Եվրոպական դատարանն ամբողջությամբ բավարարեց Փերինչեքի գործով ՀՀ կառավարության պահանջները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական դատարանը 2015 թվականի հոկտեմբերի 15-ին հրապարակեց Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով վճիռը: Այդ գործում Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ: Գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ակնկալում էր, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն ձևակերպումներ, որոնք կարող են որևէ կերպ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, այսօր հրապարակած վճռում Եվրոպական դատարանը նշեց, որ այս գործով դատարանի խնդիրը չէ որոշելու՝ արդյոք Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված զանգվածային կոտորածներն ու տեղահանումները կարող են որակվել ցեղասպանություն` միջազգային իրավունքում այդ հասկացությանը տրված բովանդակության տեսանկյունից: Այնուհետև, դատարանի Մեծ պալատը սահմանեց, որ Եվրոպական դատարանը չունի որևէ իրավասություն` անելու իրավական հայտարարություններ այս հարցի վերաբերյալ՝ անկախ նրանից, թե որ տեսանկյունից է դա արվում:
Դատարանը վճռում նաև արձանագրեց, որ հայերն ունեն իրենց և իրենց նախնիների արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունք, այդ թվում՝ այն շրջանակներում, որն առնչվում է ցեղասպանության հետևանքով վնաս կրած հայկական համայնքի ինքնությանը: Դատարանը նաև դրանով արձանագրեց, որ հայերի այդ համոզմունքները և դրա հետ կապված՝ նրանց արժանապատվությունը ենթակա են պաշտպանության կոնվենցիոն չափանիշների շրջանակներում:
Եվ վերջապես, Փերինչեքի հետ կապված կոնկրետ գործով Եվրոպական դատարանը սահմանեց, որ  նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկելը ոչ թե ընդհանրապես հակասում է Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին, այլ արձանագրեց, որ Փերինչեքի նկատմամբ սխալ է կիրառվել շվեյցարական օրենքը: Այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելը քրեականացնելը և դրա համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելը համարվել է իրավաչափ, որը, սակայն, պետք է արվի բացառապես Եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակներում:
Արդյունքում, Հայաստանի կառավարության` Եվրոպական դատարան ներկայացված բոլոր պահանջները բավարարվեցին:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի գրասենյակի գործունեության վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը՝  agent.echr.am կայքում:

YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. The European Court has announced its decision on Perinçek v. Switzerland case on October 15, 2015. Armenia was represented as a third party in Perinçek v. Switzerland case. Being a third party, the Republic of Armenia expected to exclude formulations casting doubts on the Armenian Genocide.
“Armenpress” was informed by Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia that the European Court noted in today’s decision that it was not the Court to decide whether massacres and deportations committed against the Armenians in 1915 by the Ottoman Empire could be named as genocide from the point of view of meaning attributed to genocide by international right. Furthermore, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights stated that the Court did not have the jurisdiction of making legal statements referring the issue independent of the angle it was made from.
The decision of the Court also states that the Armenians have right to respect for their dignity and the dignity of their ancestors, also in terms of the identity of the Armenian community which was hurt in the result of the genocide.
Finally, in connection to Perinçek’s case, the European Court established that bringing Perinçek to responsibility did not completely contradict European Court’s right to precedents but that there had been wrongful execution of Swiss law in  Perinçek’s case. That is to say, criminalizing the denial of the Armenian Genocide and bringing to responsibility for the latter was considered as legitimate which had to be implemented exceptionally within the European Convention.
As a result, all the demands of the Government of Armenia were satisfied by the European Court.
Complete information on the activities of the Office of Government Representation of Armenia before the European Court of Human Rights is available on agent.echr.am