ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետները կարող են օգտվել Pearson VUE միջազգային սերտիֆիկացիոն ցանցից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը միացել է Pearson VUE միջազգային սերտիֆիկացիոն ցանցին՝ առաջարկելով հասանելի և ապահով սերտիֆիկացիոն թեստավորում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամից:
Pearson VUE-ն համակարգչի միջոցով հանձնվող քննությունների անցկացման ոլորտում առաջատար ընկերություն է, որը հնարավորություն է ընձեռում ՏՏ մասնագետներին միջազգային առաջատար ծրագրային ապահովման մշակողների հավատարմագրման քննություններ հանձնել:
Pearson VUE-ն յուրաքանչյուր տարի ամբողջ աշխարհում լիցենզավորման, սերտիֆիկացման, ակադեմիական ընդունելության, կարգավորման և կառավարման թեստավորման ծառայության շուկաներում սպասարկում է միլիոնավոր հաճախորդների: Այն համարվում է աշխարհի առաջատար թեստային կենտրոնը՝ ունենալով մոտ 5 հազար կենտրոններ 180 երկրներում:
Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի արագ զարգաց­ումն ուղեկցվում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պահան­ջարկի աճով: Նման ձևաչափով միջազգային ավելի քան 450 բարձր վարկանիշ ունեցող ընկերությունների (Cisco, CompTIA, EMC, HP, LPI, Oracle, VMware և այլն) հավատարմագրեր ստանալը ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետների համար նոր հնարա­վորություններ կընձեռի աշխատանքային կարիերայում:
Հայ-Հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հնդկաստանի կառավարության համատեղ ծրագիրն է, որն իրականացվում է «Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամի (Հայաստան) և C-DAC Կենտրոնի (Հնդկաստան) կողմից: Կենտրոնը տեղակայված է Երևանի պետական համալսարանում և կազմակերպում է ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ դասընթացներ զանազան թիրախային խմբերի համար:

Armenian IT specialists can make use of Pearson VUE International Qualifications Network
Yerevan, October 19, ARMENPRESS. Armenian-Indian Center for Excellence in ICT joins Pearson VUE network to offer accessible and secure certification testing. Pearson VUE is a leading company in the computer-based testing industry, providing IT professionals the opportunity to take international leading software developers’ accreditation exams. “Armenpress” was informed about this from Enterprise Incubator Foundation.
Pearson VUE is a leading company delivering computer-based certification exams. Each year millions of people around the world take an exam with Pearson VUE. It is the world's leading test center, with approximately 5000 centers in 180 countries.
The rapid grow of IT industry in Armenia is accompanied by growing demand for highly qualified professionals. Certifications offered by 450 highly-rated international companies (Cisco, CompTIA, EMC, HP, LPI, Oracle, VMware, etc.) will give new career opportunities for Armenian IT specialists. Armenian-Indian Center for Excellence in ICT is a joint project of the Governments of Armenia and India, which is implemented by Enterprise Incubator Foundation (from Armenian side) and C-DAC center (from Indian side). The Center is located at Yerevan State University and delivers both short-term and long-term courses designed to fit a wide variety of audiences.