվեարկության ընթացքը, ինչպես նաև հանձնաժողովների կողմից տվյալների հաշվարկման գործընթացը: Այն տեղամասերը, ուր ներկա են գտնվել դիտորդները, քվերակությունն անցել է օրենքի սահմաններում: Մեր դիտորդները հանրաքվեի տեղամասերում արձանագրել են հանգիստ, բաց, ազատ աշխատանք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սլոբոդան:
Նրա խոսքով` ընտրական տեղամասերի հանձնաժողովականներից յուրաքանչյուրն իմացել է իր գործառույթը: Դիտարկման ժամանակ արձագրել են, որ ընտրություններին գալիս են տարեցներ, երիտասարդներ, հասուն տարիքի անձինք ինչպես միայնակ, այնպես էլ ընտանիքներով:
Անդրադառնալով հարցին, թե «ինչպես կարող եք դրական գնահատել հանրաքվեի ընթացքը, երբ որոշ տեղամասերում խախտվել են լրագրողների իրավունքները, բաժանվել է ընտրակաշառք»` Եվգենի Սլոբոդան նկատեց. «Ես ասել եմ, որ այնտեղ, որտեղ մեր դիտորդները ներկա են եղել, այդպիսի խախտումներ չեն տեսել: Երևանում 18 տեղամասում եմ եղել, դրանցից 5-ում աշխատել են լրագրողներ, որոնց աշխատանքը ոչ ոք չի խոչընդոտել, նրանք նկարահանում էին, աշխատում: Ինչ վերաբերում է ընտրակաշառքին` այդպիսի փաստերի դիտորդական  առաքելությունը չի տիրապետում»,-ավելացրեց առաքելության ղեկավարը:

Наблюдательская миссия СНГ оценивает референдум, как свободный, открытый и образцовый
Наблюдательская миссия СНГ оценивает референдум, как свободный, открытый и образцовый. Как 7 декабря во время пресс-конференции сообщил глава наблюдательской миссии СНГ Евгений Слобода, наблюдатели не зафиксировали нарушения ни до, ни во время референдума. «В день референдума члены наблюдательской миссии посетили 508 избирательных участков во всех регионах, кроме Сюникской области. Наши наблюдатели присутствовали на открытии участков, наблюдали за процессом голосования, также за процессом подсчета голосов. В тех участках, где присутствовали наши наблюдатели, голосование проходило в рамках закона. Они зафиксировали свободный, спокойный процесс работы», - сказал Слобода.
По его словам, каждый член комиссии в избирательных участках четко выполнял свои функции. В голосовании принимали участие пожилые люди, молодые, как с семьями, так и в одиночку.
Комментируя вопрос о том, «как можно давать высокую оценку, если ущемлялись права журналистов, и раздавали взятки», Евгений Слобода ответил: «Я сказал, что там, где присутствовали наши наблюдатели, такого не было. Я был в 8 участках в Ереване, в пяти из них работали журналисты, которым никто не мешал. Они снимали, работали. Что же касается взяток, то такими фактами наша комиссия не располагает», - добавил глава миссии.