Ադրբեջանում բանտարկված իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսն արժանացել է Battle of Crete Award պարգեւի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: OXI DAY հիմնադրամը հոկտեմբերի 28-ին Ադրբեջանում բանտարկված իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին հանուն ազատության եւ ժողովրդավարության նրա անվեհեր պայքարի համար արժանացրել է Battle of Crete Award պարգեւի:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք, ինչպես 2012 թվականի մեր հաղթող Աուն Սան Սու Ջին, հանդիսանում եք արիության իսկական օրինակ: Դուք այդ պարգեւին ներկայացվել եք Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) նախագահ Կարլ Գերշմանի կողմից: Մենք լիահույս ենք, որ Ձեր եւ Ձեր ամուսնու ապօրինի ձերբակալության նկատմամբ ամբոջ աշխարհի ուշադրությունը վերջ կդնի դրան, եւ դուք կկարողանաք ներկա գտնվել Ձեր պատվին կազմակերպվելիք երեկոյին», -ասվում է Հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
Պարգեւը հանձնեվել է Լեյլա եւ Արիֆ Յունուսների դստերը` Դինարա Յունուսին:
Oxi Day Battle of Crete Award պարգեւն ամեն տարի շնորհվում է կանանց` ազատության եւ ժողովրդավարության ոլորտում պաշտպանության, առաջխաղացման եւ նվաճումի գործում նրանց ցուցադրած արիության համար:
Այդ պարգեւը հիմնադրվել է Կրետա կղզու կանանց պատվին, որոնք անհավասար մարտի են բռնվել 1941 թվականի մայիսի 20-ին Կրետա կղզում իջեցված գերմանական դեսանտի հետ:
Լեյլա եւ Արիֆ Յունուս ամուսինները 2014 թվականի ամռանը ձերբակալվել եւ 2015 թվաքկանի օգոստոսին պետական դավաճանության եւ այլ մտացածին հանցագործությունների մեղադրանքներով դատապարտվել են համապատասխանաբար 8,5 եւ 7 տարվա բանտարկության:
Նրանց փաստաբանները պնդում են, որ այդ մեղադրանքները ոչնչով հաստատված չեն: Amnesty International կազմակերպությունը նրանց «խղճի բանտարկյալներ» է ճանաչել:
Լեյլա Յունուսը եւ նրա ամսուսին Արիֆ Յունուսը մեղադրվում են, իբր, Հայաստանի օգտին լրտեսություն կատարելու մեջ, սակայն, նրանց հետապնդելու իրական պատճառը Ադրբեջանում առկա 98 քաղաքական բանտարկյալների խնդրի ակտուալացումն է եւ միջազգային կազմակերպություններին արված` Բաքվում 2015 թվականի մայջսին անցկացված Եվրոպական խաղերը բոյկոտելու մասին կոչերն են:
Լեյլա Յունուսը Ֆրանսիայի «Պատվո լեգիոն» շքանշանի ասպետ է: Նա արժանացել է նաեւ 2003 թվականի օգոստոսի 19-ին Իրաքում պայթյունի հետեւանքով զոհված ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Սերգիո Վիերիա դե Մելոնի (Sergio Vieria de Mello) անվան պարգեւի:  Լեյլա Յունուսը նաեւ ԹԷեոդոր Հաքերի գերմանական պարգեւի դափնեկիր է:
Տեղական եւ միջազգային հանրության աջակցությունը սրնթաց կերպով կորցնող ալիեւյան վարչակարգն իր իշխանությունը պաշտպանելու միակ ուղին տեսնում է ադրբեջանական հասարակությանը ճնշելու եւ վախ սերմանելու մեջ: Դրա համար ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են քաղաքացիական հասարակության եւ մամուլի դեմ բռնաճնշումները:

Leyla Yunus imprisoned in Azerbaijan receives Battle of Crete Award
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. On October 28, OXI DAY foundation honored Leyla Yunus with the 2015 Battle of Crete Award for her courage to promote the freedom and democracy. “Armenpress” reports that “Turan” news agency informs about this.
"With the help of people like Bono, Aung San Suu Kyi, former President Bill Clinton, the highest ranking woman in US history, Nancy Pelosi and many others, we at the Washington Oxi Day Foundation work to inspire women in the world today,” reads the statement of the foundation.
“We believe that you, like Aung San Suu Kyi - our 2012 Battle of Crete Award Winner - are a great example of such courage today. You have been nominated by the President of the National Endowment for Democracy, Carl Gershman, to receive this award. We certainly hope that the world's attention to you and your husband's unlawful detention brings an end to it and that you and he can attend this banquet in person.”
The Oxi Day Battle of Crete Award is given each year to a woman who has taken courageous action in an effort to protect, promote or acquire freedom and democracy. The award is inspired by the women of Crete, Greece, who showed tremendous courage in joining the fight against the invading Nazi forces in the World War II Battle of Crete. On May 20, 1941, thousands of Nazi paratroopers descended on the island of Crete in the largest airborne attack of World War II. Only a small number of Allied troops remained on the island at the time, so the Nazis expected the island to quickly surrender. Yet they failed to anticipate the courage of the Greek civilians, including Cretan women, who grabbed farm implements or whatever makeshift weapons they could find in their homes and joined the small force of Allied soldiers on the island in fighting against the invading Nazis. George Psychoundakis, a 21- year-old shepherd who witnessed the invasion said, “Everyone – men and women, great and small – ran to the nearest scene of action to attack the enemy, armed as they were.
Leyla Yunus daughter, Dinara Yunus, received the award on behalf of her mother on October 28, 2015. The lawyers of the Yunus couple insist that they are imprisoned for political motivations. Amnesty International  considers them “prisoners of conscience”.