Ադրբեջանում բանտարկված իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսն արժանացել է Battle of Crete Award պարգեւի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: OXI DAY հիմնադրամը հոկտեմբերի 28-ին Ադրբեջանում բանտարկված իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին հանուն ազատության եւ ժողովրդավարության նրա անվեհեր պայքարի համար արժանացրել է Battle of Crete Award պարգեւի:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք, ինչպես 2012 թվականի մեր հաղթող Աուն Սան Սու Ջին, հանդիսանում եք արիության իսկական օրինակ: Դուք այդ պարգեւին ներկայացվել եք Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) նախագահ Կարլ Գերշմանի կողմից: Մենք լիահույս ենք, որ Ձեր եւ Ձեր ամուսնու ապօրինի ձերբակալության նկատմամբ ամբոջ աշխարհի ուշադրությունը վերջ կդնի դրան, եւ դուք կկարողանաք ներկա գտնվել Ձեր պատվին կազմակերպվելիք երեկոյին», -ասվում է Հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
Պարգեւը հանձնեվել է Լեյլա եւ Արիֆ Յունուսների դստերը` Դինարա Յունուսին:
Oxi Day Battle of Crete Award պարգեւն ամեն տարի շնորհվում է կանանց` ազատության եւ ժողովրդավարության ոլորտում պաշտպանության, առաջխաղացման եւ նվաճումի գործում նրանց ցուցադրած արիության համար:
Այդ պարգեւը հիմնադրվել է Կրետա կղզու կանանց պատվին, որոնք անհավասար մարտի են բռնվել 1941 թվականի մայիսի 20-ին Կրետա կղզում իջեցված գերմանական դեսանտի հետ:
Լեյլա եւ Արիֆ Յունուս ամուսինները 2014 թվականի ամռանը ձերբակալվել եւ 2015 թվաքկանի օգոստոսին պետական դավաճանության եւ այլ մտացածին հանցագործությունների մեղադրանքներով դատապարտվել են համապատասխանաբար 8,5 եւ 7 տարվա բանտարկության:
Նրանց փաստաբանները պնդում են, որ այդ մեղադրանքները ոչնչով հաստատված չեն: Amnesty International կազմակերպությունը նրանց «խղճի բանտարկյալներ» է ճանաչել:
Լեյլա Յունուսը եւ նրա ամսուսին Արիֆ Յունուսը մեղադրվում են, իբր, Հայաստանի օգտին լրտեսություն կատարելու մեջ, սակայն, նրանց հետապնդելու իրական պատճառը Ադրբեջանում առկա 98 քաղաքական բանտարկյալների խնդրի ակտուալացումն է եւ միջազգային կազմակերպություններին արված` Բաքվում 2015 թվականի մայջսին անցկացված Եվրոպական խաղերը բոյկոտելու մասին կոչերն են:
Լեյլա Յունուսը Ֆրանսիայի «Պատվո լեգիոն» շքանշանի ասպետ է: Նա արժանացել է նաեւ 2003 թվականի օգոստոսի 19-ին Իրաքում պայթյունի հետեւանքով զոհված ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Սերգիո Վիերիա դե Մելոնի (Sergio Vieria de Mello) անվան պարգեւի:  Լեյլա Յունուսը նաեւ ԹԷեոդոր Հաքերի գերմանական պարգեւի դափնեկիր է:
Տեղական եւ միջազգային հանրության աջակցությունը սրնթաց կերպով կորցնող ալիեւյան վարչակարգն իր իշխանությունը պաշտպանելու միակ ուղին տեսնում է ադրբեջանական հասարակությանը ճնշելու եւ վախ սերմանելու մեջ: Դրա համար ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են քաղաքացիական հասարակության եւ մամուլի դեմ բռնաճնշումները:

Лейла Юнус удостоена престижной международной премии Battle of Crete Award
Фонд OXI DAY 28 октября присудил азербайджанской правозащитнице Лейле Юнус премию  Battle of Crete Award за 2015 год за ее мужественную борьбу за свободу и демократию, сообщает Арменпресс со ссылкой на «Turan».
«Мы верим, что вы, как Аун Сан Су Джи – наш победитель  2012 года – являетесь примером настоящего мужества. Вы были номинированы на эту премию президентом Национального фонда демократии (NED) Карлом Гершманом.
Мы очень надеемся, что внимание всего мира к незаконному аресту Вас и Вашего мужа положит этому конец, и вы сможете присутствовать на банкете в Вашу честь», - сказано в заявлении Фонда.
Премия была вручена Динаре Юнус  - дочери Лейлы и Арифа Юнус,
Oxi Day Battle of Crete Award  присуждается ежегодно женщинам за их мужество в деле защиты , продвижения или достижения в области свободы и демократии.
Эта премия была учреждена в честь женщин острова Крит, которые вступили в неравный бой с немецким десантом, высадившимся 20 мая 1941 года на остров Крит.
Ведущая азербайджанская правозащитница Лейла Юнус приговорена в Баку к 8,5 годам тюремного заключения, ее муж, историк Ариф Юнус получил 7-летний срок.
Оба правозащитника, как рассказывают журналисты и общественные деятели, находятся в тяжелом состоянии. Правозащитные организации указывают на политическую подоплеку этого процесса.
59-летняя Лейла, являющаяся директором основанного в 1995 году Института мира и демократии, обвиняется в мошенничестве, незаконном бизнесе, уклонении от уплаты налогов и подделке официальных документов.
Против нее и ее мужа также выдвинуто обвинение в госизмене, что, в случае признания вины, может повлечь за собой пожизненный срок, однако процесс по этому делу еще не начинался.
Правозащитные организации и коллеги Лейлы говорят, что выдвинутые против нее обвинения напрямую связаны с ее деятельностью в области защиты гражданских свобод, поскольку возглавляемая ею неправительственная организация тесно сотрудничала с Советом Европы и другими международными институтами, информируя их о возможных нарушениях гражданских свобод в Азербайджане.