Էդվարդ Նալբանդյանը կատարյալ է համարում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ հարաբերությունները
Էդվարդ Նալբանդյանը կատարյալ է համարում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային
կազմակերպության հետ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարների համաժողովի ավարտից հետո, արդեն պաշտոնական այցով Երեւանում գտվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը շեշտում է, որ նախարարական համաժողովի արդյունքները լավն էին, ներկայացված ծրագրերը` արդիական, եւ իր պաշտոնական հանդիպումների ժամանակ ինքը մտադիր է քննարկել Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական եւ քաղաքական համագործակցության ծրագրերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ, Միկայել Ժանն ասաց, որ համաժողովի ընթացքում շատ կարեւոր էր հատկապես ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը, քանի որ մարդկության դեմ հանցագործությունները մինչ օրս շարունակվում են: «Մենք շատ լավ ենք հասկանում հայ ժողովրդի տառապանքը: Մեզանից յուրաքանչյուրը, այցելելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ խոնարհվելով, ցավ ու տառապանք էր զգում: Արդեն չկան տեղային ողբերգություններ, պետք է գործել համաշխարհային մոտեցմամբ, միասին` հանուն աշխարհի սկզբունքով: Ձեր պատմության դառը էջերը միայն ձերը չեն, միայն հայկական չեն, դրանք մեր բոլորինն են»,- ասաց Միկայել Ժանը:
Ամփոփելով նախարարական համաժողովը` ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության եւ հատկապես գլխավոր քարտուղարի հետ հարաբերությունները ոչ թե լավ են, այլ կատարյալ: ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը կարեւորեց հանգամանքը, որ համաժողովի ժամանակ ընդունված 5 բանաձեւերից 3-ն առաջարկել է Հայաստանը: Նա շեշտեց, որ համաժողովի արդյունքները ոգեւորիչ են, իսկ արդյունավետ համագործակցության համար Միկայել Ժանին պարգեւատրեց ՀՀ ԱԳՆ ոսկե մեդալով:

Edward Nalbandian: Relations between Armenia and Organisation Internationale de Francophonie are ideal
Edward Nalbandian: Relations between Armenia and Organisation Internationale de
Francophonie are ideal
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Michaëlle Jean, Secretary-General of the Organisation Internationale de la Francophonie who is in Yerevan on an official visit emphasized after the Ministerial Conference of La Francophonie that the results of the conference were positive. According to her the programs presented at the conference were topical and during her official meetings she intended to discuss Francophonie’s projects of economic and political cooperation.
“Armenpress” reports that during the joint press conference with Armenia Foreign Minister Edward Nalbandian, Michaëlle Jean attached great importance to the adoption of the resolution related to the prevention of genocides as such crimes against humanity continued to occur even nowadays.
Summing up the Ministerial Conference of La Francophonie, Armenia Foreign Minister Edward Nalbandian said that the relations with the Organisation Internationale de la Francophonie and especially with its Secretary-General are not simply good but perfect.
Edward Nalbandian added that the 3 resolutions out of 5 adopted during the conference were proposed by Armenia. He highlighted that the results of the conference were inspiring and that he awarded Michaëlle Jean with a gold medal of Foreign Ministry of the Republic of Armenia for effective cooperation.