Էդվարդ Նալբանդյանը կատարյալ է համարում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ հարաբերությունները
Էդվարդ Նալբանդյանը կատարյալ է համարում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային
կազմակերպության հետ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարների համաժողովի ավարտից հետո, արդեն պաշտոնական այցով Երեւանում գտվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը շեշտում է, որ նախարարական համաժողովի արդյունքները լավն էին, ներկայացված ծրագրերը` արդիական, եւ իր պաշտոնական հանդիպումների ժամանակ ինքը մտադիր է քննարկել Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական եւ քաղաքական համագործակցության ծրագրերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ, Միկայել Ժանն ասաց, որ համաժողովի ընթացքում շատ կարեւոր էր հատկապես ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը, քանի որ մարդկության դեմ հանցագործությունները մինչ օրս շարունակվում են: «Մենք շատ լավ ենք հասկանում հայ ժողովրդի տառապանքը: Մեզանից յուրաքանչյուրը, այցելելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ խոնարհվելով, ցավ ու տառապանք էր զգում: Արդեն չկան տեղային ողբերգություններ, պետք է գործել համաշխարհային մոտեցմամբ, միասին` հանուն աշխարհի սկզբունքով: Ձեր պատմության դառը էջերը միայն ձերը չեն, միայն հայկական չեն, դրանք մեր բոլորինն են»,- ասաց Միկայել Ժանը:
Ամփոփելով նախարարական համաժողովը` ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության եւ հատկապես գլխավոր քարտուղարի հետ հարաբերությունները ոչ թե լավ են, այլ կատարյալ: ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը կարեւորեց հանգամանքը, որ համաժողովի ժամանակ ընդունված 5 բանաձեւերից 3-ն առաջարկել է Հայաստանը: Նա շեշտեց, որ համաժողովի արդյունքները ոգեւորիչ են, իսկ արդյունավետ համագործակցության համար Միկայել Ժանին պարգեւատրեց ՀՀ ԱԳՆ ոսկե մեդալով:

Эдвард Налбандян считает взаимоотношения с МОФ идеальными
После форума МОФ, находящаяся в Ереване с официальным визитом Генеральный секретарь МОФ Микаэль Жан отметила, что результаты министерского форума хорошими, представленные программы – актуальными, и во время своих официальных встреч собирается обсуждать экономические и политические программы сотрудничества Франкофонии. Как сообщает «Арменпресс», на совместной пресс-конференции с Эдвардом Налбандяном Микаэль Жан отметила важность принятой резолюции по предотвращению геноцидов, так как преступления против человечества продолжаются и по сей день. «Мы прекрасно понимаем боль армянского народа. Каждый из нас, посещая мемориальный комплекс Цицернакаберд, скорбит. Уже не существуют отдельные трагедии, надо действовать согласно мировым подходам. Горькие страницы вашей истории не только ваши, не только армянские, они наши общие», - сказала Ген. Секретарь.
Министр МИД Армении Эдвард Налбандян отметил, что отношения между МОФ и ее Генеральным секретарем не просто хорошие, а идеальные. Министр также отметил тот факт, что 3 из 5 принятых резолюций принадлежат Армении. Результаты форума он оценил как вдохновляющие,  а за продуктивное сотрудничество Ген. Секретарь МОФ была награждена золотой медалью МИД Армении.