Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբերյալ կառավարության կանխատեսումներն իրատեսական են. Գարեգին Մելքոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբերյալ կառավարության կանխատեսումները հիմնված են հստակ հաշվարկների և վերլուծությունների վրա և իրատեսական են: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար այս տարի 1-3 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսել, մինչդեռ կառավարությունը մինչև 4 տոկոս տնտեսական աճ է ակնկալում:
«Կառավարությունն այդ կանխատեսումներն իրականացնում է հստակ հաշվարկների և վերլուծությունների հիման վրա, որոնք մենք պարբերաբար իրականացնում ենք: Տարեվերջին շատ քիչ ժամանակ է մնացել, և դուք շուտով կհամոզվեք, որ կառավարության կանխատեսումներն իրատեսական են և իրականացել են հայտարարվածի շրջանակներում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մելքոնյանը:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանում զգալիորեն կրճատվել են ներդրումները և տրանսֆերտները, փոխնախարարն ընդգծեց, որ թե' արտաքին առևտրի, թե' ներդրումների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները տարեսկզբի համար փոխվել են դեպի լավը: «Բոլորիդ համար պարզ է, որ տարեսկզբին տարածաշրջանի տնտեսական բարդ իրավիճակն իր ազդեցությունը պետք է ունենար նաև Հայաստանի տնտեսության վրա, որովհետև տնտեսական բարդ վիճակում հայտնված որոշ երկրներ մեր գործընկերներն են արտաքին առևտրի ոլորտում, որոշ երկրներ՝ ներդրումների առումով, իսկ որոշ երկրների հետ էլ ունենք կապակցվածություն տրանսֆերտների մասով: Այսինքն` բոլոր այս արտաքին գործոնները, բնականաբար, ազդեցություն են ունենում նաև Հայաստանի տնտեսության վրա: Սակայն ցանկանում եմ նորից կրկնել, որ տարեսկզբի համեմատ տարվա այս հատվածում մենք ունենք անհամեմատ ավելի բարելավված վիճակ, և այն կանխատեսումները, որ մենք հրապարակել ենք ընդհանուր տնտեսական պատկերի և տարին ամփոփող ցուցանիշների հետ, ես կարծում եմ, որ շատ իրատեսական են»,- եզրափակեց փոխնախարարը:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսը հայտարարել է, որ ՎԶԵԲ-ն այս տարի Հայաստանի համար կանխատեսում է 1-3 տոկոս տնտեսական աճ: Մինչդեռ,  օրեր առաջ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն էր հայտնել, որ տարեվերջին Հայաստանը 3.5-ից մինչև 4 տոկոս տնտեսական աճ կարձանագրի:

Garegin Melkonyan: Government’s forecasts of economic growth are realistic
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Government’s forecasts of economic growth in Armenia are based on precise calculations and analysis and are realistic. First Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan told the journalists referring to the remark that the EBRD has predicted 1-3% economic growth for Armenia this year, while the Government predicts up to 4%.
“The Government makes that forecasts based on precise calculations and our regular analysis. Very little time is left till the end of the year and you will make sure soon that the Government’s predictions are realistic and were within the limits of the announcement”, “Armenpress” reports, Melkonyan mentioned.
To the remark that investments and transfers have significantly reduced, the Deputy Minister emphasized, that statistical data on both foreign trade and investments has changed for the better compared to the beginning of the year. “It is clear for all of you that the complicated regional economic situation would have its impact also on Armenian economy, because some countries that appeared in economic hardships, are our partners in foreign trade, some other countries are our partners in investments”, the Minister said, adding that the situation has greatly changed compared to the beginning of the year.
Head of the European Bank for Reconstruction and Development Yerevan office Mark Davis had announced that the EBRD  predicts 1-3% economic growth, while day ago Armenian PM expressed conviction that Armenia will record 3.5-4% economic growth.