Եվրոպական դատարանն ամբողջությամբ բավարարեց Փերինչեքի գործով ՀՀ կառավարության պահանջները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական դատարանը 2015 թվականի հոկտեմբերի 15-ին հրապարակեց Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով վճիռը: Այդ գործում Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ: Գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ակնկալում էր, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն ձևակերպումներ, որոնք կարող են որևէ կերպ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, այսօր հրապարակած վճռում Եվրոպական դատարանը նշեց, որ այս գործով դատարանի խնդիրը չէ որոշելու՝ արդյոք Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված զանգվածային կոտորածներն ու տեղահանումները կարող են որակվել ցեղասպանություն` միջազգային իրավունքում այդ հասկացությանը տրված բովանդակության տեսանկյունից: Այնուհետև, դատարանի Մեծ պալատը սահմանեց, որ Եվրոպական դատարանը չունի որևէ իրավասություն` անելու իրավական հայտարարություններ այս հարցի վերաբերյալ՝ անկախ նրանից, թե որ տեսանկյունից է դա արվում:
Դատարանը վճռում նաև արձանագրեց, որ հայերն ունեն իրենց և իրենց նախնիների արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունք, այդ թվում՝ այն շրջանակներում, որն առնչվում է ցեղասպանության հետևանքով վնաս կրած հայկական համայնքի ինքնությանը: Դատարանը նաև դրանով արձանագրեց, որ հայերի այդ համոզմունքները և դրա հետ կապված՝ նրանց արժանապատվությունը ենթակա են պաշտպանության կոնվենցիոն չափանիշների շրջանակներում:
Եվ վերջապես, Փերինչեքի հետ կապված կոնկրետ գործով Եվրոպական դատարանը սահմանեց, որ  նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկելը ոչ թե ընդհանրապես հակասում է Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին, այլ արձանագրեց, որ Փերինչեքի նկատմամբ սխալ է կիրառվել շվեյցարական օրենքը: Այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելը քրեականացնելը և դրա համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելը համարվել է իրավաչափ, որը, սակայն, պետք է արվի բացառապես Եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակներում:
Արդյունքում, Հայաստանի կառավարության` Եվրոպական դատարան ներկայացված բոլոր պահանջները բավարարվեցին:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի գրասենյակի գործունեության վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը՝  agent.echr.am կայքում:

Eвропейский суд полностью удовлетворил требования правительства РА по делу Перинчека
15 октября 2015 года Европейский суд огласил принятое решение по делу «Перинчек против Швейцарии». Армения в этом деле фигурировала как третье лицо. Участвуя в деле в качестве третьего лица, Армения требовала, чтобы из решения были исключены те формулировки, которые ставят под сомнение факт Геноцида армян.
Как сообщают «Арменпресс» из пресс-службы прокуратуры РА, сегодня Европейский суд подчеркнул, что не их дело решать, были ли совершенные в 1915 году преступления и резня со стороны Османской империи геноцидом или нет с точки зрения международных формулировок. И Европейский суд не имеет никаких полномочий делать какие-либо заявления по данному вопросу.
Суд также подчеркнул, что армяне имеют право требовать уважения по отношению своих предков, в том числе и в рамках идентичности армянской общины в результате потери имущества.
Суд также подтвердил, что убеждения армян по этому вопросу, а также их достоинство подлежат защите в рамках конвенционных критериев.
И, наконец, по делу Перинчека Европейский суд решил, что его привлечение к уголовной ответственности не только противоречит прецедентному праву Европейского суда, но и отметил, что неправильно применять швейцарский закон по отношению к Перинчеку. То есть, криминализация отрицания Геноцида армян и привлечение за это к уголовной ответственности является законным, но лишь в рамках Европейской конвенции.
В результате, все требования правительства Армении к Европейскому суду удовлетворены.
Всю информацию о деятельности полномочного представителя правительства Армении в ЕСПЧ можно найти на сайте agent.echr.am.